Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

9 sierpnia 2022

Prognoza pogody w pakiecie z trojanem

Aplikacje pogodowe cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników smartfonów. Jednak okazuje się, że nawet w tego typu programach mogą pojawić się wirusy.

Bitdefender ostrzega użytkowników smartfonów z Androidem przed dwoma aplikacjami pogodowymi – Weather Cast oraz Weather Live. Badacze z tej firmy zidentyfikowali, iż każdy z wymienionych programów był pobierany ze sklepu Google Play co najmniej 10 tysięcy razy. Szkodliwe aplikacje należą do tzw. dropperów, czyli trojanów, których celem jest zainstalowanie złośliwego kodu na komputerze lub w smartfonie ofiary. W tym przypadku jest to oprogramowanie TeaBot, będące klasycznym trojanem bankowym. Jego działanie jest analogiczne do innych tego typu aplikacji. Kiedy zostanie zainstalowany na smartfonie pozwala hakerom odczytywać przychodzące SMS-y, a dzięki przechwytywaniu ekranu uzyskać informacje o przeglądanych stronach internetowych i uruchamianych aplikacjach. Dostęp do tego typu danych otwiera przed napastnikami niemal nieograniczone możliwości w zakresie obsługi aplikacji bankowości mobilnej, a tym samym wykonywanie przelewów, płacenia za zakupy czy wypłaty pieniędzy z bankomatów.

Warto dodać, że TeaBot pozwala też przeglądać listę kontaktów, samodzielnie sterować dźwiękiem czy usuwać zainstalowane na smartfonie ofiary aplikacje. Wcześniej trojana wykryto w fałszywych aplikacjach DHL i UPS do śledzenia paczek czy spreparowanej wersji odtwarzacza VLC.

Bitdefender zaleca usunięcie ze smartfonów programów Weather Cast oraz Weather Live, bowiem nawet jeśli znikną z platformy Google Play, to czy będą dalej używane, zależy wyłącznie od użytkowników.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx