Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 kwietnia 2024

Hala Laboratoria Przyszłości CRPK: Nowoczesna przestrzeń dla kreatywnego uczenia się

Hala Laboratoria Przyszłości Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie umożliwi chętnym z całej Polski udział w warsztatach łączących innowacyjne technologie, kulturę i tradycyjne rzemiosło. Została ona otwarta 9 marca 2023 r. w dawnym budynku PAP przy ul. Mińskiej 65.

Hala Laboratoria Przyszłości CRPK to nowoczesna przestrzeń tak zaprojektowana i zbudowana, by umożliwić młodzieży i dorosłym kreatywne tworzenie, uczenie się, eksperymentowanie i rozwijanie umiejętności pod okiem specjalistów.

„Młodzież będzie tu nabywać kompetencje przyszłości, do których należą: kreatywność, krytyczne myślenie i umiejętność współpracy” – mówi Justyna Orłowska, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. Govtech, pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej. 

Na uroczystym otwarciu hali był obecny Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

„Technologia tak szybko powoduje zmiany społeczne i kulturowe, więc cieszę się bardzo, że tutaj jest miejsce wymiany doświadczeń, dialogu, kontaktów ludzi z różnych generacji wokół nowoczesności, ale właśnie z oparciem o to wszystko, co zostało zweryfikowane przez lata jako wartościowe w kulturze” – podkreślił wicepremier Piotr Gliński.

Hala Laboratoria Przyszłości CRPK to projekt zrealizowany w ramach rządowego programu edukacyjno-technologicznego Laboratoria Przyszłości, prowadzonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach programu szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły artystyczne zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt o wartości ponad 1,2 mld zł.

„Program trafił do wszystkich, bez wyjątku, szkół podstawowych, zarówno tych samorządowych, jak i niesamorządowych. 1,2 mld zł dzisiaj powoduje, że polskie szkoły są najnowocześniejsze w Europie, ale ta nowoczesność służy temu, żeby talenty naszych dzieci wydobywać na powierzchnię i je rozwijać” – zaznaczył Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Idea Hali została oparta na tzw. kierunkach STEAM, które zakładają łączenie i przenikanie się najnowszych osiągnięć nauki, inżynierii, technologii, a także sztuki i matematyki. Realizowana w Hali edukacja ma wspierać rozwój takich umiejętności, jak: kooperacja, kreatywność, krytyczne myślenie i komunikacja. 

„Tutaj faktycznie będzie się działo bardzo dużo. Będzie muzyka zarówno folkowa, jak i nowoczesna, teatr, film, w końcu gry wideo a także klasyczne sztuki audiowizualne z zakresu plastyki, ale także nowoczesnych technologii. Młodzież np. maluje tu mural, który będzie pamiątką inauguracji tej przestrzeni” – powiedziała Justyna Orłowska i dodała, że resort edukacji i nauki myśli o kolejnych takich przestrzeniach w różnych miejscach w Polsce.

Wyposażenie Hali, wsparcie ekspertów i podział na sektory umożliwia równoczesny udział w różnych typach aktywności, m.in. warsztatach z zaawansowanego druku 3D i druku przestrzennego na bazie programu TinkerCAD; warsztatach foto, wideo i podcastów, a także, dzięki zlokalizowanej w Hali scenie, w warsztatach kreatywnej ekspresji – od teatru i tańca po warsztaty wokalne. 

„Będziemy koncentrować się na sztukach audiowizualnych, czyli na tworzeniu wideo, na prowadzeniu wywiadów, wreszcie na obróbce wideo czy na tworzeniu własnych podcastów. Warsztaty zaczynają się już w tym tygodniu, można się na nie zapisać na naszej stronie CRPK.pl. Będziemy sukcesywnie dodawać kolejne warsztaty, przede wszystkim robotyki” – wyjaśnił Wojciech Janek, z-ca dyrektora Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych.

Dodał, że będzie można nauczyć się także obróbki drewna i metalu, również przy użyciu druku 3D. „Mamy narzędzia tak zminiaturyzowane, że nawet 8-latek może używać obrabiarki, żeby stworzyć np. solniczkę” – powiedział.

9 marca podczas inauguracji Hali, Laboratoria Przyszłości CRPK zawarły umowę z Polską Agencją Inwestycji i Handlu dotyczącą wsparcia Laboratoriów przez PAIH w pracach służących rozwojowi przemysłów gamingowych.

„Laboratorium to świat pasji, talentu, nauki, kultury, a w przyszłości biznesu, na którym chcielibyśmy wspierać młode talenty, młode startupy w ich ekspansji zagranicznej, ponieważ to jest eksport HiTech i nasz przemysł, w który najbardziej chcemy inwestować” – zaznaczył Paweł Kurtasz, prezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Podczas inauguracji Hali Laboratoria Przyszłości CRPK młodzież z warszawskich szkół wzięła udział m.in. w warsztatach robotyki przygotowanych przez Ligę Robotów oraz warsztatach programowania robotów Photon, zajęciach z choreografem Ludowego Zespołu Artystycznego PROMNI, warsztatach kreatywnej obróbki drewna i metalu. 

Uczniowie tworzyli mural upamiętniający otwarcie Hali, a także obrazy przy pomocy długopisów 3D, poznawali kulturę i sztukę w wirtualnej rzeczywistości, wzięli również udział w zajęciach realizowanych przez Mobilne Laboratoria Przyszłości.

„To jest instytucja kultury, więc ta pierwsza najważniejsza odpowiedzialność spoczywa na nas i będziemy dbali o dwie rzeczy: żeby to, co tutaj zostało dziś zaprezentowane rozwijało się, i to dynamicznie, ale jednocześnie, żeby miało jedno nieusuwalne spoiwo: polski edukacyjny patriotyzm” – podkreślił Szymon Giżyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx