Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

5 sierpnia 2021

Nauka latania dronem – co należy brać pod uwagę?

Drony to urządzenia, które rozpalają wyobraźnię licznych użytkowników. Dzięki nim można wykonywać wspaniałe zdjęcia i filmy z wysokości, a do tego po prostu świetnie spędzić czas, kierując statkiem powietrznym.

Dawniej nie było mowy o podobnych możliwościach, ponieważ drony – czyli bezzałogowe statki powietrzne – były urządzeniami, z których korzystało jedynie wojsko.

Dzisiaj każdy może kupić dla siebie mniej lub bardziej profesjonalny model, pełen interesujących dodatków. Jednak zanim zaczniemy posługiwać się w pełni specjalistycznym sprzętem czy korzystać ze wszystkich dostępnych gadżetów, musimy opanować sztukę latania dronem.

Na co należy zwrócić uwagę, gdy wykonuje się lot? Od czego zacząć? O czym pamiętać?

Zacznij od małych dronów

W przestrzeni internetowej można znaleźć wiele poradników – nawet w formie instruktażowych filmików, które pokazują jak posługiwać się konkretnym panelem sterowania. Istnieje wiele różnych modeli dronów, ale podstawy są wszędzie takie same.

W trakcie prób warto wykorzystywać nieco tańsze drony, w wersji rekreacyjnej. To małe i zwinne urządzenia, nad którymi łatwiej zapanować i które są na tyle lekkie, by łatwo wzbijały się w górę. W razie wypadków naprawa uszkodzeń nie będzie droga, a poza tym są one mimo wszystko raczej wytrzymałe.

Nauka latania dronem

Do opanowania niby jest niewiele, a jednak sporo. Drony mogą się bowiem poruszać we wszystkich kierunkach – a zatem latać w górę, w dół, w lewo lub w prawo, obracać się w lewo lub w prawo. W trakcie lotu trzeba tak opanować panel sterowania, żeby nie musieć wciąż na niego spoglądać – i tracić z oczu dron.

Liczne modele są w stanie wylatywać poza zasięg wzroku użytkownika, a on kierować może przy pomocy obrazu z kamery, przekazywanego na żywo na przykład na smartfon czy komputer. Jednak w ten sposób traci się sporo frajdy z tych pierwszych chwil lotu – człowiek ma wrażenie, że coś nie dzieje się naprawdę, a jedynie w grze. Jednocześnie jednak użytkownicy, którzy mają wprawę w graniu w gry komputerowe na pewno szybciej opanują cały sposób kierowania.

Loty zgodne z prawem

Jeśli chodzi o kierowanie lotem dronów, trzeba brać pod uwagę nie tylko konieczność obsługi panelu sterowania, lecz i zasady prawne, do których trzeba się stosować. Najlepiej ćwiczyć lot na otwartych przestrzeniach, gdzie nie będziemy się bać, że sprzęt wpadnie do kogoś za płot, albo zawiesi się na drzewie.

Warto pamiętać, że nie możemy przelatywać dronem nad niektórymi obiektami – zakaz obowiązuje na przykład na lotniskach, w portach, ale są nim objęte również i takie miejsca jak banki czy urzędy. W Polsce obowiązują też dokładne regulacje dotyczące lotów – i minimalnej odległości od zabudowań. Wynosi ona 100 metrów w linii prostej, a jeśli chodzi o odległość od ludzi i pojazdów, jest to 30 metrów.

Nie dotyczy to najmniejszych dronów (masa do 0,6 kilograma), dlatego też właśnie na nich warto się uczyć – a wiele osób zaznacza, że w terenie zabudowanych właśnie z nich najlepiej korzystać. Nie można również latać wyżej niż 150 metrów nad ziemią. Nie ma co prawda oficjalnego zakazu, jednak na tej wysokości latają już samoloty.

Źródło: https://megadron.pl/