Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

27 lutego 2024

Jak współpracować z parą młodą podczas sesji zdjęciowej? Podpowiadamy!

Praca fotografa ślubnego jest z pewnością bardzo ciekawą pracą. Tak naprawdę nigdy do końca nie wie, co stanie się na sali weselnej czy w kościele. Oczywiście pewne schematy się powtarzają, jednak każda taka uroczystość jest wyjątkowa i niepowtarzalna, za sprawą ludzi obecnych na imprezie. Jednak najważniejszymi postaciami jest para młoda i to na nich fotograf powinien skupiać najwięcej uwagi.

Jednak rodzi się pytanie: jak współpracować z parą młodą podczas sesji zdjeciowej? W końcu nie każdy czuje się dobrze przed obiektywem, a wszyscy chcą, by zdjęcia ślubne wyszły jak najlepiej. Odpowiedzią na wszelkie wątpliwości i pytania jest komunikacja między profesjonalistą a przyszłymi małżonkami. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co powinieneś zrobić, by współpraca z młodą parą przebiegła jak najlepiej, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Znajdź fotografa w Twoim mieście! https://fotografnaslub.org/ 

Spotkaj się z parą młodą jeszcze przed weselem

Bardzo ważne jest, aby przyszli nowożeńcy spotkali się jeszcze przed weselem z fotografem ślubnym. Dlatego dobrze, jeśli zaproponujesz spotkanie jeszcze przed podpisaniem umowy. Doskonałym miejscem będzie na przykład kawiarnia, która jest neutralnym terenem. Możecie tam w spokoju wypić kawę i omówić szczegóły waszej przyszłej współpracy.

Poznajcie się!

Oprócz ustalenia szczegółów, chyba najważniejszym celem takiego spotkania jest po prostu poznanie się. W końcu fotograf będzie towarzyszył w dniu, który jest chyba najważniejszy w życiu każdej pary młodej. Dobrze więc, jeśli nie będą dla siebie jak zupełnie obce osoby podczas sesji ślubnej.

Wzbudź zaufanie w parze młodej

Fotograf musi wzbudzić zaufanie. Przyszli nowożeńcy muszą poczuć, że mogą się przy nim zachowywać swobodnie i naturalnie. W tym celu możecie od razu przejść na ty. To z pewnością rozluźni trochę atmosferę, dzięki czemu podczas sesji zdjęciowej będą okazywać szczere emocje. Kadry uchwycone w takich okolicznościach są najlepsze – państwo młodzi nie mają na twarzach „masek” i nie odgrywają nieprawdziwych ról.

Łatwiejsza praca dla fotografa ślubnego

Wcześniejsze spotkanie z przyszłymi małżonkami to również gwarancja łatwiejszej pracy dla fotografa. Podczas przysłowiowej kawy, możesz dowiedzieć się od swoich przyszłych klientów o ich wizji na zdjęcia. Dzięki temu będziesz mieć czas, żeby pomyśleć nad szczegółami sesji ślubnej. W ten sposób już tego właściwego dnia bezproblemowo poinstruujesz parę młodą tak, by wasza współpraca przebiegła jak najpłynniej, a wspomnienia z sesji będą tymi przyjemnymi.

Powiedz wszystko o sesji ślubnej – co powinna wiedzieć para młoda?

Ważne jest również, żebyś niczego nie ukrywał przed przyszłymi małżonkami. Bardzo prawdopodobne, że to oni pierwsi zadadzą ci wszystkie najważniejsze pytania, jednak jeśli nie – powinieneś im wszystko wyjaśnić. Przekaż im komplet informacji, jakie powinni poznać. W ten zestaw wchodzi czas twojej pracy, sprzęt, jakiego używacie na weselach, cena za poszczególne usługi czy co stanie się, jeśli z losowych przyczyn nie będziesz mógł pojawić się na ich ślubie.

Jedną z najważniejszych kwestii, poruszanych podczas takich rozmów, jest ilość gotowych zdjęć ślubnych oraz czas oczekiwania na nie. Klienci powinni zdawać sobie sprawę z tego, że na piękne zdjęcia będą musieli trochę poczekać. Jednak warto zapoznać ich z planem twojej pracy. Wyjaśnij, że przed oddaniem muszą przejść przez selekcję, a następnie te kilkaset zdjęć zostaje poddanych drobnej obróbce. Gdy przyszła młoda para dowie się o całym procesie, z pewnością nie będzie narzekać na czas oczekiwania na swoją pamiątkę.

Sesja ślubna w dniu ślubu czy później?

Warto również przedstawić inne usługi, które oferujesz. Przykładowo, możesz poruszyć temat sesji ślubnej w dniu uroczystości, jak i w późniejszych dniach. Często ta druga opcja nie jest brana pod uwagę, ponieważ pary młode nie są chętne do ponownego strojenia się.

Przedstaw jednak drugą stronę medalu. Jako że będziecie mieli więcej czasu i nie będą was naglić goście czekający na sali, efekt może być bardziej satysfakcjonujący. A kwestia ubioru nie jest wcale tak rygorystyczna – panna młoda może zrezygnować z idealnej fryzury na rzecz rozpuszczonych włosów, przyozdobionych wiankiem, a pan młody może zdjąć marynarkę w zamian za szelki. Ciągle będą wyglądali elegancko, z tym, że będą mieli większą swobodę.

Wspomnij też o tym, że taka sesja innego dnia może odbyć się gdzie tylko sobie wymarzą. Nie będziecie w końcu ograniczeni czasem, więc wyjazd w góry czy nad morze jak najbardziej wchodzi w grę. Jeśli parze młodej zależy na pięknych zdjęciach, możliwe, że skorzystają z dodatkowej sesji ślubnej.

Fotograf ślubny musi słuchać młodej pary

Oczywiście to ty, jako fotograf ślubny, jesteś w tej sytuacji profesjonalistą i wiesz najwięcej w kwestii zdjęć ślubnych. Z pewnością dostaniesz mnóstwo pytań od młodej pary, odnośnie miejsca i pomysłu na sesję zdjęciową.

Jednak nie zapominaj, że pamiątka w postaci zdjęć, jest przede wszystkim dla twoich klientów. Dlatego nie zapomnij słuchać życzeń młodej pary. Może okazać się, że mają równie dobre pomysły, które również możesz zrealizować. W końcu wybrali cię z jakiegoś powodu.

W przypadku jeśli okaże się, że z pewnych przyczyn nie jesteś w stanie zrealizować wizji państwa młodych, koniecznie im to przekaż i wytłumacz. Zaproponuj również inny pomysł, który uda ci się zrobić. Pamiętaj – panna młoda i pan młody to też ludzie, z pewnością cię zrozumieją!

Ważne, żeby poznać dokładny plan dnia ślubu

Żeby uroczysty wieczór przebiegł bez problemów, fotograf musi poznać dokładny harmonogram dnia ślubu. Najlepiej, gdyby wszystko było rozpisane godzinowo. Dzięki temu fotograf będzie wiedział, kiedy może zaprosić parę młodą na krótką sesję plenerową, niedaleko sali weselnej.

Pamiętajcie! Zawsze warto pytać się o wszystko i upewniać się. Lepiej zapytać się o coś dwa razy i mieć stuprocentową pewność, niż później żałować, że nie zdążyło się na czas najważniejszych wydarzeń, przez co reportaż z wesela będzie niepełny. Zawiedzeni będą nie tylko fotografowie, ale przede wszystkim para młoda.

Warto też dowiedzieć się, kiedy rozpoczynają się przygotowania panny młodej. Zazwyczaj od tego momentu zaczyna się praca fotografa ślubnego. Przeważnie to fotoreportaż z przygotowań przyszłej małżonki zawiera więcej zdjęć, niż z przygotowań jej męża. Jednak tę kwestię również trzeba ustalić. Jeśli przyszli nowożeńcy będą przygotowywać się w jednym miejscu, to dodatkowe zdjęcia pana młodego nie będą stanowiły problemu. Natomiast gdy stawiają na tradycję i panna młoda szykuje się w swoim domu – fotograf musi dowiedzieć się, jaka jest odległość między mieszkaniami państwa młodych, żeby móc spokojnie przejechać od przyszłego męża do przyszłej żony.

Prezentacja portfolio

Jeśli doszło już do spotkania pary młodej z fotografem ślubnym, to z pewnością poznali oni jego portfolio. W końcu to jeden z głównych powodów, dlaczego wybrali właśnie jego. Jednak dobrze, jeśli będziesz miał ze sobą również papierową wersję swoich prac. Mogą one być przedstawione w fotoksiążce lub w albumie. Warto posiadać takie archiwum swojej pracy, ponieważ do wielu osób znacznie bardziej przemawia zdjęcie na papierze niż na ekranie komputera czy smartfona.

Bardzo możliwe, że państwo młodzi mają już miejsce, w którym odbędzie się wesele. Jeśli tak, dobrze jeśli sprawdzicie w historii swoich prac, czy nie robiliście już tam sesji ślubnej. Może okazać się tak, że jeśli nie jesteście początkującymi w tej branży, to darzyło się wam odwiedzić to miejsce z aparatem. Jeśli tak – to idealnie! Koniecznie pokażcie efekty tamtego zlecenia swoim przyszłym klientom. To pomoże im w dokonaniu wyboru, gdy zobaczą miejsce swojej nadchodzącej imprezy już na zdjęciach. Młodzi będą widzieli, czego mniej więcej mogą się spodziewać w finalnej wersji.

Szukasz kamerzysty na wesele? https://www.kamerzystaszczecin.pl/

Propozycja sesji narzeczeńskiej – jakie są korzyści?

Propozycja sesji narzeczeńskiej nie może zabrzmieć jak usilne namawianie na kolejną usługę. Bardzo możliwe, że para młoda ma w planach tylko zdjęcia ślubne, bez żadnych dodatków. Jednak doświadczony fotograf ślubny wie, jakie korzyści wynikają z takiej dodatkowej współpracy.

Oprócz oczywistych dodatkowych zdjęć, które będą pamiątką na całe życie, będzie to też kolejny moment jeszcze przed uroczystością, w którym para młoda zetknie się z fotografem ślubnym. Co prawda nie jest to konieczne, jednak warto zdecydować się na taką sesję zdjęciową. Dlaczego? Im więcej spotkań z fotografem ślubnym, tym swobodniej para młoda będzie czuła się przed obiektywem w dniu ślubu.

Inną zaletą, jaką możecie podsunąć parze młodej, jest fakt posiadania gotowych zdjęć jeszcze przed ich najważniejszym dniem. Co to daje? Oczywiście więcej możliwości. Przyszłe małżeństwo może wykorzystać je do zaproszeń ślubnych lub przyozdobić nimi salę weselną. Zachwyt gości gwarantowany.

Ślubna sesja zdjęciowa – co zrobić, żeby każdy czuł się dobrze?

Są ludzie, którzy na zdjęciach wychodzą fenomenalnie. Mają w sobie to coś i nie muszą za bardzo się starać, żeby na fotografii ślubnej wypaść jak najlepiej. Jednak nie każdy czuje się dobrze przed obiektywem aparatu. Dla wielu pozowanie do zdjęć jest niemal równoznaczne z jedną z najgorszych kar. Co więc zrobić, żeby sesja zdjęciowa była wspaniałym przeżyciem dla wszystkich?

Im więcej wcześniejszych spotkań – tym lepiej!

Z pewnością w tej kwestii pomogą wcześniejsze spotkania z przyszłymi nowożeńcami. Dzięki temu, w dniu ślubu przed obiektywem, będą czuli się tak, jakby spotkali się ze starym znajomym, a nie z obcym fotografem. Łatwiej będzie im się otworzyć i zachowywać naturalnie. A i pozowanie przed obiektywem nie będzie dla nich zupełną nowością.

Bądź niezauważalny i nie stresuj pary młodej

Inna ważna kwestia – nie można dodatkowo stresować pary młodej. Emocje, które towarzyszą im w tym dniu są już i tak wystarczające. Zdjęcia ślubne mają być pamiątką autentycznych emocji. Dlatego staraj się nie rzucać w oczy i pracować tak, by było cię widać jak najmniej, jednocześnie będąc wszędzie gdzie coś się dzieje.

W przypadku sesji ślubnej w plenerze w dniu ślubu, warto przypomnieć i podkreślić parze młodej, żeby traktowali to jako zabawę. Pokaż, że sesja zdjęciowa to frajda. Rozmawiaj z nimi, śmiej się, żartuj – po prostu bądź sobą. To z pewnością pomoże im poczuć się swobodniej i okazywać prawdziwe emocje, które są bardzo pożądane na fotografii ślubnej.

Nie bój się proponować

Bardzo możliwe, że wiele par młodych będzie czuło się przed obiektywem tak dobrze, jak ty za aparatem. W takim wypadku twoja praca będzie opierała się w głównej mierze na złapaniu odpowiednich kadrów. Jednak może zdarzyć się również tak, że młodzi skrępowani twoją obecnością, będą nieco mniej odważni i ruchliwi przed szklanym okiem. Dlatego nie bój się zasugerować tego, co mogą zrobić by zdjęcia wyszły jak najlepiej. Jeśli oczami wyobraźni widzisz, że panna młoda dobrze wyglądałaby siedząc na ławce w otoczeniu drzew – powiedz jej to! Ułatwi to pracę nie tylko tobie, ale również młodej parze.

Pokazuj efekty sesji ślubnej na bieżąco

Z pewnością młodzi małżonkowie będą chcieli zobaczyć zdjęcia jeszcze na wyświetlaczu aparatu. Będą chcieli sprawdzić, czy na pewno dobrze wyglądają i czy podobają się samym sobie. Jeśli cię o to poproszą – nie broń się przed tym! Pokaż uchwycone kadry i opowiedz trochę o tym, co zamierzasz zrobić w postprodukcji. Takie działanie uspokoi i rozluźni trochę parę młodą, dzięki czemu wasza dalsza współpraca będzie tylko przyjemniejsza.

Najważniejsze – rozmawiajcie!

Praca z każdą parą z pewnością będzie się różniła. W końcu nie każdy czuje się przed obiektywem jak ryba w wodzie. Dlatego nie ma też jednej, idealnej recepty dla każdego fotografa. Jednak nie ma się czym martwić! Przecież każde przyszłe małżeństwo to też ludzie. Jeszcze przed sesją wystarczy porozmawiać i wysłuchać drugiej strony, a sam plener ślubny przebiegnie już gładko. Jeśli jednak nastąpią jakieś blokady ze strony modeli podczas sesji – tutaj również rozmowa może dużo pomóc. Zasugeruj, jak mogą się ustawić, żeby wypaść najlepiej i spróbuj rozluźnić atmosferę. Z pewnością wszystko pójdzie dobrze. W końcu i fotograf, i młoda para, chcą mieć jak najlepsze zdjęcia ślubne.

Chcesz zadbać o promocję eventu? Skontaktuj się z Rise Up

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx