Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

27 lutego 2024

Czym jest fotowoltaika?

Wszelkie rozwiązania, które wykorzystują odnawialne źródła energii, są coraz powszechniej stosowane przez Polaków. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku fotowoltaiki, na której instalację w domach, gospodarstwach rolnych czy firmach z roku na rok decyduje się coraz więcej inwestorów. Choć instalacje fotowoltaiczne stały się elementem naszego krajobrazu, to wciąż wiele osób nie do końca wie, czym jest i jak działa fotowoltaika. Wyjaśniamy zasadę jej działania w naszym artykule!

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest systemem, który wykorzystuje promieniowanie słoneczne do produkcji energii elektrycznej. Korzysta ona z tzw. efektu fotoelektrycznego, który odbywa się w ogniwach fotowoltaicznych. Powstaje w ten sposób prąd stały, który jednak nie posiada odpowiednich parametrów do zasilania urządzeń elektrycznych, dlatego musi zostać przekształcony w prąd zmienny. Za proces ten odpowiada drugi bardzo istotny komponent instalacji fotowoltaicznej, czyli inwerter solarny.

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest opłacalna z kilku przyczyn. Przede wszystkim zapewnia realne oszczędności, ponieważ korzystając z całkowicie darmowych zasobów panele słoneczne wytwarzają bezpłatny prąd. Przy odpowiednio dobranej do zapotrzebowania na prąd mocy instalacji, wydatki na energię elektryczną mogą zmaleć nawet o 90%. Co więcej, fotowoltaika to także niezależność od podwyżek cen prądu, które w ostatnich latach mocno dotykają każdego z nas. Spokój zyskuje się na bardzo długi czas, ponieważ żywotność paneli fotowoltaicznych wynosi około 25 lat. Z kolei zwrot z inwestycji, szczególnie w dobie różnorodnych dofinansowań oraz możliwości skorzystania z ulg podatkowych, to zazwyczaj 7-9 lat.

Fotowoltaika – jak działa?

W fotowoltaice wykorzystywany jest efekt fotoelektryczny. W wyniku padania na ogniwa fotowoltaiczne cząstek światła (fotonów) dochodzi do wprawienia cząstek krzemu, z których zbudowane jest ogniwo, w ruch. Ruch elektronu powoduje z kolei wytwarzanie energii elektrycznej. Powstały w efekcie tego procesu prąd jest jednak prądem stałym, który musi zostać dopasowany do parametrów sieci energetycznej. W tym celu trafia do falownika fotowoltaicznego (inwertera), gdzie jest przemieniany w prąd zmienny odpowiedni do zasilania urządzeń elektrycznych.

Montaż fotowoltaiki w Twoim domu lub firmie

Fotowoltaika to bardzo opłacalna inwestycja zarówno dla gospodarstw domowych, jak i firm. W wyniku montażu instalacji fotowoltaicznej znacząco maleją rachunki za prąd, a także zyskuje się niezależność od rosnących cen energii elektrycznej i to na wiele lat, ponieważ panele fotowoltaiczne są znane z długiej żywotności. Kluczowym elementem dla efektywnego działania systemu fotowoltaicznego oraz opłacalności inwestycji jest jednak prawidłowy dobór mocy instalacji do zapotrzebowania na energię elektryczną oraz różnorodnych czynników w miejscu montażu, takich jak nasłonecznienie, kąt nachylenia dachu czy położenie względem stron świata. Istotny jest także sposób montażu, dlatego jeśli zależy nam na wysokich uzyskach energii elektrycznej oraz wysokiej wydajności i bezawaryjnej pracy systemu przez długie lata, warto zdecydować się na współpracę z ekspertami od fotowoltaiki. Sprawdzoną firmą, cenioną przez tysiące klientów jest Nexenergy, z którego pełną ofertą zapoznać się można na stronie: https://nexenergy.pl/.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx