Na czym polega relokacja maszyn? Jak ją prawidłowo zaplanować?
Potrzeba zwiększenia efektywności oraz produktywności przedsiębiorstwa produkcyjnego, a także konieczność poszukania oszczędności to najczęstsze powody, dla których zmieniana jest lokalizacja hali. Działania te nie należą do najłatwiejszych, lecz przy odpowiednim wsparciu i przygotowaniu relokacja maszyn może okazać się dużo łatwiejsza, niż nam się wydawało. Wyjaśniamy, na czym polega ten proces i jak się do niego odpowiednio przygotować.
Na czym polega relokacja fabryk?
Relokacja maszyn w fabryce to proces, który polega na przemieszczeniu maszyn z jednego miejsca do innego, w obrębie jednej hali lub całkowicie poza dotychczasową lokalizacją. W większości przypadków to skomplikowany proces, który wymaga wcześniejszego zaplanowania i wsparcia profesjonalnej firmy, która posiada sprzęt i odpowiednie kwalifikacje, aby bezpiecznie przeprowadzić działania związane z przenoszeniem maszyn.
Jakie są etapy relokacji maszyn?
Aby skutecznie przeprowadzić relokację maszyn w fabryce, należy przygotować plan działań. Plan powinien obejmować dokładny harmonogram przenoszenia, ustawienia i połączenia maszyn, a także listę wszystkich urządzeń i sprzętu, które będą potrzebne do relokacji. W trakcie planowania relokacji należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak miejsce, do którego maszyny będą przenoszone, i minimalizacja czasu potrzebnego na transport maszyn. Przed rozpoczęciem relokacji warto sprawdzić wszystkie urządzenia, aby upewnić się, że są one w dobrym stanie i gotowe do pracy po przeniesieniu. Przed transferem należy także sprawdzić, czy wszystkie części zostały dobrze zabezpieczone na czas transportu. Ważne jest również, aby przed transportem maszyn dokładnie zewidencjonować demontowane elementy, aby mieć pewność, że po przeniesieniu zostaną one poprawnie zainstalowane. Po zakończeniu relokacji należy z kolei sprawdzić, czy wszystkie maszyny są odpowiednio połączone i działają prawidłowo. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie testów, aby mieć pewność, że maszyny działają zgodnie z oczekiwaniami i normami bezpieczeństwa.
Jak jest organizowany transport maszyn?
Organizacja transportu maszyn zależy od wielu czynników takich jak: rodzaj maszyny, jej wielkość, waga, trasa itp. Jeśli to możliwe, firma organizująca relokację fabryki dokomponowuje maszynę tak, aby móc przenieść ją w mniejszych częściach. Do transportu wyposażenia fabryki używany jest specjalistyczny sprzęt taki jak: wózki widłowe, poduszki powietrzne, rolki transportowe, suwnice ramowe, platformy oraz dźwigi samojezdne. Dzięki nim maszyny nie tylko będą bezpieczne w czasie transportu, ale także cały proces związany z przeniesieniem nie będzie zagrożeniem dla osób biorących udział w relokacji.
Dlaczego warto zlecić relokację fabryki profesjonalnej firmie?
Zlecenie profesjonalnej firmie relokacji fabryki ma wiele zalet. Przede wszystkim przedsiębiorstwo może liczyć na doświadczenie i wiedzę personelu, niezbędną do prawidłowego przeprowadzenia tego typu operacji. Firma, której zlecisz relokację fabryki powinna dysponować odpowiednim sprzętem, a także móc zapewnić wsparcie w kwestiach logistycznych. Specjaliści od relokacji maszyn powinni wziąć na siebie organizację transportu, działania w zakresie przeniesienia maszyn i urządzeń, a także pomoc w przygotowaniu nowej lokalizacji. Powierzenie relokacji profesjonalistom zapewni również wsparcie w zakresie uzyskiwania pozwoleń na przeniesienie fabryki.
Aby mieć pewność, że relokacja Twojej fabryki przebiegnie sprawnie i bezproblemowo, warto powierzyć to zadanie sprawdzonej firmie takiej jak ESOX Industrial Automation z Łodygowic koło Bielska-Białej. Doświadczenie zdobyte przy wielu transferach maszyn w fabrykach o różnych profilach działalności sprawi, że uzyskasz nie tylko szczegółowy plan działania, ale także wiele cennych rad dotyczących rozmieszczenia maszyn na nowej lokalizacji i organizacji przestrzeni na hali. Relokacja maszyn z ESOX Industrial Automation odbędzie się sprawnie, szybko i bezpiecznie, bez odczuwalnych strat związanych z potrzebą zatrzymania linii.