Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2024

Partia Polityczna Ruch Palikota – Janusz Palikot

Janusz Palikot

Polityk Janusz Palikot

Janusz Palikot to osoba, która już za czasów swojego członkostwa w Platformie Obywatelskiej wzbudzała spore zainteresowanie. Pomimo, że Palikot był swego czasu przewodniczącym komisji „Przyjazne państwo” to nie ona, a jego inne kontrowersyjne działania były motorem jego kariery politycznej.

Rozgłos medialny, jaki zyskał po licznych happeningach Palikot wykorzystał do stworzenia swojego ruchu. Ten z dniem 1 czerwca 2011 roku przerodził się w partię polityczną pod nazwą „Ruch Palikota„. Partia z powodzeniem wystartowała w wyborach parlamentarnych w 2011 roku, zdobywając 10% głosów, co przełożyło się na 40 mandatów. Od początku swojej działalności w Sejmie partia postulowała wolnościowe propozycje. Były wśród nich takie kwestie jak legalizacja marihuany, czy związków partnerskich, co stało się jej znakiem rozpoznawczym. Twarzą niektórych z propozycji był Robert Biedroń – polityk, który od lat deklarował homoseksualną orientację.

Wśród głoszonych postulatów była też likwidacja lekcji religii w szkołach, legalizacja aborcji, czy eutanazji. Nie zabrakło też haseł związanych z parytetami oraz rozwojem metody in-vitro. Na sztandarach partia miała nie tylko hasła liberalne światopoglądowo, ale też gospodarczo. Postulowała między innymi promowanie przedsiębiorczości poprzez ograniczenie biurokracji oraz wprowadzenie podatku liniowego. Zbyt wolnościowy zdaniem niektórych program był jednym z przyczyn wielu kontrowersji jakie wzbudzał Ruch Palikota. Na czele ze swoim założycielem jego posłowie organizowali liczne konferencje prasowe, na których starali się przekonać do siebie wyborców.

W miarę upływu czasu partia traciła w sondażach, a efekt świeżości nie był już tak widoczny. W efekcie w 2013 roku Janusz Palikot zdecydował o zmianie nazwy partii. Nowa nazwa „Twój Ruch” została ogłoszona na październikowej konwencji, a jej autorką podobno była nieżyjąca już komentatorka „Szkła Kontaktowego – Maria Czubaszek. Nowa nazwa partii nie pomogła jej w odzyskiwaniu wyborców. Stopniowo z ruchu odchodzili też kolejni ważni posłowie, między innymi wicemarszałkini Sejmu – Wanda Nowicka. Do ostatnich dni w sejmie w Ruchu pozostali jednak tacy ludzie jak Robert Biedroń, Anna Grodzka, czy Andrzej Rozenek. W efekcie kolejnych słabych sondaży zdecydowano o połączeniu się z innymi lewicowymi partiami, co zaowocowało powstaniem listy Europa+, z której politycy kandydowali do Europarlamentu 5 marca 2015 roku zdecydowano o utworzeniu koła poselskiego, które ponownie przybrało nazwę „Ruch Palikota”.

Tomasz Lis na żywo – Zbigniew Ziobro kontra Janusz Palikot / Opublikowany 4 wrz 2012