Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

28 lutego 2024

Przyspieszenie generowania danych i rola pamięci NAND

Tempo generowania nowych danych przyspiesza. Tylko w tym roku ludzkość wytworzy ok. 120 zettabajtów cyfrowych informacji. W ciągu następnych dwóch lat wartość ta wzrośnie o 50 proc . Co kryje się za tymi liczbami? Dynamiczna cyfryzacja wielu sektorów gospodarki, przenoszenie usług do świata cyfrowego, streaming i rozwój Internetu Rzeczy (IoT).

Od urządzeń codziennego użytku – jak smartwatche, po rozbudowane systemy monitoringu, usprawniających ruch samochodowy i czujniki mogące precyzyjnie wskazać, kiedy wymagany jest serwis skomplikowanych maszyn przemysłowych. Gromadzenie i analizowanie danych pozwala nam sprawdzać jakość snu i wyniki aktywności fizycznej, ale optymalizuje też wiele niewidzialnych gołym okiem procesów.

Nieulotna pamięć NAND

Wszystkie te usprawnienia możliwe są m.in. dzięki rozwojowi nośników pamięci w technologii NAND flash. NAND to nieulotna pamięć cyfrowa, która pozwala przechowywać dane również wtedy, gdy nie jest podłączona do źródła zasilania. Możliwość zapisania informacji po wyłączeniu prądu sprawia, że pamięć NAND flash jest doskonałym rozwiązaniem do urządzeń wewnętrznych, zewnętrznych i przenośnych. Dyski SSD, pamięci USB i karty SD wykorzystują technologię flash w takich urządzeniach jak komputery, telefony, kamery przemysłowe, nawigacje i wiele innych.

Pierwsze komercyjne zastosowanie pamięci flash pojawiło się pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Najważniejszą zaletą, ówcześnie rewolucyjnej technologii była możliwość usuwania zapisanych danych i wprowadzenie nowych na urządzeniu wielkości kciuka. Pozwoliło to na rozwój nośników pamięci jak karty, które dziś znamy jako microSD. Powstanie małych – szczególnie w porównaniu ze starszą technologią – sposobów na zapisywanie obrazu przyczyniło się do popularyzacji m.in. aparatów cyfrowych.

– Szukając karty pamięci, która zaspokoi potrzeby naszej firmy, warto zwrócić uwagę na cztery standardy tych nośników oznaczające pojemność: microSD (do 2 GB), microSDHC (od 4 GB do 32 GB), microSDXC (od 64 GB do 2 TB) i microSDUC (od 2 TB do 128 TB). Kolejnym czynnikiem jest prędkość zapisu i odczytu, ale także wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Korzystający z samochodowych wideorejestratorów użytkownicy docenią wysoką trwałość i przystosowanie do wielokrotnego zapisywania kart SD klasy High-Endurance. Entuzjaści i profesjonaliści w dziedzinie fotografii z pewnością ucieszą się z karty SD z wysoką prędkością transferu plików i możliwością nagrywania filmów w wyższej jakości na kamerach 4K – wskazuje Robert Sepeta, Business Development Manager, Kingston Technology.

Technologia flash w komputerach osobistych

Swój potencjał technologia flash pokazuje w wewnętrznych nośnikach SDD. Zastąpiły one starsze talerzowe dyski HDD. W efekcie laptopy i komputery stacjonarne pracują ciszej, potrzebują mniej energii, są szybsze i niezawodne. Dysk SSD, nawet z podstawowego segmentu, pozwala na uruchamianie komputera oraz aplikacji szybciej niż w przypadku klasycznego dysku twardego. Stąd większość nowych komputerów wyposażona jest właśnie w pamięć flash. – Kupując komputer na potrzeby firmowe lub modernizując posiadany sprzęt, miejmy na uwadze dwa typy dysków SSD: SATA i NVMe. Pierwszy z nich można zastosować w starszych zestawach, jednak jego prędkość i pojemność jest nieco niższa od topowych rozwiązań. Bardziej wymagający użytkownicy powinni sięgnąć po NVMe. Pracujący z dużymi arkuszami danych, edytujący obraz i wideo docenią prędkości, jakie osiągają PCIe 4.0 NVMe, a może to być nawet ponad 7000 MB/s – dodaje Michał Bocheński, Business Development Manager w Kingston Technology.

Flash w centrach danych

Kolejnym zastosowaniem dla pamięci flash są centra danych. To dzięki nim możliwe jest płynne działanie usług chmurowych a w konsekwencji wielu aplikacji i streamingu. Ogromny wzrost przepustowości sieci, szybkości przetwarzania danych oraz boom w obszarze analityki w ciągu ostatniego 20-lecia spowodowały, że bazy danych rosną szybko, często dużo szybciej niż zaplanowali to projektanci infrastruktury. Odpowiedzią na te wyzwania jest wdrażanie specjalistycznych dysków serwerowych SSD. Korzystają one z technologii flash – tej samej, którą znajdziemy nawet w prostym pendrivie, jednak ich charakterystyka jest o wiele bardziej rozbudowana i dostosowana do pracy centrów danych. Jest to przede wszystkim zapewnienie przewidywalnej wydajności pod dużym obciążeniem. – Dyski klasy Enterpirse utrzymują stałą wartość IOPS, czyli ilość operacji wejścia i wyjścia na sekundę. Podobnie jest w przypadku opóźnień, użytkownicy końcowi oczekują, że aplikacja, z której korzystają będzie działała płynnie niezależnie od jej obciążenia. Dlatego najważniejsze jest zapewnienie przystosowania do dużych obciążeń i stabilności niż bardzo wysokiej, ale chwilowej wydajności – stwierdza Robert Sepeta z Kingston Technology.

Niezależnie od skali i profilu działalności, każda firma korzysta z możliwości jakie daje technologia flash. Od kas fiskalnych po centra danych możemy ją znaleźć wszędzie, a zawdzięczamy jej oszczędność czasu i stale rosnący wachlarz zastosowań.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx