czw. Sie 13th, 2020

Dlaczego zakłady bukmacherskie uzależniają?

Zakłady bukmacherskie to według wiele osób dobry sposób na wykorzystanie czasu wolnego. Jednakże z czasem może się zdarzyć tak, że pojawi się u nas chęć do ciągłego obstawiania. Jednakże jakie są powody ku temu, że zakłady bukmacherskie uzależniają?

Jak rozpoznać uzależnienie od gier losowych?

Zazwyczaj zaczyna się niewinnie. Znajomy pokazuje nam, w jaki sposób zawrzeć zakład, aby był on ważny. Jest to wiedza, którą może posiąść każdy w bardzo szybkim tempie, więc jesteśmy mocno podekscytowani możliwością szybkiego zarobku na meczach naszych ulubionych drużyn. Na samym początku możemy być znacznie na plusie. Obstawiamy mecze po niskich stawkach, a szansa straty naszego budżetu jest bardzo mała. Chociaż udział w typach bukmacherskich jest mniej ryzykowny, temat uzależnienia od tego typu rozrywki jest nadal aktualny. Wiele osób jednak nie wie, jak rozpoznać osobę, która jest uzależniona od gier bukmacherskich lub obstawiania zakładów bukmacherskich, ponieważ w tym przypadku objawy nie są oczywiste, tak jak w innych nałogach. Istnieją jednakże pewne cechy osobowościowe, które przyczyniają się do rozwoju uzależnienia. Pasja do gier losowych, w tym do tego, co robią legalni bukmacherzy (czyli oferowanie zakładów bukmacherskich – etc)., przejawia się najczęściej u impulsywnych ludzi szukających silnych wrażeń i odczuwających pragnienie złagodzenia napięcia, które się w nich z różnych względów gromadzi. To zazwyczaj idzie w parze z emocjonalną niedojrzałością, bardzo niską samooceną lub poczuciem wyobcowania z najbliższego otoczenia. Potencjalni gracze mają również duże problemy z wyrażaniem własnych uczuć i potrzeb.

Apetyt rośnie szybko w miarę jedzenia.

Po pewnym czasie nie interesują nas niskie wygrane, tylko konkretne profity, za które będziemy mogli kupić sobie nowy telewizor, mieszkanie lub wyjechać na wakacje. Właśnie w tym momencie przychodzi pierwsze rozczarowanie. Zakłady bukmacherskie mają charakter losowy i nawet jeśli gra pierwsza drużyna z ostatnią, to zawsze jest szansa, że ostatnia drużyna wygra mecz, a my przegramy swoje pieniądze. Tak naprawdę dopiero wtedy zaczynają się kłopoty. Jesteśmy źli na zaistniałą sytuacją i kieruje nami żądza odegrania się. Obstawiamy większe kwoty i niestety je również po jakimś czasie przegrywamy. Nasza forma z samego początku prysła i zostaliśmy na lodzie z bardzo dużymi długami. Jaki jest kolejny krok po stracie naszych pieniędzy? Zazwyczaj pożyczamy je od znajomych lub posiłkujemy się chwilówkami, które kuszą nas promocjami, w których za pierwszy kredyt nie zapłacimy nawet złotówki. Jest to moment, w którym należy sobie zdać sprawę, że uzależnienie zaszło za daleko i należy coś z tym zrobić, aby nasz spirala długów nie powiększała się.

Dlaczego zakłady mogą być groźne?

Powyższy przykład był z pewnością historią wielu ludzi, którzy są uzależnienie od zakładów bukmacherskich. Polskie firmy bukmacherskie mają obowiązek umieszczać ostrzeżenia o możliwości uzależnienia, jednakże często to nie wystarcza. Od samego startu do totalnego zadłużenia może minąć bardzo krótki okres czasu, a warto pamiętać, że problemy finansowe to dopiero początek naszych problemów. Istnieją przypadki, w których osoby uzależnione sprzedawały swój majątek, aby zagrać u bukmachera. Co za tym idzie, odwracali się od nich znajomi i rodzina, gdyż uważali, że nie ma z takim człowiekiem przyszłości. Nic w tym dziwnego, gdyż osoby uzależnione od zakładów bukmacherskich są skupione tylko i wyłącznie na tym, aby analizować kolejne spotkania swoich drużyn. Kompletnie nie interesuje ich życia poza grą.

Jak się chronić przed uzależnieniem?

 Najprostszym sposobem jest ustawienie blokady, która nie pozwoli grać u bukmachera, jeżeli suma wydatków w danym miesiącu przekroczy określony poziom. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, ale również skuteczne. Osoba grająca nie musi się martwić o stratę wielkiej ilości pieniędzy, gdyż w odpowiednim czasie dostanie informację, że przekroczyła już zakładany budżet w danym miesiącu. Dobrym rozwiązaniem jest również ustalenie sobie momentu wyjścia, czy sytuacji, w której sami przyznajemy się do straty pieniędzy i nie będziemy chcieli się już odegrać. Będzie to oczywiście bardzo bolesne doświadczenie, ale takie podejście uratowało życie wielu ludziom.

Kontrola nad uzależnieniem

Gracz, który ma problemy z uzależnieniem od gier losowych, nie może się zatrzymać. Niezależnie od tego, czy wygrywa, czy wręcz przeciwnie, czyli prawie stale przegrywa. Osoby ze słabością do gier losowych bardzo często grają nie dla pieniędzy, ale dla emocji wywołanych przez grę. Rosnący niepokój, stan napięcia powstającego podczas oczekiwania na wyniki i wysoki poziom pobudzenia, które rzadko spotykane jest w życiu codziennym, są to rzeczy, które mogą być wciągające i bardzo uzależniające. Człowiek uzależniony również nie ma kontroli nad swoimi emocjami, które zaczynają nim rządzić. Tacy ludzie bardzo często nie zauważają, co się wokół nich dzieje, inwestują swoje ostatnie pieniądze, a czas nie jest dla nich ważny. Obchodzi ich tylko udział w grze. Niepokojące jest także wydawanie i pożyczanie pieniędzy na ten cel. Może to mieć bardzo negatywne skutki. Ale najgorsze jest to, że pacjent zwykle nie zauważa swoich problemów lub dostrzega je zbyt późno, na przykład, gdy traci wszystkie swoje oszczędności. Potem w jego głowie zapala się czerwone światło i zdaje sobie sprawę, że coś jest nie w porządku.

0 0 vote
Oceń Post
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x