Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 maja 2024

Czym są domy modułowe i jakie są korzyści z ich budowy?

Zainteresowanie własnymi 4 ścianami nie słabnie. Zauważa się też trend na domy modułowe, czyli konstrukcje mieszkalne lub letniskowe wykonane z drewna. Ich wyjątkowy charakter i szybkość wznoszenia powodują, że ustawia się po nie coraz większa kolejka chętnych. Poznaj najważniejsze fakty o domach szkieletowych.

 1. Czym są domy modułowe?
 2. Jak wygląda budowa domu modułowego?
 3. Gotowe domy modułowe całoroczne czy letniskowe?

Konstrukcje szkieletowe są cenione również ze względu na zastosowanie naturalnych materiałów. Dom modułowy to krok w stronę natury.

Czym są domy modułowe?

Mówiąc krótko, dom modułowy jest konstrukcją wykonaną z drewna lub betonu zbrojonego, który jest składany na placu budowy z prefabrykowanych elementów. Domy modułowe PB House stanowią przykład takich konstrukcji wykonanych z drewna. Domy prefabrykowane z drewna są gotowe do zamieszkania już po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia prac budowlanych. To ekspresowo krótki czas, zwłaszcza jeśli porównasz do nich budynki mieszkalne wykonane z cegły, gazobetonu lub innych materiałów budowlanych. Budynki modułowe można wykonać w fabryce i przetransportować na miejsce budowy, po czym złożyć w gotową konstrukcję.

Jak wygląda budowa domu modułowego?

Dom modułowy wznosi się w kilku etapach. Po zaprojektowaniu go i uzyskaniu wszelkich pozwoleń wykonywane są kolejne etapy prac.

 • Przygotowywanie gruntu do wylania fundamentów.
 • Budowa płyty fundamentowej lub ław fundamentowych wraz ze ścianami z bloczków betonowych.
 • Montaż konstrukcji szkieletowej wraz ze stolarką drzwiową, okienna oraz dachem.
 • Izolacja.
 • Wykończenie wnętrza.
 • Oddanie do użytku.

Dom modułowy zwykle wznosi się na płycie fundamentowej dla zmniejszenia kosztów. Tradycyjne fundamenty, a zwłaszcza budowa piwnicy znacznie podnoszą cenę końcową. Domy szkieletowe na płycie fundamentowej są wyposażone we wszystkie przyłącza, a stabilność konstrukcji jest na najwyższym poziomie.

Gotowe domy modułowe całoroczne czy letniskowe?

Inwestorzy przed rozpoczęciem prac stają wobec pytania – wybrać dom modułowy całoroczny czy może letniskowy? Producent domów modułowych zwykle ma w swojej ofercie oba typy konstrukcji. Czym różni się budowa domów szkieletowych całorocznych od tych letniskowych? Jakie są między nimi różnice?

 • Izolacja termiczna. Zwykle domy letniskowe nie mają tak dobrej izolacji podłóg, ścian i dachu, bo są wykorzystywane tylko w czasie ciepłych pór roku.
 • Ogrzewanie. Do domów szkieletowych całorocznych instaluje się wydajniejszy system ogrzewania. Musi on zapewnić wystarczające ciepło bez względu na porę roku.
 • Wielkość domu. Domki letniskowe zwykle są mniejsze, bo służą do odpoczynku lub mieszkania w nich przez krótszy czas.

Plac budowy w obu przypadkach wygląda podobnie. Jednak wybudowanie domu letniskowego trwa krócej i nie jest tak kosztowne.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx