Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

20 kwietnia 2024

Popularne wymiary materaców – jak dobrać?

Wiele osób przy wyborze materaca skupia się na dobraniu modelu o odpowiedniej twardości i rodzaju podparcia. Przy podejmowaniu decyzji warto jednak pamiętać, że kluczowe dla zapewnienia maksymalnego komfortu jest także dopasowanie wymiarów materaca do indywidualnych potrzeb. W niniejszym artykule omówimy, jak dobrać wymiary materaca, aby zapewnić sobie spokojny sen.

Wymiary standardowe – które rozmiary są popularne?

Większość osób poszukujących materaca do spania potrzebuje modelu w rozmiarze standardowym. Są to materace najczęściej spotykane w sklepach stacjonarnych i online, dostępne w pełnej ofercie modeli piankowych, sprężynowych i hybrydowych. Wymiary standardowe pozwalają na łatwe dopasowanie materaca do łóżka oraz innych elementów wyposażenia sypialni.

Do najpopularniejszych rozmiarów materacy dla osób dorosłych należą 80×200 i 90×200. Z kolei pary najczęściej wybierają szerokość 140 i 160 cm. Tuż za tymi rozmiarami w rankingu popularności plasują się podwójne materace 180×200.

Jako że rozmiar materaca powinien być dopasowany do użytkownika, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób dobrać model odpowiedniej wielkości.

Jak dobrać rozmiar materaca?

Przyjęło się, że materac powinien być o 15 cm dłuższy od osoby, która będzie na nim spać. Szerokość materaca ma mniejsze znaczenie, jednak należy ją uwzględnić przy podejmowaniu decyzji, zwłaszcza w przypadku osób o wyższej wadze i mocniejszej budowie ciała.

Na materacu każdy musi się czuć wygodnie i komfortowo. Jedni wolą mieć dużo wolnej przestrzeni, inni z kolei lubią spać przytuleni do drugiej osoby. Warto zastanowić się nad tym, ile przestrzeni potrzebujemy, by czuć się swobodnie i bezpiecznie. To wpłynie na ostateczną decyzję, czy lepszy będzie materac o szerokości 80 czy 90 cm dla jednej osoby, albo materace 140×200 czy jednak materace 160×200 dla pary.

Materace o wymiarach standardowych mają tę zaletę, że są ogólnodostępne. Jednak nie w każdej sytuacji się sprawdzą. Czasem materac musi pasować do łóżka o niestandardowych rozmiarach lub np. zmieścić się we wnękę. Albo też, ze względu na wzrost użytkownika, wskazany jest materac dłuższy niż standardowe 200cm. Na szczęście jest na to proste rozwiązanie.

Wymiary niestandardowe – jak dostosować materac do swoich potrzeb?

Czasem warto zastanowić się nad opcją zamówienia materaca o wymiarach niestandardowych. Jest to rozwiązanie, które pozwoli na dostosowanie materaca do indywidualnych potrzeb. Warto jednak pamiętać, że taka opcja wiąże się z wyższymi kosztami i dłuższym czasem oczekiwania na zamówiony produkt. Na polskim rynku jest kilku producentów, którzy dają możliwość zamówienia materaca na wymiar. Rozmiar materaca można zwiększać o 5 cm i dotyczy to zarówno modeli piankowych, jak i sprężynowych, dlatego bez problemu można dobrać model spełniający wszystkie wymagania, a do tego w idealnie dopasowanym rozmiarze.

Dobór odpowiedniego materaca to nie tylko kwestia wygody. Spokojny, efektywny sen w istotny sposób wpływa na samopoczucie w ciągu dnia. Dlatego tak ważne jest by materac zapewniał komfortową przestrzeń każdemu użytkownikowi. By był miejscem, w którym można się odprężyć i wyciszyć. Wiele osób znajdzie bez problemu dobry model w rozmiarze standardowym, jednak nie w każdej sytuacji będą one najlepszym rozwiązaniem. Warto wówczas rozważyć opcję zamówienia materaca na wymiar.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx