9 maja 2021

M. Kurtyka członkiem komisji MAE analizującej skutki transformacji energetycznej

Bruksela, Belgia, 11.12.2020. Minister klimatu Micha³ Kurtyka podczas konferencji prasowej z udzia³em premiera Morawieckiego w drugim dniu unijnego szczytu w Brukseli, 11 bm. Dzieñ wczeœniej, na szczycie UE dosz³o do porozumienia przywódców unijnych ws. bud¿etu UE i funduszu odbudowy. Na mocy tego porozumienia uruchomiony zostanie kolejny wieloletni bud¿et UE na lata 2021-2027 oraz fundusz odbudowy wart 750 mld euro. (rp/awol) PAP/Radek Pietruszka

Michał Kurtyka

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka został członkiem stworzonej przez Międzynarodową Agencję Energetyczną komisji, która zajmie się analizą skutków transformacji energetycznej.

Jak podał w poniedziałek resort klimatu i środowiska na Twitterze, „The Global Commission on People-Centred Clean Energy Transitions” zajmie się analizą społecznego i gospodarczego wpływu transformacji w kierunku czystej energii na społeczności.

Jak wynika z informacji MAE, komisja została powołana 26 stycznia 2021 r. i na razie liczy 17 członków – szefów rządów, ministrów i intelektualistów. Honorową przewodniczącą jest premier Danii Mette Frederiksen, a szefem – minister klimatu i energii Danii Dan Jørgensen. Są też ministrowie m. in. z Norwegii, Kanady, Japonii, Belgii, Meksyku czy Kolumbii, a także szef komisji energii i zasobów naturalnych Senatu USA.

Jak zauważa Agencja, powodzenie w dążeniu do przejścia na czyste źródła energii będzie zależeć od dostępności efektów transformacji dla obywateli. Komisja ma dogłębnie analizować społeczne i gospodarcze jej skutki dla osób i społeczności, a także kwestie przystępności i sprawiedliwości.

Zbadane zostaną również kwestie równości i integracji, w tym równość płci – zaznaczyła MAE. Efektem prac komisji mają być zalecenia dla uczestników szczytu klimatycznego COP26.

MAE powstała w listopadzie 1974 r. w następstwie pierwszego światowego kryzysu naftowego. Jest forum współpracy w dziedzinie energii 30 państw członkowskich, powołanym w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). (PAP)

wkr/ amac/

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x