Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Piotrków: Testy kolejnego autobusu elektrycznego

Fot. UM Piotrków Trybunalski

Od piątku (10.09) do poniedziałku (13.09) w Piotrkowie będą odbywały się testy kolejnego autobusu elektrycznego. Tym razem firmy MAN. Pierwszy kurs odbędzie się linią nr 10. Startuje o godz. 7:35 z pętli przy ulicy Rakowskiej.

Klika informacji na temat autobusu elektrycznego:

MAN Lion’s City E jest autobusem w pełni bateryjnym, nie wymagającym doładowywania w ciągu dnia pracy. Zasięg pojazdu gwarantowany przez MAN na okres do 10 lat wynosi od 220 do 270 km na jednym ładowaniu. W sprzyjających warunkach (brak ekstremalnych chłodów lub upałów) zasięg wynosi od 350 (z włączoną klimatyzacją) do nawet 550 km (bez włączonej klimatyzacji).

Ładowanie autobusu odbywa się wyłącznie na zajezdni, w porze nocnej. Maksymalna moc ładowania poprzez wtyczkę plug-in wynosi 150 kW. Naładowanie od 0% do 100% trwa w takim przypadku 3 godziny. Pojazd nie wymaga dodatkowej infrastruktury ładowania w mieście, na trasie przejazdu – dzięki czemu:

– koszty wdrożenia autobusów elektrycznych są niższe – obniża się koszt budowy i utrzymania infrastruktury. Ładowarki plug-in są nie tylko tańsze w zakupie, również koszty energii i eksploatacji przemawiają na ich korzyść.

– w wielu przypadkach autobus bateryjny pozwala na zastąpienie tradycyjnego autobusu 1:1 i utrzymanie dotychczasowych rozkładów jazdy bez zmian

– czas pracy kierowcy zostaje wykorzystany na poziomie tradycyjnego autobusu (brak przerw na ładowanie)

– unikamy efektu „tramwaju”, gdzie w przypadku opóźnienia jednego autobusu, każdy kolejny jest opóźniony ze względu na oczekiwanie w kolejce do ładowania pod pantografem

Pojazd wyposażony jest w baterię o pojemności 480kWh brutto z 2 opcjami energii dostępnej dla użytkownika 65% i 80% DoD* tzn. odpowiednio 312kWh lub 387 kWh. W przypadku zamówienia 65% DoD MAN gwarantuje utrzymanie pojemności baterii oraz zasięgu pojazdu na stałym poziome w okresie gwarancji dając użytkownikowi pewność zasięgu zawsze i w każdych warunkach.

*DoD – depth of discharge – procent baterii dostępny dla użytkownika

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx