Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2021

eDO App umożliwia odczytanie warstwy elektronicznej paszportu

eDO App umożliwia już nie tylko odczytywanie warstwy elektronicznej e-dowodów, ale także paszportów. Aplikacja odczytuje dane z paszportu oraz umożliwia weryfikację jego autentyczności.

Do tej pory z aplikacji mogli korzystać jedynie posiadacze e-dowodów wydawanych od 4 marca 2019 r. Teraz grono potencjalnych użytkowników aplikacji powiększa się o posiadaczy paszportów. Jest ich w Polsce blisko 15 milionów.

Odczyt warstwy elektronicznej paszportu to zapowiedź wachlarza nowych funkcjonalności oraz kolejnych źródeł potwierdzania tożsamości w eDO App, które zostaną udostępnione użytkownikom w drugim kwartale 2021 roku.

„Cały czas rozwijamy aplikację. Kilka dni temu informowaliśmy o udostępnieniu eDO App w sklepie Huawei AppGallery. Dziś wprowadzamy kolejną nowość, która pozwoli bezpłatnie wykorzystać warstwę elektroniczną paszportu. Na tym nie koniec. W planach mamy kolejne funkcjonalności, które pozwolą usprawnić procesy weryfikacji tożsamości czy zawierania umów na odległość” – mówi Mariusz Kujawski, członek zarządu PWPW.

Paszporty z warstwą elektroniczną są wydawane w Polsce od 2006 roku. Początkowo dokumenty posiadały jedną cechę biometryczną (wizerunek twarzy), a w okładce umieszczony był chip. W paszportach wydawanych od 2009 roku pojawiła się druga cecha biometryczna (odciski palców). W najnowszym wzorze paszportu, wydawanym od listopada 2018 roku, zmianie uległa lokalizacja chipu, który został umieszczony w stronie personalizowanej.

Wygoda i bezpieczeństwo

Dzięki aplikacji można korzystać z blisko 200 usług administracji państwowej, takich jak m.in.: Internetowe Konto Pacjenta, Profil Zaufany, Platforma Usług Elektronicznych ZUS, eKRUS, praca.gov.pl czy Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. eDO App pomoże także w procesie zapisu na szczepienie przeciw COVID-19 za pośrednictwem portalu pacjent.gov.pl.

Największą zaletą aplikacji jest jej bezpieczeństwo, które bazuje na zaawansowanych zabezpieczeniach kryptograficznych dokumentów z warstwą elektroniczną oraz konieczność każdorazowego potwierdzania operacji przy użyciu indywidualnego kodu PIN. Niewątpliwą korzyścią z operacji realizowanych przy użyciu eDO App i e-dowodu jest możliwość robienia tego całkowicie zdalnie z dowolnego miejsca.

„PWPW jest znana ze staranności, jaką przykłada do najwyższego poziomu bezpieczeństwa oferowanych produktów. Biznes, który bazuje na weryfikacji tożsamości wymaga najbardziej zaawansowanych rozwiązań minimalizujących ryzyka. W te potrzeby doskonale wpisuje się aplikacja eDO App, która ciągle poszerza katalog swoich funkcjonalności” – mówi Maciej Biernat, prezes zarządu PWPW.

Nie tylko w urzędzie

eDO App to narzędzie przydatne nie tylko w kontaktach z administracją. Aplikacja jest obecna także w usługach komercyjnych – mBank umożliwia zdalne założenie konta osobom prowadzącym działalność gospodarczą, a kierowcy mogą składać wnioski o wydanie karty tachografowej w serwisie info-car.pl.

Zwykły dowód osobisty wymienisz za darmo na e-dowód nawet w przypadku, gdy dotychczasowy dokument jest jeszcze ważny. Wniosek można złożyć także przez internet.

Dodatkowo składając wniosek o e-dowód istnieje możliwość aktywacji podpisu osobistego. Podpis zawarty w e-dowodzie dzięki eDO App można wykorzystać podczas zawierania umów np. najmu oraz podpisywać nim pisma kierowane do jednostek samorządowych.

Ponadto na e-dowód można wgrać także podpis kwalifikowany, który ma taką samą moc jak podpis odręczny. Aplikacja zastępuje wtedy czytnik i umożliwia podpisywanie dokumentów certyfikatem kwalifikowanym.

eDO App umożliwia załatwianie szeregu formalności całkowicie zdalnie. Ponadto pozwala na potwierdzenie w sposób jednoznaczny tożsamości własnej, ale także tożsamości naszego klienta lub kontrahenta. Do tej pory jest to jedyne na rynku takie rozwiązanie, z którego każdy może korzystać nieodpłatnie. Aplikację można pobrać ze sklepów Google Play, App Store, App Gallery na smartfony z anteną NFC i systemami Android (od wersji 6.0) oraz iOS (od wersji 13.2 dla iPhone’a 7 i nowszych).

Źródło informacji: PWPW

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x