Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 czerwca 2024

Kiedy najlepiej kupować samochód?

Wielu potencjalnych nabywców aut nie zdaje sobie sprawy, że pora roku, w której planują dokonać zakupu ma duże znaczenie – zarówno dla ceny pojazdu, jak i możliwości dokładnego zweryfikowania jego faktycznego stan technicznego. Kupując samochód od pośrednika, latem można liczyć na nieco niższe ceny. Dealerzy zazwyczaj starają się przed wrześniem oczyścić przestrzeń na swojej giełdzie, pozbywając się starszych modeli. Z kolei zakup w pogodny, słoneczny dzień od osoby prywatnej – pozwala na dogłębniejszą weryfikacją faktycznego stanu nadwozia.

VIN i historia pojazdu – czy warto sprawdzać auto w bazie?

Lato może być idealnym czasem na zakup używanego samochodu. Warto jednak zawsze kierować się nie tylko atrakcyjną ceną, ale przede wszystkim rozsądkiem, który często może ostudzić emocje związane z zakupem pojazdu i skupić swoją uwagę na najważniejszych kwestiach, które gwarantują bezpieczeństwo zakupów. Niezależnie od pory roku, obowiązkiem każdego kupca powinno być dokładne sprawdzenie numeru VIN. Historia pojazdu wiele może powiedzieć o stanie technicznym auta – nawet jeśli wygląd wizualny jest bez zarzutu. Dysponując numerem VIN, można samodzielnie i szybko sprawdzić informacje dotyczące historii auta. Sprawdzimy między innymi:

  • wypadkowość,
  • przebiegi,
  • zdjęcia z poprzednich aukcji internetowych,
  • daty produkcji,
  • przebiegu,
  • wyposażenia.

Historia pojazdu zdobyta dzięki numerowi VIN i stronie autobaza.pl – jest prawdziwą skarbnicą wiedzy dla nabywcy auta – zdradzi z pewnością więcej niż niejeden „szczery” sprzedawca. Raport, który otrzymujemy stanowi doskonałą kartę przetargową i argument w negocjacjach ceny – podkreśla Przemysław Gąsiorowski ekspert z portalu autobaza.pl.

Popularne sztuczki sprzedawców

Poza weryfikacją numeru VIN jest również kilka rzeczy, na które kupujący samochód muszą zwrócić uwagę, jeśli naprawdę chcą uzyskać najlepszą ofertę. Typowo letnie pojazdy w stylu kabriolet powinno kupować się poza sezonem letnim, ponieważ dealerzy będą starali się wykorzystać ładną pogodę, podnosząc cenę tych modeli.

Aby latem kupić dobry i solidny pojazd, warto postawić na wybór tradycyjnego pojazdu osobowego, lub modeli typowo „zimowych”, czyli z napędem 4×4. Wszelkiego rodzaju „najlepsze promocje i obniżki” pojawiają się zazwyczaj bliżej września, kiedy sprzedawcy próbują zwabić kupujących po stosunkowo spokojnym sezonie letnim. Niestety wszystko co brzmi zbyt pięknie – wysoki upust, niska cena, atrakcyjny przebieg itp. może wynikać z próby ukrycia stanu technicznego pojazdu. Nierzadko, dopiero po weryfikacji numeru VIN, można poznać prawdziwy przebieg auta, który nie zawsze pokrywa się z tym, który wyświetlany jest na liczniku.

Szacuje się, że nawet 70-80% pojazdów używanych sprowadzanych do Polski może mieć problemy z wiarygodnością wskazań liczby przejechanych kilometrów. Auto z niższym przebiegiem to nawet o kilka tysięcy złotych większy zarobek dla sprzedającego. – dodaje Przemysław Gąsiorowski, autobaza.pl

Sprzedawcy często starają się ukryć lub nie dopowiedzieć pełnych informacji na temat wypadków, wgnieceń i lakierowania. Samochód sprzedają jako bezwypadkowy, a dopiero po zapoznaniu się z historią pojazdu można zauważyć, że zapewnienie dealerów mijają się z prawdą.

Nie wpadnij na minę – Sprawdź jak kupić używany samochód

Czemu ładna pogoda sprzyja kupującym?

Słońce, brak opadów i letnia, ładna pogoda są prawdziwym sprzymierzeńcem kupującego. Czemu? Zakupy w słoneczny dzień umożliwiają dostrzeżenie wszystkich ewentualnych mankamentów auta takich jak zarysowania lakieru, wgniecenia i inne nieprawidłowości nadwozia. Podczas deszczu często jest to niemożliwe – dlatego wielu doświadczonych kupujących unika oględzin pojazdu podczas pochmurnych, deszczowych dni. W cichy, letni dzień, na suchej drodze lepiej również słychać pracę silnika i ewentualne inne odgłosy, które wydaje z siebie auto podczas jazdy. Kiedy deszcz uderza o maskę, „stukanie” i inne niepokojące odgłosy mogą nie być słyszalne. Podobnie jest z klimatyzacją, jej prawidłowe działanie sprawdzimy kiedy naprawdę będzie nam potrzebna i rzeczywiście będzie miała schłodzić nasz samochód, a nie jedynie odparować szyby z nadmiernej wilgoci jesienią.

Czy dzień tygodnia ma znaczenie przy zakupie auta od dealera?

Tak. Używany samochód najlepiej kupić jest, albo na początku tygodnia danego miesiąca, albo ostatniego dnia miesiąca. W weekendy większość osób nie pracuje, ruch w auto skupach jest więc większy i tym samym wyższe zainteresowanie ofertą. Na początku tygodnia można liczyć na większą uwagę ze strony sprzedającego i mieć lepsze, spokojniejsze warunki do negocjacji ceny.

Z kolei ostatnie dni robocze miesiące to czas, w którym sprzedawcy próbują osiągnąć założone plany sprzedażowe  – mogą być bardziej skłonni do zaoferowania ewentualnego upustu. Jeśli kupuje się samochód od osoby prywatnej ta zasada się nie sprawdza, ponieważ sprzedawca nie jest zobowiązany żadnym planem sprzedażowym, któremu musi sprostać.

Niezależnie od dnia i miesiąca, weryfikacja historii auta po numerze VIN to silna karta przetargowa w rękach nabywcy. Poznanie dokładnych danych na temat sprzedawanego pojazdu, może utwierdzić kupca w przekonaniu, że kupuje solidny pojazd w dobrym stanie technicznym, albo zniechęcić całkowicie do zakupu. Przy zakupie samochodu warto ufać jedynie sobie i zachować dystans do tego co próbuje przedstawić sprzedający. Autobaza.pl to prawdziwy sprzymierzeniec kupującego – warto z niej skorzystać przed podjęciem dobrej decyzji.