Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Usługi EMS – 3 kluczowe czynniki standaryzacji procesów

Generalnie standaryzacja procesów oznacza ustanowienie zbioru zasad regulujących sposób, w jaki będzie wykonane dane zadanie lub sekwencja zadań. Jeśli chodzi o usługi EMS, można wyróżnić w tym zakresie trzy kluczowe czynniki: koszty, jakość i wydajność. Outsourcing z założenia ma bowiem pomóc firmie zaoszczędzić pieniądze, wyprodukować lepsze produkty i szybciej się rozwijać. Dla większości firm próba tworzenia złożonych elementów od podstaw jest po prostu nieefektywna. Dlatego wielu producentów oryginalnego sprzętu (OEM) decyduje się na usługi EMS: aby skorzystać z wydajności zapewnianej przez specjalizację.

Standaryzacja i automatyzacja procesów produkcyjnych oznacza przede wszystkim zmniejszenie kosztów. Chociaż istnieje wiele kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o outsourcingu i wyborze partnerów produkcyjnych, redukcja kosztów i oszczędności często znajdują się na szczycie listy. Firmy OEM mogą osiągnąć redukcję kosztów, zlecając produkcję producentom kontraktowym, świadczącym usługi EMS, którzy oferują szerszy zakres lub bardziej wyspecjalizowane usługi w łańcuchu dostaw niż sami producenci OEM.

Standaryzacja procesów sposobem na ograniczenie kosztów

Obsługując wielu klientów OEM, producent kontraktowy elektroniki może obniżyć koszty prowadzenia działalności poprzez zwiększenie wykorzystania mocy produkcyjnych, co przekłada się na atrakcyjniejsze warunki współpracy dla klientów. Dzięki automatyzacji i standaryzacji procesów usługi EMS są często tańsze, niż gdyby producenci OEM samodzielnie zarządzali każdym aspektem procesu produkcyjnego. – W przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych istotnym czynnikiem kosztotwórczym są koszty zatrudnienia – zauważa Łukasz Samson, dyrektor operacyjny z firmy FITECH. – Automatyzacja niektórych procesów pozwala na oszczędności. Robot może wytaktować proces produkcji, pomóc odciążyć pracowników, przyśpieszyć pracę, ale także pozwolić relokować ich do innych zajęć – takich, którym podoła tylko człowiek – tłumaczy ekspert.

Kiedy możemy myśleć o standaryzacji produkcji? – Przede wszystkim trzeba się skupić na tych procesach, które będziemy powielać – podpowiada ekspert z FITECH. – Np. jeśli w firmie mamy 20 linii produkcyjnych, w które możemy wstawić 5 maszyn, to przy trzyzmianowej produkcji ciągłej takie wdrożenie będzie opłacalne – tłumaczy. Standaryzacja procesów pozwoli m.in. na to, że nie będziemy musieli zwiększać zatrudnienia w zakładzie.

W produkcji liczy się jakość

Wielu producentów kontraktowych umacnia swoją pozycję, unowocześniając zakłady i doskonaląc swoje praktyki. Firmy z branży elektronicznej świadczą usługi EMS z myślą o zagwarantowaniu produktów wysokiej jakości. – Standaryzacja polega m.in. na automatyzowaniu pracochłonnych procesów, jak np. lutowanie, co jest także odpowiedzią na rotację pracowników. Sprawia także, że proces ten staje się powtarzalny. Automatyzacja jest także sposobem na zabezpieczenie się przed reklamacjami ze strony klientów – wylicza Łukasz Samson.

Współpracując z godnym zaufania EMSem, z udokumentowaną historią jakości, OEM może uprościć produkcję we własnej firmie, przy zachowaniu jakości końcowego wyniku. To możliwe dzięki wykorzystaniu synergii między OEM a kontraktowym producentem elektroniki na zlecenie – począwszy od kosztów, aż po wydajność.

Standaryzacja procesów a wydajność

Od pierwszych linii montażowych, które Henry Ford zainstalował do masowej produkcji samochodów – co skróciło proces montażu samochodów z 12 godzin do 93 minut – poprzez automatyzację i standaryzację procesów dąży się do ciągłego podnoszenia wydajności produkcji. Dzięki automatyzacji wiele branż – w tym firmy świadczące usługi EMS – usprawniło swoje procesy i znacznie obniżyło koszty i czas potrzebny na produkcję. Na dzisiejszym, szybko zmieniającym się rynku, producenci są zmuszeni do wytwarzania produktów wyższej jakości, po niższych kosztach i z większą elastycznością niż kiedykolwiek wcześniej. Wydajność to min. sprawienie, by zmiana wolumenu produkcji była szybka i opłacalna oraz nie prowadziła do backlog’ów. – Do tego konieczne są roboty, które można szybko i łatwo zmodyfikować, co jest możliwe wtedy, gdy stosujemy standaryzację. – zauważa ekspert z FITECH. – Dzięki niej możemy usprawnić m.in. handling, przy czym stanowisko z robotem musi być łatwe do przestawienia i łatwe do ulokowania w innymi miejscu – precyzuje. To rozwiązanie przydaje się także w przypadku wprowadzania nowego produktu. Można wówczas dostosować istniejące systemy, już zainstalowane w fabryce, do obsługi nowych procesów.

Dlaczego warto korzystać z zalet outsourcingu produkcji?

Najwyższym priorytetem każdego producenta OEM jest dostarczanie klientom wysokiej jakości elektroniki. Nie ma jednak powodu, dla którego musi produkować wszystkie komponenty we własnym zakresie. Producent zainteresowany rozwojem, elastycznością i oszczędnością kosztów, powinien rozważyć outsourcing produkcji. Decydując się na usługi EMS i powierzając część zadań zaufanemu przedsiębiorstwu, zapewniającemu pełne spektrum usług produkcyjnych w zakresie elektronik, może skoncentrować się na swoich podstawowych kompetencjach. Takie partnerstwo może przynieść wielowymiarowe korzyści.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx