Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

27 lutego 2024

Industrialne oświetlenie do loftu – jakie lampy wybrać?

Każde domowe wnętrze wymaga dobrego oświetlenia, by było funkcjonalne i wpisywało się w oczekiwania użytkowników. Wszystkie lampy powinno się dopasować do konkretnej aranżacji, by tworzyły z nią spójną całość. Dotyczy to również oświetlenia w surowych loftach. Jakie oprawy oświetleniowe wybrać do takich wnętrz? Czym wyróżniają się produkty industrialne do oświetlenia modnych pomieszczeń mieszkalnych? O tym przeczytacie poniżej.

Światło w lofcie – jak stworzyć wygodną przestrzeń?

Choć współczesne mieszkania w stylu loftowym wcale nie muszą być urządzane w budynkach pofabrycznych, wciąż jednak mają z nimi wizualnie sporo wspólnego. Są to najczęściej duże, przestronne pomieszczenia, podzielone na różne strefy funkcyjne – kuchnię, miejsce do wypoczynku, spożywania posiłków, a nawet kącik sypialniany. Wszystko w jednym wnętrzu, często nawet pozbawionym klasycznych przegród.

Dużym wyzwaniem w takiej wielowymiarowej przestrzeni jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia, które zapewni dobre warunki do wykonywania wszystkich potrzebnych czynności. Podstawą w aranżacjach industrialnych jest oczywiście światło naturalne. Wpada ono do pomieszczeń przez duże przeszklenia – okna od podłogi do sufitu, duże drzwi lub luksfery. Oprócz tego trzeba jednak właściwie rozmieszczonych lamp, do znalezienia choćby na stronie: LightPlus.pl.

Jakie powinny być lampy do loftów?

Wnętrza industrialne wyróżniają się ascetycznością form, zastosowaniem dość technicznego designu oraz nieprzetworzonych materiałów. Nie stroni się od surowego drewna, metalu czy betonu. Wszystkie te cechy możemy odnieść zarówno do całościowej aranżacji, jak i samych opraw oświetleniowych w duchu loftowym.

Najczęściej są to bardzo proste produkty, niejednokrotnie wywodzące się z klasycznych rozwiązań fabrycznych i lamp technicznych. Coraz częściej jednak nie są to produkty adaptowane do nowej (mieszkalnej) roli, a wyłącznie rozwiązania stylizowane, nie pozbawione też walorów estetycznych.

Pojawiają się zatem oprawy z drewna i metalu, posiadające wydłużone klosze, otwarte z jednej strony. Niekiedy zastępuje się je nawet osłonami z fakturalnego betonu. Zdarza się również, że zamiast klasycznych kloszy czy abażurów źródło światła w lampie osłania wyłącznie cienka siateczka, w odcieniu czerni, bieli lub mosiądzu. Wówczas jedyną ozdobą skrajnie minimalistycznej lampy staje się sama żarówka – może to być na przykład dekoracyjny model LED imitujący pierwsze edisonowskie źródła światła. Tak wprowadza się do surowej przestrzeni loftowej akcent przytulnego vintage.

Podstawowe produkty do oświetlenia wnętrz industrialnych

Jakich lamp po prostu nie może zabraknąć w loftach? W takich wielofunkcyjnych przestrzeniach potrzebne jest zarówno oświetlenie ogólne, jak i zadaniowe. Podstawą całego systemu najczęściej są oprawy wiszące, doświetlające całe wnętrze lub wybrane strefy. Umieszcza się je w centrum pokoju, nad wyspą kuchenną (pojedyncze oprawy bądź kilka lamp w rzędzie), stołem do posiłków czy zestawem mebli wypoczynkowych. Szczególnie ciekawą ozdobą są okazałe lampy-pająki, składające się z długich przewodów (podpinanych do sufitu), na końcach których znajdują się oprawki z nieosłoniętymi źródłami światła.

Oprócz nich stosuje się lampy zadaniowe i oświetlenie boczne. W tej roli świetnie sprawdzają się kinkiety, reflektory (też na szynoprzewodach), ale również oprawy stojące (podłogowe na prostym ramieniu lub stojące), które trafiają choćby do kącika rekreacyjnego. Nawet w pomieszczeniach loftowych powinno się znaleźć miejsce dla oświetlenia dekoracyjnego – są to najczęściej oczka wpustowe lub dyskretne taśmy LED, dodające przestrzeni bardziej nowoczesnego klimatu. Więcej inspiracji można też znaleźć na stronie: projektydomow1.pl.

Dobrze oświetlony i przytulny loft

Dobry system oświetleniowy sprawia, że przestrzeń mieszkalna staje się bezpieczniejsza, wygodniejsza i zdecydowanie przytulniejsza. Funkcjonowanie w niej natomiast jest jeszcze przyjemniejsze – nawet jeśli jest to surowy i minimalistyczny loft.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx