Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 czerwca 2024

Domy z drukarki 3D – technologia przyszłości?

Technologia druku przestrzennego została opracowana przez Charlesa “Chucka” Hulla pod koniec XX w. Początkowo nie była dostępna dla wszystkich ze względu na wysokie koszty, ale z czasem metoda ta stała się coraz tańsza i zaczęła być wykorzystywana w różnych dziedzinach życia codziennego, a także wojskowości i medycynie. Było kwestią czasu, kiedy trafi również do budownictwa.

WinSun przeciera szlaki

Budownictwo 3D najszybciej rozwija się w Chinach. W 2014 r. firma Yingchuang New Materials, w kraju ojczystym znana jako WinSun, “wydrukowała” dwupiętrową willę i kilkupiętrowy budynek mieszkalny. Wykonano je metodą szybkiego nakładania warstw mieszanki betonu i recyklingowanych odpadów przemysłowych, nałożonych na dyszę drukarki. Cały projekt kosztował ok. miliona juanów i według właściciela WinSun pozwolił zaoszczędzić do 60% na materiałach i do 80% na wykonawstwie. Zaprezentowane przez firmę budynki wymagały jednak całkowitego wykończenia wnętrza, w tym zamontowania drzwi i okien oraz zamaskowania śladów wydruku na ścianach.

Apis Cor idzie o krok dalej

Przez kolejne dwa lata technologia 3D w budownictwie została znacznie usprawniona i w 2017 r. Amerykanie z firmy Apis Cor oddali do użytku dom mieszkalny wydrukowany w 3D w zaledwie 24 godziny. Wszystkie elementy powstały na placu budowy – najpierw wydrukowano całą konstrukcję ścian, a następnie dach, który później zamontowali robotnicy. Była to istotna innowacja, ponieważ wcześniej proces technologiczny obejmował produkcję prefabrykatów w halach produkcyjnych i dostarczenie ich na miejsce przeznaczenia, gdzie składano je w całość. Dom ma powierzchnię użytkową ok. 38 mkw. i bardzo interesujący kształt, który może wiele powiedzieć o możliwościach drukarki. Koszt projektu to ok. 10 tysięcy dolarów, ale Apis Cor podkreśla, że budynek o prostszym kształcie mógłby być jeszcze tańszy. Firma wyliczyła, że koszt wykonania mkw. to 223 dolary.

ICON myśli o produkcji masowej

W marcu 2018 r. w wydrukowano pierwszy dom 3D w USA. Firma start-upowa ICON wybudowała w 24 godziny budynek o powierzchni 70 mkw, a koszt całości wyniósł ok. 4 tysiące dolarów. Przy realizacji tego projektu ICON nawiązał współpracę z fundacją New Start – ideą przyświecającą obu organizacjom jest masowa produkcja domów 3D w slumsach na całym świecie, szczególnie w krajach biednych i narażonych na klęski żywiołowe. Sprzęt jakim dysponuje ICON jest do tego przygotowany – drukarka Vulcan jest mobilna i może pracować w trudnych warunkach klimatycznych. Można z niej korzystać także pomimo tymczasowego braku dostępu do wody, czy prądu, a jest napędzana silnikiem, który wymaga zwykłego napięcia 240 V. Standardowy dom ICON będzie się składał z salonu, sypialni, małego gabinetu i łazienki, a jego wytrzymałość została przetestowana i oceniona pozytywnie. W pierwszej kolejności firma ma zamiar udać się do Salwadoru i wybudować tam 200 domów. ICON bada również, jak technologia 3D mogłaby się sprawdzić w kolonizacji innych planet.

Artykuł opracowany przez portal Rynek Pierwotny