Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

4 grudnia 2023

Co trzeba wiedzieć o internecie mobilnym?

Czy ktoś wyobraża sobie dziś codzienne, naturalne funkcjonowanie bez stałego połączenia z siecią? Generalnie usługi dostępu do serwisów WWW stanowią obecnie chleb powszedni. To sprawia, że w praktyce, osiedlając się w dowolnym miejscu, przeciętny Kowalski pierwsze, co robi to szuka odpowiedniej firmy, która zapewni mu dostęp do Internetu.

Biorąc pod uwagę wyjątkowo szeroki zakres postępującej non stop informatyzacji, wraz z biegiem czasu rozwinął się obok Internetu klasycznego również Internet mobilny i to jemu poświęcimy niniejszy artykuł.

Więcej o tym, czym charakteryzuje się tego rodzaju technologiczne udogodnienie, na czym bazuje i co go odróżnia od tradycyjnej sieci w poniższych fragmentach.

Co to znaczy – „internet jest mobilny”?

Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowego zestawienia walorów i typowych cech Internetu mobilnego, przedstawmy kilka istotnych faktów na jego temat. W wielkim skrócie mówiąc, określenie to odnosi się do opcji umożliwiania dostępu do stron WWW za pośrednictwem przenośnych sprzętów, do jakich najczęściej zaliczane są standardowe komórki oraz PDA.

Ten rodzaj medium opiera się na swego rodzaju zestawieniu typowej „elastyczności” Internetu oraz funkcji jakie posiadają współczesne telefony. Synonimem terminu „Internet mobilny” jest także pojęcie „mobile web”.

Dlaczego warto korzystać z internetu mobilnego?

Chcąc wyszczególnić istotne cechy Internetu mobilnego, warto porównać go przede wszystkim z siecią klasyczną. Patrząc na te oba typy dostępu do serwisów WWW, śmiało można wysunąć trafny wniosek, iż pod względem zasięgu mobile web zdecydowanie przoduje.

Szacuje się, iż jego zakres jest w zasadzie nawet dwukrotnie większy niż skala tradycyjnego Internetu. Z danych statystycznych wynika również, iż na dziś dzień z dostępu do sieci mobilnie korzysta aż połowa ludzkości na całym globie. Dlaczego mobile web zrobił aż taką furorę? Powodów jest wiele, ale za wyjątkowo istotny i warty wyszczególnienia uznać należy zwłaszcza jego ogromną funkcjonalność.

Poprzez zastosowanie Internetu mobilnego jest sposobność znaczącego zwiększenia praktyczności i wygody użytkowania serwisów WWW. Wynika to między innymi z opcji dotyczących zarządzania kontaktami, lokalizacji czy to przez stacje bazowe, czy też technikę GPS, jak także usługi operatorów. Nie zapominajmy również o możliwościach związanych bezpośrednio z nawigowaniem głosowym.

Co jeszcze warto wiedzieć? 

Patrząc na „wynalazek” w postaci Internetu mobilnego, koniecznie trzeba zaakcentować fakt, iż na chwilę obecną, z perspektywy czysto technologicznej, jako mobile web uznaje się przede wszystkim strony WWW, które są tak zaprojektowane i przygotowane, aby można było je bezproblemowo wyświetlać na sprzęcie mobilnym, na przykład telefonach komórkowych, czy też tabletach, korzystając w tym celu ze standardowych przeglądarek.

Do podstawowych obszarów, które należy uwzględnić, chcąc dopasować dany serwis WWW do wersji mobilnej zaliczyć musimy koszt, tempo działania, nawigację, poprawność funkcjonowania, jak także kontekst. W pierwszym przypadku w grę wchodzi bowiem rozliczenie użytkowników Internetu mobilnego w zależności od ilości i długości pobierania danych. W aspekcie szybkości działania rozumie się przeważnie wolniejszy niż przy klasycznym Internecie dostęp do serwisów WWW.

Co do poprawności funkcjonowania, to chodzi tu o umiejętne dostosowanie prezentowanych informacji do przeglądarki, z jakiej użytkownicy sieci mobilnej korzystają na swych urządzeniach przenośnych. Nawigacja zaś odwołuje się do specyfiki zupełnie innej budowy sprzętu mobilnego.

Mowa tu chociażby o opcjach występowania nawigacji z klawiatury lub ekranu dotykowego, albo niewielkich rozmiarach wyświetlacza. Kontekst z kolei to zapotrzebowanie i preferencje korzystających z Internetu mobilnego, które określa się jako kompletnie odmienne od tego, czego względem dostępu do sieci życzą sobie użytkownicy klasycznego łącza.

Artykuł powstał przy współpracy z PanWybierak.pl