Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 maja 2024

Dlaczego warto zainteresować się Bitcoinem? Oto kilka istotnych powodów

Jeśli do tej pory myślałeś, że Bitcoin to wynalazek hakerów, od którego należy trzymać się z daleka, to przyszła pora, by całkowicie zmienić swoje zdanie na temat tej kryptowaluty. Po pierwsze, powyższa opinia nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, a po drugie, istnieje szansa, że w niedalekiej przyszłości liczba osób korzystających z tego aktywu znacząco wzrośnie. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz, dlaczego warto zainteresować się Bitcoinem już teraz i jakie możliwości stwarza ta wirtualna waluta.

Choć od pojawienia się Bitcoina minęła już ponad dekada, to w Polsce wciąż wiele jest osób, które nie miało żadnej styczności z tą kryptowalutą i nie ma pojęcia, w jaki sposób ona funkcjonuje. Tymczasem, rewolucja na rynku finansowym oraz inwestycyjnym postępuje, a jej swojego rodzaju symbolem jest właśnie BTC. Nawet najwięksi sceptycy Bitcoina muszą pogodzić się z tym, że na stałe zdołał się on zadomowić na światowych rynkach. Wiele wskazuje również na to, że w ciągu najbliższych lat będzie stosowany w wielu polskich domach. Z czego to wynika?

Bitcoin to waluta przyszłości

Kryptowaluty, z Bitcoinem na czele, okazały się bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnych pieniędzy. Największą zaletą wirtualnych monet jest fakt, że są to aktywa całkowicie zdecentralizowane, co oznacza, że nie istnieje żadna instytucja, która regulowałaby ich emisję i odpowiadała za ogólne funkcjonowanie. Waluty kryptograficzne dały ludziom pewien typ płatniczej wolności. Były wręcz odpowiedzią na dopiero rodzącą się potrzebę skorzystania z wirtualnych metod płatniczych idealnie wpasowujących się w rzeczywistość przesiąkniętą stałym dostępem do sieci i cyfrowego świata. Wszystko to zapoczątkował oczywiście Bitcoin. Dziś jest to kryptowaluta o najwyższym wskaźniku adaptacyjnym, co oznacza, że mimo kilku jej kryzysów w przeszłości, zdołała sobie wypracować największą reputację. Aktualny kurs BTC wynosi ponad 14 tysięcy dolarów. To niezwykle wartościowy aktyw, do którego przekonują się kolejne firmy. W USA przy użyciu najpopularniejszej kryptowaluty można zapłacić np. za bilet lotniczy, pobyt w hotelu czy nawet za pizzę. Bitcoin to waluta przyszłości i jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, będzie odgrywać w naszym życiu coraz większą rolę.

Bezpieczna przystań w czasach kryzysu

Świat stoi aktualne w obliczu wielkiego gospodarczego kryzysu, który oczywiście wywołany został pandemią koronawirusa. Wiele osób, nie tylko inwestorów, szuka w takiej sytuacji aktywów, w których można ulokować kapitał z nadzieją nie tylko na jego zabezpieczenie, ale też pomnożenie. W niepewnych czasach pieniądze zwykło się inwestować w złoto. Dziś dla tego kruszcu pojawił się jednak godny konkurent. Bitcoin, mimo sporego spadku ceny na początku pandemii w marcu 2020, szybko powrócił na właściwe tory i okazał się tzw. bezpieczną przystanią. Nie wiadomo, czy taki trend utrzyma się długo. Bitcoin, podobnie jak inne kryptowaluty, jest podatny na spekulacje i ewentualne wahania cen w jego przypadku są bardzo naturalne. Osoby, które zainwestowały w BTC nawet w połowie tego roku, nie żałują takiej decyzji. Ruch ten okazał się dla nich bardzo opłacalny, co w dobie kryzysu na pewno pozwala spokojniej myśleć o przyszłości.

Pełne bezpieczeństwo

Gdy tylko Bitcoin pojawił się na świecie, wiele mówiło się o jego powiązaniach ze światem hakerskim. Dla niemałej grupy ekspertów kryptowaluty ogółem były środkami o wątpliwej reputacji. Często wobec nich używano takich określeń jak „oszustwo” czy „bańka”. Mówiąc krótko – nie brakowało opinii, według których Bitcoin nie jest bezpiecznym środkiem płatniczym. Przyszłość okazała się jednak przewrotna. Jasne zasady działania BTC i niemalże pełna anonimowość transakcji sprawiły, że użytkownicy szybko przekonali się o stabilności tego systemu. Przy zachowaniu standardowych zasad ostrożności (np. korzystanie z renomowanych giełd kryptowalutowych czy platform inwestycyjnych, a także przechowywanie swoich Bitcoinów w wysokiej jakości portfelu) nie ma obaw, że padnie się ofiarą cyberkradzieży. Kryptowaluty nie są też walutą przeznaczoną dla wirtualnych kryminalistów. Dziś korzystają z nich ludzie na całym świecie. Nawet w Polsce można użyć kryptowalut do zakupu nawet prowizorycznych towarów lub usług.

Pełna wygoda

Korzystanie z Bitcoina to gwarancja wygody i swobody. Przetwarzanie środków odbywa się bez żadnych pośredników. Przelane środki w mgnieniu oka znajdą się u odbiorcy, a samo operowanie wirtualną walutą jest naprawdę łatwe. Nie ma potrzeby zrozumienia technicznego mechanizmu kryptowalut. Najważniejsze, że ich używanie jest tak samo nieskomplikowane, jak korzystanie z tradycyjnych pieniędzy.

Co ważne – BTC (i wiele inny walut kryptograficznych) jest odporny na inflację. Wszystko za sprawą jasno określonej liczby coinsów, jakie mogą trafić do obiegu, a także skrupulatnie zaplanowanej emisji monet. To niezwykle ważne w dzisiejszych czasach, gdzie wiele klasycznych walut zmaga się z problemem inflacyjnym wywołanym chociażby przez wspomnianą pandemią koronawirusa.

Bitcoin ma oczywiście swoje wady. Największą, bez wątpienia, jest jego wciąż młody wiek. Trudno też nie zauważyć, że tendencja do sporych wahań kursowych działa na niekorzyść tego aktywu. Nie zmienia to jednak tego, że w dobie cyfrowej rewolucji, to właśnie BTC wydaje się najlepszą alternatywą dla tradycyjnych walut, niekoniecznie nadążających za zmieniającymi się czasami.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
aaa
3 lat temu

Fajny art.

Last edited 3 lat temu by aaa
1
0
Dodaj komentarzx