Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

5 lutego 2023

Kapsuła kosmiczna wylądowała w Warszawie!

W centrum Warszawy przy wejściu do Hali Koszyki stanął oryginalny lądownik statku kosmicznego misji Sojuz 30, w którym w 1978 roku podróż orbitalną dookoła Ziemi odbył Mirosław Hermaszewski. To element obchodów Roku Lema. Przy kapsule we wtorek 10 sierpnia o 11:30 podczas konferencji prasowej zostanie ogłoszony program Festiwalu Bomba Megabitowa, głównego wydarzenia obchodów 100-lecia urodzin pisarza, które odbędzie się w dniach 10-14 września w Krakowie. To wspólna akcja Instytutu Lema, Miasta Krakowa i Krakowskiego Biura Festiwalowego, których przedstawiciele będą do Państwa dyspozycji.

Rozmach, z jakim celebrowana będzie 100. rocznica urodzin Stanisława Lema, jest jedną z niewielu rzeczy, których nie przewidział w swoich książkach Stanisław Lem. Festiwal odbędzie się we wrześniu w przestrzeniach Centrum Kongresowego ICE Kraków i Pałacu Potockich w Krakowie. To pięciodniowe wydarzenie połączy ze sobą światy kultury, technologii i nauki – tak jak w swojej twórczości łączył je autor „Solaris”.

W programie festiwalu znalazły się m.in.: spektakl teatralny, koncerty, słuchowisko z muzyką na żywo, spotkania autorskie, premiery książkowe, plenerowa wystawa na krakowskich Plantach, pokazy filmowe, rozmowy i debaty o przyszłości człowieka w obliczu rozwoju nowych technologii, warsztaty dla dzieci i młodzieży, a nawet wieczór komediowy. Zwieńczy go gala Nagrody im. Stanisława Lema przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinach kultury, technologii i nauki. Z pełnym programem można zapoznać się na stronie https://bombamegabitowa.com/.

W ramach maratonu debat i dyskusji porozmawiamy o języku internetu, podróżach przyszłości, zmianach klimatycznych, roli i przyszłości sportu, konflikcie etyki i technologii czy koncepcji „Wolności 4.0”. Rozmowy w założeniu mają być zderzeniem różnych perspektyw. Udział w nich potwierdzili wyjątkowi goście, wśród nich: prof. Jerzy Bralczyk, ks. Adam Boniecki, Wojciech Orliński, Ewa Lipska, Karol Bielecki, prof. Aleksandra Przegalińska, Jarosław „Pasha” Jarząbkowski, Radek Rak, Natalia Hatalska czy Tomasz Rożek.

Z myślą o festiwalu przygotowano wyjątkowe wydarzenia artystyczne, w tym specjalny pokaz spektaklu Mateusza Pakuły „Lem vs. P.K. Dick”, premierę audiobooka na podstawie „Powrotu z gwiazd” z muzyką na żywo, koncerty zespołów EABS oraz Trio RGG z Robertem Więckiewiczem czy plenerową wystawę „Wizja globalna” prezentującą wybrane okładki do książek Lema z całego świata.

Wejściówki na wieczorne wydarzenia festiwalu: spektakl „Lem vs. P.K. Dick”, słuchowisko Audioteki oraz koncerty EABS i Trio RGG będą dostępne od 10 sierpnia na stronie https://kbfbilety.krakow.pl/.

Zapisy na pozostałe wydarzenia festiwalu ruszą 1 września pod tym samym adresem.

Organizatorami Festiwalu Bomba Megabitowa są: Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.

Partnerem strategicznym festiwalu jest PKO Bank Polski. Partnerami głównymi są: Accenture, Microsoft, Agencja Rozwoju Przemysłu, Nokia, Enea i Facebook. Partnerzy merytoryczni to Roklema.pl, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Aletheia, Instytut Adama Mickiewicza, Kino Pod Baranami, Teatr Łaźnia Nowa, Klub Komediowy, Akademia Leona Koźmińskiego, Kancelaria Maruta Wachta, Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS oraz Konsulat Generalny USA w Krakowie. Partnerzy edukacyjni festiwalu to Centralny Dom Technologii i Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju. Ponadto festiwal objęło patronatem honorowym Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Wydarzenia literackie Festiwalu Bomba Megabitowa dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło informacji: Fundacja IPP im. Stanisława Lema

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx