Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

12 lipca 2024

Eurodeputowani rozmawiali z Margrethe Vestager o ramach prawnych dla SI

Anna Cavazzini, przewodnicząca komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów PE; © European Union 2020 – Source : EP

W ramach prac przygotowawczych zmierzających do stworzenia ram prawnych regulujących zasady dotyczące rozwoju oraz zastosowań sztucznej inteligencji (SI) eurodeputowani odbyli debatę z wiceprzewodniczącą wykonawczą Komisji Europejskiej Margrethe Vestager. W trakcie dyskusji mówcy podkreślali, że przepisy UE dotyczące sztucznej inteligencji muszą gwarantować przejrzystość, bezpieczeństwo i poddanie technologii ludzkiemu nadzorowi.

Europosłowie z komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów oraz komisji specjalnej ds. sztucznej inteligencji w erze cyfrowej przeprowadzili dyskusję z wiceprzewodniczącą wykonawczą Komisji Europejskiej Margrethe Vestager na temat planowanych przez UE nowych regulacji prawnych dotyczących sztucznej inteligencji. Eurodeputowani podkreślali, że nowe ramy prawne powinny z jednej strony wspierać inwestycje w tej dziedzinie i zapewniać jej dynamiczny rozwój w krajach członkowskich, natomiast z drugiej gwarantować poszanowanie praw podstawowych obywateli Wspólnoty, przejrzystość zasad, bezpieczeństwo oraz ludzki nadzór nad rozwijanymi technologiami. Wiele wystąpień dotyczyło proponowanych przez Komisję pierwszych w historii ram prawnych dotyczących sztucznej inteligencji – czyli ustawy o sztucznej inteligencji.

„Nasze główne cele są dwojakie. Dążymy do stworzenia dobrze funkcjonującego jednolitego rynku cyfrowego bez zbędnych transgranicznych barier w swobodnym przepływie towarów i usług. Ale chcemy przy tym chronić naszych obywateli. Europa potrzebuje również zharmonizowanych przepisów, które zagwarantują, że towary i usługi oparte na sztucznej inteligencji oraz systemy sztucznej inteligencji stosowane w Europie będą bezpieczne oraz zgodne z prawami podstawowymi i wartościami UE” – powiedziała niemiecka eurodeputowana Anna Cavazzini, przewodnicząca komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów.

„Tylko tworząc wspólny zbiór przepisów, Unia Europejska może zapewnić przejrzystość w kwestii korzystania z rozwiązań sztucznej inteligencji mających ogromny potencjał przynoszenia korzyści naszym społeczeństwom i gospodarkom, w takich dziedzinach jak walka ze zmianami klimatu, poprawa jakości opieki zdrowotnej czy optymalizacja wykorzystania ograniczonych zasobów. Musimy pracować nad systemem zapewniającym odpowiednią kontrolę czynników ryzyka, poddanym ludzkiemu nadzorowi i umożliwiającym surowe egzekwowanie przepisów zapobiegających dyskryminacji i potencjalnie katastrofalnym skutkom dla życia ludzi” – dodała Cavazzini.

„Komisja przedstawiła ambitną propozycję, pierwszą tego rodzaju na świecie pod względem zakresu i potencjalnego wpływu na cyfrową przyszłość. Teraz musimy pracować, aby zapewnić jej sukces – powiedział rumuński eurodeputowany Dragos Tudorache, przewodniczący komisji specjalnej ds. sztucznej inteligencji w erze cyfrowej (AIDA). – Naszą misją na przyszłość jest wzmocnienie ochrony praw i prywatności naszych obywateli, usunięcie wszelkich niepotrzebnych obciążeń regulacyjnych i zapewnienie przejrzystości prawnej dla naszych firm, aby mogły się rozwijać. Musimy wspierać innowacje, nasze start-upy i nasze MŚP. Musimy edukować naszych obywateli w zakresie sztucznej inteligencji, szkolić naszych specjalistów w zakresie sztucznej inteligencji i dopilnować, aby państwa członkowskie dostosowały się do wdrażania (tych rozwiązań – PAP) i aby >>ustawa o sztucznej inteligencji<< działała na rzecz wzmocnienia jednolitego rynku cyfrowego” – stwierdził.

„Musimy współpracować z USA i innymi demokracjami, aby zapewnić rozwój sztucznej inteligencji na całym świecie w zgodzie z demokratycznymi wartościami. Sztuczna inteligencja to temat geopolityczny, a Unia Europejska jest aktorem geopolitycznym. W nadchodzących dniach i miesiącach mamy historyczną okazję do wykazania się globalnym przywództwem i wskazania (kierunku – PAP) cyfrowej przyszłości w zgodzie z naszymi wartościami” – dodał Tudorache.

mam/

Źródło informacji: EuroPAP News

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx