Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

13 sierpnia 2022

Szkoła w trybie zdalnym – jak powinna wyglądać skuteczna nauka?

Pandemia koronawirusa i związana z nią ogólnokrajowa kwarantanna wpłynęły praktycznie na każdy aspekt naszej rzeczywistości. Wielu wyzwań przysporzyły one zwłaszcza rodzicom, którzy w tych niełatwych czasach muszą zapewnić dzieciom dogodne warunki do nauki zdalnej. Co mogą zrobić, żeby ich pociechy mogły możliwie najbardziej komfortowo i efektywnie uczyć się w domu?

Wielu pracowników, którzy od niedawna pracują zdalnie, odkryło, że w takim systemie można funkcjonować bardziej wydajnie, niż w warunkach biurowych. Niestety w przypadku uczniów przejście na edukację online przysparza najczęściej większych kłopotów. Problem stanowią przede wszystkim liczne rozpraszacze, które utrudniają koncentrację i pełne zaangażowanie w naukę zdalną. Warto zatem poznać kilka podstawowych zasad, które mogą wydatnie poprawić wydajność uczenia się w domu.

Skuteczna nauka zdalna – tego trzeba unikać

Organizując dziecku naukę w domu nie można dopuścić do zaburzenia podziału pomiędzy szkołą a odpoczynkiem lub rozrywką. Pociecha nie może uczyć się na kanapie ani w innych przypadkowych miejscach. Nie powinna też robić tego w piżamie. Dobrze, jeśli nie będzie również narażona na hałasy, na przykład z telewizora, odkurzacza czy pralki.

Nauka w domu wymaga rutyny

Aby dziecko „na serio” podeszło do nauki w domu, trzeba zapewnić mu również odpowiednią, zdrową rutynę. Każdorazowo powinno wcześnie wstać, zjeść pełnowartościowe śniadanie, a na koniec ubrać się tak, jakby miało iść do szkoły. Przyda się również krótki spacer, który dotleni mózg i ułatwi zapamiętywanie oraz przetwarzanie informacji. Po wykonaniu takiego zestawu rytuałów, dziecko powinno zasiąść do nauki zdalnej w dobrze przygotowanym do tego miejscu. Na samą naukę w zależności od liczby zajęć i wielkości materiału do przyswojenia, powinno przeznaczyć nie więcej niż 8 godzin, pamiętając przy tym o systematycznych przerwach.

Dogodne warunki do nauki zdalnej

Najlepiej, jeśli dziecko będzie codziennie uczyć się przy własnym biurku, gdzie ma pod ręką wszystkie niezbędne szkolne materiały i akcesoria. Biurko, a w zasadzie całe pomieszczenie, powinno być uprzątnięte i pozbawione wszelkich elementów, które mogłyby rozpraszać uwagę dziecka; inna sprawa, że w schludnym, czystym pokoju po prostu przyjemniej jest się uczyć. Ważny jest oczywiście również sam sprzęt do nauki zdalnej – podstawa to sprawny komputer lub laptop i szybki Internet. Jeśli chodzi o ten ostatni, najlepiej sprawdzi się stabilny, niezawodny Internet stacjonarny.

Dobry, stacjonarny Internet domowy nie musi być drogi. W firmie TOYA szybkie łącze internetowe, które zapewni komfortową pracę i naukę w domu, można nabyć już od 49,90 zł miesięcznie. Szczegóły oferty dostępne są pod adresem: https://toya.net.pl/internet.

Uwaga na rozpraszacze online

Zapewnienie dostępu do szybkiego Internetu to dopiero połowa sukcesu – pociecha musi jeszcze korzystać z niego w odpowiedni sposób. Przede wszystkim w czasie nauki nie powinna mieć otwartych stron z portalami społecznościowymi czy innymi serwisami niezwiązanymi z edukacją. Żeby ułatwić dziecku radzenie sobie z pokusą odwiedzania niepożądanych stron internetowych, można skorzystać ze specjalnego programu, który pozwoli je tymczasowo zablokować. W tym kontekście przydadzą się również takie rozwiązania, jak pakiet Bezpieczny Internet od firmy TOYA; pozwala on skorzystać między innymi z funkcji kontroli rodzicielskiej dla przeglądania witryn www, czy też kontroli rodzicielskiej dla bezpiecznego wyszukiwania treści.

Nauka w domu może być ciekawa

Nauka zdalna nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z nauczycielem, co nie oznacza, że musi być nudna i mało efektywna. Praktyka pokazuje, że dzieci bardzo lubią zadania aktywizacyjne, na przykład projekty czy prezentacje. To cenna wskazówka dla rodziców, którzy w miarę możliwości powinni poszukać rozwiązań, które umilą pociechom czas spędzany w domu, a jednocześnie będą niosły jakieś wartości naukowe. Mogą być to na przykład wspólne gry edukacyjne, a także oglądanie ciekawych filmów przyrodniczych czy historycznych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx