Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

13 sierpnia 2022

Natychmiastowe podjęcie akcji ratowniczej dzięki lokalizatorom AIS MOB

Miłość do żeglarstwa musi wiązać się jednocześnie ze świadomością niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą woda. Ostrożność i wiedza to oczywiście podstawy, bez których nie należy zapuszczać się na głębiny. Oprócz tego warto zdawać sobie sprawę z dodatkowych możliwości ochrony, będących wynikiem rozwoju najnowszych technologii. Właśnie takim rozwiązaniem jest lokalizator AIS MOB.

Jak działa lokalizator AIS MOB?

Technologia MOB (Man Over Board) polega na natychmiastowym zlokalizowaniu zagrożonej osoby. Rozwiązanie generuje sygnał, który odebrać można odebrać z określonej przez producenta odległości. W przeciwieństwie do radiopławy PLB mamy więc tutaj do czynienia z ograniczeniem terytorialnym. Nadal jednak, dzięki niezawodności i zadowalającemu zasięgowi, AIS MOB cieszy się dużą popularnością wśród żeglarzy i turystów. Urządzenie można uruchomić ręcznie lub uruchamia się automatycznie po wpadnięciu do wody (sposób uruchomienia zależy od konkretnego modelu), co wywołuje natychmiastowe pojawienie się alarmu oraz wywołanie pozycji „człowiek za burtą” na wskaźnikach pobliskich jednostek.

Co warto wiedzieć o urządzeniu AIS MOB?

Główną zaletą rozwiązań tego typu jest łatwa obsługa. Aby wywołać alarm, wystarczy, w zależności od modelu, albo zmienić położenie pokrętła urządzenia, albo zdjąć nasadkę, co spowoduje rozwinięcie się anteny u uruchomienie urządzenia, albo nie trzeba robić nic, bo urządzenie uruchamia się samo. Dzięki temu, że lokalizator umieszczony jest w kamizelce, jest on w stanie bardzo precyzyjnie określić nasze położenie. Wszystko za sprawą odbiornika GPS, umieszczonego w lokalizatorze. Niezawodność lokalizatora wynika m.in. z długoterminowej baterii; ten parametr również zależy od modelu. Najczęściej bateria działa przez 5-7 lat, co pozwala na nieprzerwane nadawanie sygnału przez ok. 24-36 godzin. Dzięki lampie LED urządzenia wspomagają lokalizowanie nocne. Każdy odbiornik AIS MOB posiada unikalne ID, cechuje się wodoodpornością i najczęściej jest doskonale pływalny. Modele AIS MOB najczęściej wyposażone są w odblaski i gwizdek sygnałowy.

Co się dzieje, gdy AIS MOB nadaje sygnał?

Po włączeniu lokalizatora, urządzenie nadaje sygnał GPS, określając dokładną pozycję poprzez właściwą sekwencję komunikatów typu AIS (Automatic Identification System), który wykorzystuje radiowe pasmo typu VHF (Very High Frequency). Dzięki temu każda jednostka wyposażona w ten system automatycznej łączności dostanie komunikat, który będzie widoczny na urządzeniach odbiorczych. To z kolei sprawi, że możliwe jest natychmiastowe podjęcie akcji ratowniczej, która, co najważniejsze, ma bardzo dużą szansę na powodzenie ze względu na szybkość reakcji. 

Dzięki precyzyjnemu podaniu lokalizacji ratownicy mają szansę jak najszybciej rozpocząć akcję ratunkową i bezbłędnie trafić na miejsce wypadku. Niewielkie, podręczne urządzenie może być ostatnią deską ratunku i zapobiec śmierci. Powodzenie akcji zależy od czasu reakcji i od jak najszybszego rozpoczęcia działań ratunkowych i transportu poszkodowanego do bezpiecznego miejsca. Lokalizator AIS MOB pozwala rozpocząć ten proces jak najszybciej.

Artykuł powstał przy współpracy ze SklepWind.pl
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx