Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

1 czerwca 2023

Europosłowie: SI w rolnictwie pomoże zwiększyć bezpieczeństwo żywnościowe i osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju

Sztuczna inteligencja w rolnictwie pomoże nam wydajniej wykorzystywać ziemię, zoptymalizować wykorzystanie zasobów, skrócić łańcuchy dostaw i podnieść jakość spożywanych przez nas produktów rolnych – to jeden z wniosków z debaty w PE przeprowadzonej wspólnie przez komisje AIDA oraz AGRI.

Europosłowie z komisji specjalnej ds. sztucznej inteligencji w erze cyfrowej (AIDA) oraz komisji rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich (AGRI) zorganizowali w tym tygodniu publiczne wysłuchanie dotyczące przyszłości rolnictwa w erze cyfrowej. W trakcie dwóch paneli z udziałem czołowych ekspertów z tej dziedziny omówiono, w jaki sposób sztuczna inteligencja może przyczynić się do stworzenia bardziej wydajnego i zrównoważonego łańcucha rolno-spożywczego. Poruszono również kwestie potencjalnego wkładu sztucznej inteligencji w praktyki rolnicze oraz sposobów na zrównoważenie skutków postępu technologicznego.

„Sztuczna inteligencja sama w sobie nie ma celu. Rolą tej wyrafinowanej technologii, która wykorzystuje coraz obszerniejsze i bardziej złożone bazy danych do opracowywania coraz dokładniejszych prognoz, projekcji, a w niektórych przypadkach również podejmowania decyzji, jest poprawa sposobu funkcjonowania naszych gospodarek i społeczeństw. Korzystanie ze sztucznej inteligencji w rolnictwie, podobnie jak w każdej innej dziedzinie, jest sposobem na poprawę dobrostanu naszych obywateli” – stwierdził przewodniczący komisji AIDA rumuński europoseł Dragoș Tudorache.

„Sztuczna inteligencja w rolnictwie pomoże nam wydajniej wykorzystywać ziemię, zoptymalizować wykorzystanie zasobów, skrócić łańcuchy dostaw i podnieść jakość spożywanych przez nas produktów rolnych. Ale nie chodzi tylko o liniowy wzrost wydajności; badając i wdrażając technologię AI w rolnictwie oraz powiązanych z nim gałęziach gospodarek, zwiększamy również naszą strategiczną odporność i zmniejszamy nasz wpływ na środowisko, spełniając ambicję Europy, by stać się globalnym graczem i modelem dla świata” – powiedział Tudorache.

W raporcie ze zleconego przez komisję AIDA badania zatytułowanego „Rola sztucznej inteligencji w Europejskim Zielonym Ładzie” podkreślono, że zastosowania sztucznej inteligencji w sektorze rolnictwa koncentrują się głównie na intensywnych i uprzemysłowionych systemach rolniczych. Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych do nadzorowania upraw umożliwiło zwiększenie ilości gromadzonych informacji, umożliwiając rozwój nowych zastosowań SI, począwszy od identyfikacji stresu wodnego, monitorowania chorób upraw i mapowania chwastów po prognozowanie plonów. Sztuczna inteligencja stanowi również kluczowy instrument do rozwoju zastosowań robotyki w rolnictwie, na przykład do odchwaszczania i zbiorów.

Najbardziej zaawansowanym przypadkiem zastosowania sztucznej inteligencji w sektorze rolnictwa jest rolnictwo precyzyjne, w którym przetwarzanie danych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji umożliwia rolnikom prowadzenie działań dotyczących upraw i hodowli w najwłaściwszym miejscu oraz czasie, co skutkuje efektywniejszym wykorzystanie takich materiałów, jak nawozy i pestycydy.

Debata odbyła się w czasie, gdy instytucje UE pracują nad propozycjami dotyczącymi przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), a także nad europejską Strategią „od pola do stołu”.

mam/

Źródło informacji: EuroPAP News

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx