Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

20 lipca 2024

Cyfryzacja i ludzie: przeciwności losu

  • Bieżąca sytuacja geopolityczna i gospodarcza znacząco wpływa na decyzje menadżerów odnoszące się do inwestycji w obszarze cyfryzacji
  • Pracownicy sektora IT jako istotny aspekt, do którego przywiązują wagę, wskazują bezpieczeństwo systemów informatycznych

To jedne z wniosków płynących z 3. edycji badania Inetum – Digital Flow Observatory. Jego uczestnicy zwracali również uwagę, że atrakcyjne miejsca pracy w branży dostępne są także dla kobiet. Akulturacja pań oraz młodych ludzi pozostaje głównym wyzwaniem w kontekście utrzymania tempa rozwoju branży.

Menadżerowie rewidują plany, a pracownicy oczekują wyższego poziomu cyberbezpieczeństwa

Badanie Inetum wskazuje, że cyfryzacja firmy i zyski, jakie generuje, są oczywiste dla pracowników. Coraz silniejszy jest pogląd, że zapewnia ona wymierne korzyści biznesowe i związane z obszarem HR: 72 proc. pracowników twierdzi, że pozwala im lepiej odpowiadać na oczekiwania klientów (wzrost +5 proc. od 2021). Możliwość zaspokojenia potrzeb klientów stała się podstawową korzyścią oczekiwaną przez pracowników. Z kolei menadżerowie oczekują, że nowe technologie pozostaną dźwignią wydajności przedsiębiorstw. Jednocześnie przeważa wśród nich pragmatyzm podyktowany niepewnością wynikającą z bieżącej sytuacji gospodarczo-politycznej.

Przekłada się on na ostrożne podejście do planowania działań związanych z dalszą cyfryzacją działalności. 33 proc. menadżerów planuje ograniczyć lub odłożyć inwestycje w ten obszar, a 25 proc. bierze pod uwagę rewizję priorytetów swojego planu cyfryzacji. Z perspektywy pracowników cyfryzacja jest istotna, ponieważ zapewnia poczucie bezpieczeństwa, co w aktualnej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej ma istotne znaczenie. W tym kontekście jednym z priorytetów dla pracowników pozostaje wzmocnienie bezpieczeństwa systemów informatycznych firm. Oczekuje tego aż 92 proc. badanych.

Jak pokazują dane, oddające nastroje menadżerów w Europie, dynamika digitalizacji wyhamowuje, choć niezmiennie sektor usług IT będzie rósł. Niepewność powoduje, że ten rozwój nie będzie tak intensywny, jak w ostatnich latach. Jednak w przyszłość patrzę z optymizmem. Po dołku, z jakim mieliśmy do czynienia w czwartym kwartale 2022 roku, obecnie widać odbicie, będące dobrym prognostykiem na przyszłość. Oceniam, że wzrost sektora IT w Polsce przebije prognozowaną dla niego na 2022 rok wartość 3,5 proc. – komentuje Marek Pokorski, prezes firmy technologicznej Inetum Polska.

Istotnym aspektem ujętym w badaniu jest cyberbezpieczeństwo. Rosnąca zależność organizacji od systemów i narzędzi cyfrowych przekłada się na zwiększenie potencjalnych zagrożeń. Ten obszar bardzo dynamicznie ewoluuje zarówno w zakresie pojawiających się „innowacyjnych” typów ataków jak i oferowanych rozwiązań. Widzimy tu rosnącą świadomość organizacji jak i tendencję do całościowego podejścia do problematyki bezpieczeństwa. Takie holistyczne spojrzenie daje szansę na zarówno skuteczniejsze i bardziej efektywne zarządzenie tym obszarem – dodaje Marek Pokorski.

Akulturacja kobiet i młodych 

Głównym problemem w kontekście sprostania oczekiwaniom dotyczącym cyfryzacji pozostaje atrakcyjność sektora w zakresie szkolenia i rekrutacji osób o odpowiednich umiejętnościach. Choć z badania Inetum wynika, że branża jest postrzegana jako dynamiczna pod względem oferowanych możliwości rozwoju kariery, to jednocześnie zawody cyfrowe są nadal słabo znane 80 proc. menadżerów. Z kolei zdaniem 85 proc. dyrektorów firm wymagają akulturacji młodych ludzi już od szkoły średniej.

