Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Najbardziej innowacyjne firmy w Polsce według rejestracji patentowych: nowa nagroda Polskiego Instytutu Badań Jakości

Innowacyjne firmy zwiększają dobrobyt wszystkich ludzi i są szczególnie ważne dla przyszłego rozwoju Polski. Polski Instytut Badań Jakości (PIBJA) powołuje do życia nową nagrodę, która ma na celu wyróżnienie najbardziej innowacyjnych firm w Polsce. Zbadano prawie 3800 światowych rejestracji patentowych polskich firm.

Pozytywny związek między innowacyjnością, wzrostem gospodarczym i dobrobytem został już wielokrotnie zbadany: innowacje tworzą miejsca pracy, inspirują pracowników i otoczenie oraz stanowią wyzwanie dla konkurentów, którzy z kolei stają się bardziej innowacyjni. Tym bardziej, jeśli innowacja może być opatentowana, ponieważ patenty są prawnie chronione.

Polscy wynalazcy i firmy dokonali w 2020 r. blisko 500 zgłoszeń patentowych do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO). Z badań PIBJA wynika, że w 2019 i 2020 roku na świecie zarejestrowano około 3800 ich patentów. Z kolei Urząd Patentowy RP zgłasza około 2300 patentów, które zostały zarejestrowane w Polsce, ale nie pochodzą wyłącznie od polskich aplikantów. Liczba zgłoszeń i rejestracji w Europejskim Urzędzie Patentowym wzrasta z roku na rok i powinna nadal wzrastać. Polska nie zajmuje jeszcze jednak czołowej pozycji w porównaniach międzynarodowych.

W rzeczywistości wnioski patentowe i rejestracje patentowe są tylko wstępnym wskaźnikiem siły innowacyjnej danego kraju. Na przykład, w dziedzinie oprogramowania, nie można rejestrować patentów w Europie. Kraj z wysokim poziomem kompetencji software’owych jest innowacyjny, ale nie może zademonstrować tak wielu patentów. Ponadto zgłoszenia patentowe nie muszą koniecznie prowadzić do rejestracji. Wiele zgłoszeń jest odrzucanych, ponieważ wynalazek nie jest dość innowacyjny. Ponadto wiele firm stosuje strategię polegającą na składaniu wniosków patentowych w kilku urzędach patentowych. Prowadzi to do wielu zgłoszeń, a także rejestracji, które nazywane są razem „rodziną patentów”, ale nie oznacza to większej innowacyjności.

Wartość poszczególnych patentów jest często mierzona przez ich „cytowalność”. Zgodnie z podstawową ideą, patent, który jest oparty na wielu innych patentach, nie jest tak wartościowy. W zgłoszeniu patentowym jest wtedy wiele odniesień do innych patentów. Z drugiej strony, wartość patentu wzrasta tym bardziej, im więcej innych patentów się do niego odnosi. Ten mechanizm jest wykorzystywany do oceny portfolio patentów i ta zasadnicza idea oceny jest również podstawą nowej nagrody PIBJA.

Nagroda przyznawana jest w różnych kategoriach: firmy i uczelnie wyższe z instytutami naukowymi traktowane są oddzielnie, a prywatni wnioskodawcy nie zostali uwzględnieni. Ponadto nagroda jest rozpatrywana i przyznawana oddzielnie dla poszczególnych działów patentowych. Wykorzystano dziewięć działów patentowych CPC. W zależności od ich zakresu nagrodzono więcej lub mniej firm.

Do najbardziej innowacyjnych polskich firm należą ITM Polska Sp. z o.o., następnie Valeo Autosystemy, DataWalk, Estimote Polska i Synthos. Wśród uczelni wyższych oraz instytutów naukowych prowadzą Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, Instytut Immunologii i Terapii Doświadczanej PAN, Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Łódzka. Jak wspomniano powyżej, kolejność nie odpowiada liczbie rejestracji patentowych w latach 2019-2020. Pod uwagę wzięto również jakość patentów i ilość ewentualnych partnerów poczas zgłoszenia. Szczególnie cieszy liczba uniwersytetów i szkół wyższych, które często mogą poszczycić się dużą liczbą patentów.

Wśród najbardziej innowacyjnych firm w działach patentowych pojawia się wiele innych firm. W dziale patentowym A – podstawowe potrzeby ludzkie – można znaleźć wiele firm farmaceutycznych, m.in. Airway Medix, Adamed Pharma, Warszawski Uniwersytet Medyczny. W dziale patentowym B pojawiają się Wielton, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych czy 3D LAB. Obejmuje on patenty w dziedzinie procesów przemysłowych i transportu. W dziale C – chemia i metalurgia – przodują wydziały Polskiej Akademii Nauk oraz wyższe uczelnie, dodatkowo firmy Celon Pharma, Adamed Pharma czy Ryvu Therapeutics. Dział D nie jest mocno reprezentowany i postanowiliśmy odznaczyć w nim tylko jedno przedsiębiorstwo, Schattdecor. Dział E zajmujący się głównie budownictwem opanowały DMDmodular, Drutex, Jelenia Plast, So Easy System oraz Wala. Najmocniejsze patenty w dziedzinie budowy maszyn, oświetlenia, ogrzewania (dział F) należą do Valeo Autosystemy, AIC i General Electric Company Polska. Natomiast w dziale G – fizyka – wyróżniają się przedsiębiorstwa z pierwszej dziesiątki w rankingu ogólnym, plus Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza czy InPhoTech. Dział patentowy H – elektrotechnika – opanowały Estimote Polska, Coinfirm Blockchain Lab, Phone Id, Samurai Labs i Silvair. W dziale nowych technologii (Y) dominują polskie politechniki oraz firmy AIC, General Electric Company Polska czy Synthos.

Dzięki Znakom Jakości PIBJA najbardziej innowacyjne firmy mogą wskazać na swoje szczególne osiągnięcia i wykorzystać je do kształtowania wizerunku firmy i pozyskiwania klientów.

Źródło informacji: Polski Instytut Badań Jakości

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx