Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2021

Popieramy poselskie projekty ustaw Ruchu Palikota

Nad ustawą pracujemy. Chcemy generalnie, aby to była sprawa sumienia matki, a nie lekarza czy ustawy. Granicę dopuszczalnego terminu aborcji wyznacza ryzyko utraty życia lub zdrowia przez matkę. I to powinni akurat wskazać naukowcy. I oni to precyzyjnie wskazują – mówi w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Janusz Palikot. Jak podkreśla, kompromis aborcyjny „nie jest żadnym kompromisem, a wynikiem przemocy Kościoła w życiu publicznym”. W ocenie Palikota swoje poglądy powinni móc propagować zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy prawa kobiet do aborcji. Jednak ustawodawca powinien być otwarty tylko na argumenty merytoryczne i poparte faktami, nie – wiarą: – Przekonania religijne nie mogą decydować o odpowiedzialności karnej.

Szef Ruchu Palikota przypomina też, że główny argument antyaborcjonistów – że zygota to człowiek – wynika z wiary, nie – z rzetelnej wiedzy: – Twierdzenie, że aborcja zygoty to aborcja człowieka czy morderstwo dziecka jest absurdalne. To mieszanie sprzecznych porządków myślenia: naukowego i religijnego. Nauka stwierdza jedynie -a i to jest kontrowersyjne – że zygota to już z całą pewnością podstawa do uznania, że urodzi się zwierzę – człowiek, ale nie jest to osoba z duszą, o jakiej myślą katolicy, czy osoba samoświadoma.

Palikot zapowiada prace nad liberalizacją ustawy aborcyjnej, a także nad innymi regulacjami dotyczącymi Kościoła i spraw światopoglądowych, m.in. usunięciem religii ze szkół i odcięciem Kościoła od pieniędzy podatników.

W jego ocenie księży utrzymywać powinni wierni, nie – ogół podatników. – Na zabytki kultury, np. krakowski kościół Mariacki, powinny iść pieniądze z budżetu państwa. Ale nie na budowę Świątyni Opatrzności Bożej – ocenia Palikot.