Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

14 lipca 2024

Prawo.pl: pod koniec roku będzie można rejestrować się do specjalistów przez Internetowe Konto Pacjenta

Do końca roku Ministerstwo Zdrowia chce uruchomić możliwość rejestrowania się na wizyty do lekarzy specjalistów przez Internetowe Konto Pacjenta. Na początku dostępni będą: kardiolodzy, endokrynolodzy, ortopedzi i neurolodzy – informuje Prawo.pl. Przez IKP będzie można też zamówić e-receptę u lekarza rodzinnego.

Zgodnie z planami resortu zdrowia IKP stanie się centrum kontaktów pacjentów z placówkami medycznymi. Nie wychodząc z domu, będzie można umówić się do specjalisty, a także poprosić o wystawienie recepty. Eksperci nie mają wątpliwości, że to krok w dobrym kierunku.

Obecnie na Internetowym Koncie Pacjenta można jedynie zapisać się na szczepienie przeciwko Covid-19, sprawdzić wystawione e-recepty i e-skierowania, wyrazić zgodę na udostępnienie dokumentacji medycznej.

Usługa centralnej e-rejestracji dostępna z poziomu IKP ma zostać uruchomiona już pod koniec roku.

„Umożliwi ona dostęp do grafików wszystkich placówek medycznych w jednym miejscu. Dzięki temu będzie możliwe wyszukanie specjalisty w wybranej przez siebie miejscowości i zapisanie się na konsultację. Rozwiązania te odciążą system ochrony zdrowia, ale także zwiększą dostęp do lekarzy specjalistów. By zmniejszyć liczbę wizyt, na które pacjenci się nie zgłaszali, będziemy także przypominać pacjentowi o zbliżającej się wizycie” – zapowiada, cytowana przez Prawo.pl, Anna Goławska, wiceminister zdrowia odpowiedzialna za cyfryzację.

„Bardzo wyczekiwanym rozwiązaniem jest możliwość zapisu na wizytę online oraz system informowania o zbliżającej się wizycie – ocenia w wypowiedzi dla portalu Magdalena Kołodziej, prezes Fundacji My Pacjenci. – To na pewno bardzo ułatwi proces rejestracji, odciąży system tradycyjny, pozwoli zmniejszyć liczbę niewykorzystanych przez pacjentów wizyt, nieodwoływanych wcześniej z powodu problemu z dodzwonieniem się do placówki lub przez zapomnienie o wizycie umawianej wiele miesięcy wcześniej” – podkreśla prezes Kołodziej. Zwraca jednak uwagę, że dostęp do świadczeń medycznych nie może być możliwy tylko przez IKP, bo takie podejście wyklucza osoby mniej sprawne cyfrowo.

Jak podaje Prawo.pl, z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że obecnie aktywnych na IKP jest już 9,4 mln osób, podczas gdy na początku roku było ich tylko 5,6 mln.

Pełen tekst artykułu na: https://www.prawo.pl/zdrowie/ikp-jakie-nowe-funlcjonalnosci,508975.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx