Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 czerwca 2024

Rodzaje filtrów w samochodach i ich zastosowanie

Wymiana filtrów w samochodzie nie należy do czynności czasochłonnych ani kosztownych. Niestety spora część kierowców bagatelizuje konieczność cyklicznej ich wymiany, nie zdając sobie sprawy, w jaki sposób zużyte filtry mogą wpłynąć na jakość jazdy samochodem i jego stan techniczny. Jakie rodzaje filtrów wymienić można w samochodzie? Za co odpowiadają? Czym grozi ich niewymienianie?

Wymiana filtrów a trwałość podzespołów

Jak wydłużyć trwałość samochodu? Trwałość poszczególnych podzespołów samochodu zależy oczywiście głównie od tego, w jaki sposób o nie dbamy. Główną kwestią odpowiadającą za trwałość podzespołów jest prawidłowe ich użytkowanie. Brać pod uwagę należy wytyczne, które umieszczone są w książce pojazdu, czy instrukcji obsługi. Wiele uzależnione jest od warunków eksploatacji. Zupełnie inaczej traktowane są podzespoły samochodów do jazdy miejskiej, a zupełnie inaczej do jazdy terenowej. Brak wymiany filtrów grozi niestety nieprawidłową pracą podzespołów, co ma przemożny wpływ na funkcjonowanie całego samochodu. 

Rodzaje filtrów w samochodzie

Zanim przejdziemy do części związanej z wyjaśnieniem tego, co czego służą poszczególne filtry w samochodzie, weźmy pod uwagę to, że tego typu części warto kupować w sprawdzonych miejscach, jak euautoczesci.pl, gdzie specjaliści pomogą w wybraniu optymalnego filtra dostosowanego do rodzaju i potrzeb naszego samochodu. Nie warto ufać okolicznym sprzedawcom, którzy sprzedają towary niskiej jakości w wysokich cenach. 

Filtr oleju

To bez wątpienia jeden z najważniejszych filtrów w samochodzie. To jeden z tych filtrów, na którego wymianę kierowcy wręcz muszą się decydować. Jednym z głównych zadań oleju silnikowego jest odprowadzanie wszelkich zanieczyszczeń, a także produktów ubocznych procesu spalania. Zanieczyszczenia w momencie, kiedy zostają zatrzymane we wnętrzu silnika, zaburzają pracę silnika i doprowadzają do pogarszania się jakości oleju. To właśnie za magazynowanie wszelkich zanieczyszczeń odpowiada filtr oleju. Dzięki niemu jazda samochodem może być efektywna, a silnik pozostaje w doskonałym stanie, gdyż wszelkie zanieczyszczenia nie zaburzają pracy jego działania. Filtr oleju wymienia się każdorazowo podczas wymiany oleju. Jeżeli na jego powierzchni widoczne są srebrzyste drobinki, może oznaczać to, iż silnik się ściera i zbliża się kres jego funkcjonowania. Jak często należy wymieniać filtr oleju? Bez względu na to, czy jesteśmy posiadaczami samochodu benzynowego, czy też Diesla, wymiana filtra oleju i oleju powinna odbywać się co 15 tysięcy kilometrów. 

Filtr paliwa

Drugi pod względem hierarchii istotności filtrów w samochodzie. Jego zadaniem jest separacja wszelkich zanieczyszczeń, które wraz z paliwem przemieszczają się do silnika. W samochodach benzynowych filtry paliwa wymieniane są najczęściej co 100 tysięcy kilometrów. W przypadku samochodów o silniku Diesla wymiana ta powinna być nie rzadsza niż 30 tysięcy kilometrów. Tego typu wymiany warto przeprowadzić przed nadejściem zimy. Dzięki usunięciu wody zgromadzonej w filtrze paliwowym silnik działa znacznie sprawniej. 

Filtr powietrza 

Filtr powietrza powinien być wymieniany co około 20 tysięcy kilometrów. W Polsce jakość zapylenia jest niestety duża, stąd wynika ta stosunkowo częsta wymiana. Brak wymiany filtra powietrza grozi zapchaniem się tłoków, cylindrów, a także innych, niezwykle ważnych części silnika. W wielu sytuacjach ucierpieć może także turbosprężarka. Po co narażać się na kosztowne wymiany podzespołów samochodu?

Filtr kabinowy

To jeden z filtrów, bez których wymiany alergicy cierpią podczas jazdy samochodem. Tego typu filtry dbają o zdrowie, a w szczególności o drogi oddechowe każdego kierowcy. To jeden z najważniejszych filtrów dla osób, które mają uczulenie na kurz, a także dla rodziców przewożących małe dzieci. Wiele nowoczesnych filtrów kabinowych wyposażona jest w węgiel aktywny, dzięki któremu nie tylko do wnętrza samochodu nie przenikają szkodliwe substancje, ale także poprawia się jakość powietrza i jego nawilżenie. 

Filtr gazu

To ostatni typ filtra, który opisany zostanie w tym zestawieniu. Właściciele instalacji gazowe LPG zobowiązani są do cyklicznych wymian filtra gazu. Jeszcze do niedawna kierowcy w ogóle nie przejmowali się takimi kwestiami, jednak ze względu na normy, osoby montujące instalacje gazowe umieszczają specjalne czujniki, które informują kierowców po przejechaniu danej ilości kilometrów o konieczności wymiany filtra. Filtry gazu dzieli się na filtrujące fazę stałą i ciekłą. 

Dlaczego wymiana filtrów jest tak ważna?

Każdy z wymienionych powyżej filtrów odpowiada za prawidłową pracę podzespołów, a także za prawidłową pracę całego samochodu. Warto zauważyć także, że filtry te mimo podobnego zastosowania, znajdują się w zupełnie różnych od siebie miejscach w samochodzie. Regularna wymiana tych filtrów wpływa na znacznie dłuższy czas eksploatacji, a także poprawia komfort podróży. Dlaczego filtry warto wymieniać regularnie? Samochód, w którym przez lata regularnie wymieniane były filtry, nawet po długim czasie ma podzespoły w doskonałym stanie. To ogromna oszczędność, gdyż zmniejsza się tutaj częstotliwość odwiedzin u mechanika. Tak więc kierowcy, którzy w sposób świadomy i odpowiedzialny chcą wydłużyć proces eksploatacji swojego samochodu, a także zapewnić sobie komfort jazdy, powinni wymieniać filtry regularnie. Pamiętamy jednak o kupowaniu asortymentu w sprawdzonych miejscach, takich jak euautoczesci.pl. To gwarancja doskonałej jakości części do samochodu w najniższej cenie.