czw. Maj 28th, 2020

Czym są i jak działają wirusy komputerowe?

Istnieje mnóstwo wirusów komputerowych, co chwilę pojawiają się nowe. Czym są i w jaki sposób działają na komputer? Sprawdź!

Czym są wirusy komputerowe?

Rozwój internetu prowadzi zarówno do rozszerzenia naszych możliwości, jak i pojawiania się kolejnych zagrożeń. Prawdziwą plagą są wirusy komputerowe. Czym są? To złośliwe oprogramowanie, które podstępem dostaje się do naszego sprzętu. Skutki wizyty „obcego”  są różne, mniej lub bardziej poważne.

Wirusy komputerowe są rozmaite. Mamy przede wszystkim, takie jak plikowe, wielowarstwowe i włamaniowe. Najpopularniejsze to robaki nazywane worms.

Bardzo szybko się rozmnażają nie powodując poważnych uszkodzeń, ale mocno odczuwa się, między innymi spowolnienie systemu. Najgroźniejsze są ransomware. Niezwykle sprytne, ponieważ poprzez zamianę stron www mogą wyczyścić nam konto bankowe lub stworzyć inne równie poważne problemy.

W jaki sposób działają szkodliwe oprogramowania?

Istnieją makrowirusy, które najczęściej znajdziemy w dokumentach, na przykład w plikach PDF. Natomiast typ poligraficzny bardzo trudno wykryć, ponieważ skutecznie „kamufluje” się przed programami antywirusowymi. Potrafi zmieniać kod swojego dekryptora i to największy problem.

Rodzaj zainstalowany w pamięci operacyjnej komputera to wirus rezydentny. Po otwarciu programu uruchamia kod i dopiero zaczyna być aktywny. Za to ten nierezydentny nie potrzebuje wsparcia aplikacji, czyli działa samoczynnie.

Wirusy znajdują się w plikach, wiadomościach e-mail oraz załącznikach. Mogą też być na zainfekowanych płytach bądź przenośnych źródłach pamięci. Sposobów, aby dostały się one do komputera jest całe mnóstwo.

Poznaj symptomy pojawienia się wirusa

Nie zawsze program ochronny wystarcza. Niekiedy i tak wirusowi uda się siać spustoszenie w naszym komputerze. Po infekcji widać zdecydowane spowolnienie pracy systemu. Dochodzi jeszcze do częstych zawieszeń, a nawet samoistnego wyłączania się sprzętu.

Niekiedy wyskakują dziwne okienka lub programy, których wcześniej nie było. Bywa i tak, że hasła zostają zmienione, a także pewne ustawienia systemu. Po skanowaniu antywirusa zazwyczaj mamy potwierdzenie, że mamy kłopot z wirusem.

Nie zawsze sami rozwiążemy problem, zazwyczaj potrzebujemy pomocy fachowca – informatyka.

Wirusy – jakie szkody powodują?

Tak naprawdę skutki pojawienia się wirusa są różne. Wszystko zależy od jego rodzaju. Te najmniej kłopotliwe jedynie spowalniają pracę systemu i blokują pewne funkcje. Natomiast zdecydowanie groźniejsze potrafią przechwycić nasze pliki, hasła, a nawet sterować naszym sprzętem to prowadzi do ataku DdoS. Co to takiego? W ten sposób „obcy” szyfrują informacje, a później żądają za to, tak zwany okup – wirus ransomware.

Niestety, wirusy rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Niekiedy na początku w ogóle nie mamy pojęcia o tym, że sprzęt został zainfekowany. Dopiero po czasie widać szkody spowodowane właśnie przez złośliwe oprogramowanie.

Artykuł powstał we współpracy z BitDefender.pl