Świadomość ta wydaje się bardziej potrzebna kobietom, jako że niewiele ponad połowa ankietowanych pań (52 proc.) uważa, że te zawody są dla nich dostępne. Jak wskazuje Bank Światowy*, w globalnym sektorze IT kobiety stanowią mniej niż 40 proc. pracowników, a „nierówności w miejscu pracy zaczynają się od nierówności w klasie”. Zdaniem organizacji Women in Tech Network kluczem do zmiany tych proporcji jest uczynienie edukacji STEM (science, technology, engineering, mathematics) dostępnej dla wszystkich już na wczesnym etapie, gdyż w przypadku dziewcząt zainteresowanie tą tematyką wydaje się spadać z wiekiem. Według raportu Microsoft Philanthropies z 2018 roku 31 proc. gimnazjalistek uważa, że praca wymagająca kodowania i programowania „nie jest dla nich”.

Nie ma łatwych recept, aby pokonać utrwalone mentalnie bariery. W Inetum z myślą o tym wspieramy inicjatywy, takie jak Akademia Przyszłości, których celem jest umożliwienie bardzo młodym ludziom rozwoju kompetencji, dzięki którym będą mogli związać się zawodowo z sektorem IT. Dodatkowo aktywnie działamy poprzez program stażowy, a rekrutując na staże w obszarze technologicznym nie patrzymy na płeć, a kompetencje kandydata. Rocznie na płatne staże przyjmujemy ok. 40 osób, a z tego grona większość zostaje z nami na stałe. Umożliwiając im rozpoczęcie przygody z IT przykładamy się do wyzwania, jakim jest niwelowanie niedoboru pracowników w sektorze – komentuje Agata Wudarczyk, Head of Talent Management Inetum Polska.

W Inetum są osoby, które zaczynały właśnie od takiej formy współpracy, a obecnie pełnią role liderskie. To dobrze oddaje motto, którym się kierujemy, chcąc być „best place to grow”, dla wszystkich niezależnie od wieku i płci – dodaje.

W Inetum kobiety stanowią niemal jedną czwartą część pracowników

Jestem związana z branżą IT od ponad 15 lat, pokonałam w tym czasie wiele szczebli. Od początku czułam się dobrze w środowisku, w którym kobiety, niestety, stanowią mniejszość. Warto działać z myślą, by było ich w IT więcej, pamiętając, że to nie płeć determinuje dobrego pracownika, a odpowiednie przygotowanie, wykształcenie i sposób myślenia – ocenia Agnieszka Skokowska, Business Unit Manager w Inetum.

Według danych Eurostatu w Polsce kobiety stanowią ok. 15,5 proc. z grona 580 tys. pracowników branż high-tech, podczas gdy średnia europejska kształtuje się na poziomie 19 proc.

– W moim przekonaniu nieobecność kobiet w branży to efekt budowania pewnego stereotypu już na wczesnym etapie wychowywania dzieci, że dziewczynki są predystynowane do stanowisk czy branż, w których istotniejsze są kompetencje miękkie. Sytuacja pod tym względem zdecydowanie się zmienia, za sprawą większej świadomości samych rodziców. Niestety odwrócenie proporcji wymaga czasu, a dzisiaj spora część kobiet w sektorze nowoczesnych technologii trafiła do niego w efekcie przekwalifikowania, a nie w związku z kierunkowym wykształceniem, co również jest interesującym trendem – mówi Joanna Wistuba,
Head of Talent Acquisition w Inetum Polska.

W Inetum zapewniamy możliwość rozwoju i edukacji osobom, które nie miały wcześniej zbieżnego doświadczenia, a które mają potencjał i są zdeterminowane żeby się wszystkiego uczyć od zera. W stażach w Inetum uczestniczą 30-sto i 40-latkowie, wśród nich wiele kobiet. Skuteczność naszych działań mierzymy odsetkiem osób, które po zakończeniu stażu zostają z nami na stałe. Wśród naszych pracowników niemal 25 proc. stanowią kobiety, a zauważalny wzrost znaczenia kompetencji społecznych w branży IT powinien przyspieszyć proces zwiększania udziału kobiet w branży – podsumowuje Joanna Wistuba.

Digital Flow Observatory to coroczny barometr realizowany przez Inetum, lidera usług i rozwiązań cyfrowych w Europie we współpracy z CSA Institute od 2020 roku, prezentujący ewolucję zagadnień związanych z cyfryzacją w firmach, opartą o porównanie poglądów pracowników i menedżerów. Próbę badawczą badania przeprowadzonego w czwartym kwartale 2022 roku stanowiło 1010 pracowników oraz 250 menadżerów firm zatrudniających ponad 50 osób.

* https://www.linkedin.com/pulse/women-technology-problematic-statistics-change-flo-nicolas-esq/

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx