Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2021

M. Kurtyka członkiem komisji MAE analizującej skutki transformacji energetycznej

Bruksela, Belgia, 11.12.2020. Minister klimatu Micha³ Kurtyka podczas konferencji prasowej z udzia³em premiera Morawieckiego w drugim dniu unijnego szczytu w Brukseli, 11 bm. Dzieñ wczeœniej, na szczycie UE dosz³o do porozumienia przywódców unijnych ws. bud¿etu UE i funduszu odbudowy. Na mocy tego porozumienia uruchomiony zostanie kolejny wieloletni bud¿et UE na lata 2021-2027 oraz fundusz odbudowy wart 750 mld euro. (rp/awol) PAP/Radek Pietruszka

Michał Kurtyka

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka został członkiem stworzonej przez Międzynarodową Agencję Energetyczną komisji, która zajmie się analizą skutków transformacji energetycznej.

Jak podał w poniedziałek resort klimatu i środowiska na Twitterze, „The Global Commission on People-Centred Clean Energy Transitions” zajmie się analizą społecznego i gospodarczego wpływu transformacji w kierunku czystej energii na społeczności.

Jak wynika z informacji MAE, komisja została powołana 26 stycznia 2021 r. i na razie liczy 17 członków – szefów rządów, ministrów i intelektualistów. Honorową przewodniczącą jest premier Danii Mette Frederiksen, a szefem – minister klimatu i energii Danii Dan Jørgensen. Są też ministrowie m. in. z Norwegii, Kanady, Japonii, Belgii, Meksyku czy Kolumbii, a także szef komisji energii i zasobów naturalnych Senatu USA.

Jak zauważa Agencja, powodzenie w dążeniu do przejścia na czyste źródła energii będzie zależeć od dostępności efektów transformacji dla obywateli. Komisja ma dogłębnie analizować społeczne i gospodarcze jej skutki dla osób i społeczności, a także kwestie przystępności i sprawiedliwości.

Zbadane zostaną również kwestie równości i integracji, w tym równość płci – zaznaczyła MAE. Efektem prac komisji mają być zalecenia dla uczestników szczytu klimatycznego COP26.

MAE powstała w listopadzie 1974 r. w następstwie pierwszego światowego kryzysu naftowego. Jest forum współpracy w dziedzinie energii 30 państw członkowskich, powołanym w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). (PAP)

wkr/ amac/

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x