Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

25 czerwca 2022

Zanurz się w ogromnej atmosferze Wenus

W opublikowanym niedawno artykule naukowcy i inżynierowie NASA podają nowe szczegóły dotyczące misji DAVINCI (Deep Atmosphere Venus Investigation of Noble gases, Chemistry, and Imaging), która w połowie 2031 roku zejdzie przez warstwową atmosferę Wenus na powierzchnię planety. DAVINCI to pierwsza misja badająca Wenus z wykorzystaniem zarówno przelotów sondy kosmicznej, jak i sondy zstępującej.

DAVINCI, latające laboratorium chemii analitycznej, po raz pierwszy zmierzy krytyczne aspekty masywnego systemu klimatyczno-atmosferycznego Wenus, z których wiele było celem pomiarów dla Wenus od wczesnych lat 80-tych. Zapewni także pierwsze zobrazowanie z lotu ptaka górzystych wyżyn Wenus, mapując ich skład skalny i rzeźbę powierzchni w skalach niemożliwych do uzyskania z orbity. Misja wspiera pomiary nieodkrytych gazów obecnych w niewielkich ilościach w najgłębszej atmosferze, w tym kluczowego stosunku izotopów wodoru – składników wody, które pomagają ujawnić historię wody, czy to w postaci ciekłych oceanów wodnych, czy pary wodnej we wczesnej atmosferze.

Sonda nośna, przekaźnikowa i obrazująca (CRIS) misji posiada dwa instrumenty pokładowe, które będą badać chmury planety i mapować jej wyżyny podczas przelotów nad Wenus, a także zrzuci małą sondę z pięcioma instrumentami, które dostarczą szeregu nowych pomiarów z bardzo wysoką precyzją podczas opadania na piekielną powierzchnię Wenus.

„Ten zestaw danych chemicznych, środowiskowych i obrazowania zejścia pozwoli nam stworzyć obraz warstwowej atmosfery Wenus i jej interakcji z powierzchnią w górach Alpha Regio, które są dwa razy większe od Teksasu” – powiedział Jim Garvin, główny autor artykułu w Planetary Science Journal i główny badacz DAVINCI z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda NASA w Greenbelt, Maryland. „Pomiary te pozwolą nam ocenić historyczne aspekty atmosfery, jak również wykryć szczególne rodzaje skał na powierzchni, takie jak granity, a także poszukać charakterystycznych cech krajobrazu, które mogą nam powiedzieć o erozji lub innych procesach formowania.

DAVINCI będzie korzystać z trzech wenusjańskich asyst grawitacyjnych, które oszczędzają paliwo dzięki wykorzystaniu grawitacji planety do zmiany prędkości i/lub kierunku lotu systemu CRIS. Pierwsze dwie asysty grawitacyjne przygotują CRIS do przelotu nad Wenus w celu przeprowadzenia teledetekcji w ultrafiolecie i bliskiej podczerwieni, uzyskując ponad 60 gigabitów nowych danych o atmosferze i powierzchni. Trzecia wenusjańska asysta grawitacyjna ustawi statek kosmiczny tak, aby uwolnić sondę do wejścia, zejścia, badań i lądowania oraz dalszej transmisji na Ziemię.

Pierwszy przelot nad Wenus odbędzie się sześć i pół miesiąca po starcie, a dwa lata zajmie ustawienie sondy w pozycji umożliwiającej wejście w atmosferę nad Alpha Regio w idealnym oświetleniu w „samo południe”, co pozwoli zmierzyć krajobrazy Wenus w skalach od 328 stóp (100 metrów) do wielkości poniżej jednego metra. Taka skala umożliwi badania geologiczne w stylu lądownika w górach Wenus bez konieczności lądowania.

Gdy system CRIS znajdzie się w odległości około dwóch dni od Wenus, system lotu sondy zostanie uwolniony wraz z bezpiecznie zamkniętą wewnątrz tytanową sondą o średnicy trzech stóp (jednego metra). Sonda zacznie oddziaływać z górną atmosferą Wenus na wysokości około 75 mil (120 kilometrów) nad jej powierzchnią. Sonda rozpocznie obserwacje naukowe po wyrzuceniu osłony termicznej około 42 mil (67 kilometrów) nad powierzchnią. Po odłączeniu osłony termicznej wloty sondy będą pobierać próbki gazów atmosferycznych w celu przeprowadzenia szczegółowych pomiarów chemicznych, podobnych do tych, jakie wykonano na Marsie za pomocą łazika Curiosity. Podczas godzinnego opadania na powierzchnię, sonda wykona również setki zdjęć, gdy tylko wyłoni się spod chmur na wysokości około 100 000 stóp (30 500 metrów) nad lokalną powierzchnią.

„Sonda wyląduje w górach Alpha Regio, ale nie będzie musiała działać po wylądowaniu, ponieważ wszystkie niezbędne dane naukowe zostaną pobrane przed dotarciem do powierzchni” – powiedziała Stephanie Getty, zastępca głównego badacza z Goddarda. „Jeśli przetrwamy przyziemienie z prędkością około 25 mil na godzinę (12 metrów/sekundę), w idealnych warunkach możemy mieć do 17-18 minut pracy na powierzchni”.

Wstępnie planuje się, że sonda DAVINCI wystartuje w czerwcu 2029 roku i wejdzie w atmosferę Wenus w czerwcu 2031 roku.

„Żadna wcześniejsza misja w atmosferze Wenus nie dokonała tak szczegółowych pomiarów chemii i środowiska, jak może to zrobić sonda DAVINCI” – powiedział Garvin. „Co więcej, żadna z poprzednich misji wenusjańskich nie zstąpiła nad tesserowe wyżyny Wenus, ani nie przeprowadziła zstępującego obrazowania powierzchni Wenus. DAVINCI będzie bazować na tym, czego dokonała sonda Huygens na Tytanie i udoskonali to, czego dokonały poprzednie misje in situ na Wenus, ale z wykorzystaniem możliwości i czujników z XXI wieku.”

NASA Goddard jest głównym badaczem misji DAVINCI i będzie zarządzać projektem, dostarczy instrumenty naukowe, a także zajmie się inżynierią systemów projektowych w celu opracowania systemu lotu sondy. Goddard kieruje również zespołem wsparcia naukowego projektu wraz z zewnętrznym zespołem naukowym z całych Stanów Zjednoczonych. Misje klasy Discovery Program, takie jak DAVINCI, stanowią uzupełnienie większych, „flagowych” badań NASA w zakresie nauk planetarnych, a ich celem jest osiągnięcie doskonałych wyników poprzez uruchomienie większej liczby mniejszych misji przy wykorzystaniu mniejszych zasobów i krótszego czasu rozwoju. Misje te są zarządzane dla Wydziału Nauk Planetarnych NASA przez Biuro Programu Misji Planetarnych w Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla w Huntsville w stanie Alabama.

Głównymi partnerami projektu DAVINCI są: Lockheed Martin, Denver, Kolorado, Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Laurel, Maryland, Jet Propulsion Laboratory NASA, Pasadena, Kalifornia, Malin Space Science Systems, San Diego, Kalifornia, Langley Research Center NASA, Hampton, Wirginia, Ames Research Center NASA na lotnisku Moffett Federal Airfield w Dolinie Krzemowej w Kalifornii, KinetX, Inc. w Tempe, Arizona oraz Uniwersytet Michigan w Ann Arbor.

Źródło: NASA/Goddard Space Flight Center/Nancy Neal Jones

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx