Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

27 lutego 2024

Toksyczny szef – co warto zrobić w takiej sytuacji?

Nie ma co się oszukiwać. Większość dnia spędzamy w pracy. Właśnie dlatego ważne, aby zadbać o atmosferę, która tam panuje. Co w przypadku, gdy szef jest niemiły? Nie zawsze relacje z przełożonym układają się zgodnie z oczekiwaniami. Sprawdź, co zrobić, gdy masz toksycznego szefa.

Dokładnie przeanalizuj sytuację i zachowaj profesjonalizm

Jak poradzić sobie z toksycznym szefem? Przede wszystkim powinieneś zrozumieć, dlaczego wasza relacja tak się układa. Być może przełożony krytykuje cię, bo nie podołałeś zadaniu? A może zupełnie bez powodu kontroluje na każdym kroku lub manipuluje? Innym problemem mogą być kłopoty w komunikacji z szefem. Kluczowe jest zidentyfikowanie problemu. Dzięki temu będziesz mógł skupić się na tym, co możecie zmienić w waszej relacji.

Postaraj się również zachować profesjonalizm. Radzenie sobie w trudnej sytuacji to klucz do dobrego samopoczucia. Toksyczny szef potrafi skutecznie odebrać radość z wykonywanej pracy, a nawet codziennego życia. Najważniejsze jednak, aby nie wybuchać i unikać reakcji emocjonalnych, konfliktów czy agresji. Skoncentruj się na wykonywanych obowiązkach i zadaniach w pracy. Nie wchodź na ścieżkę wojenną z szefem, aby środowisko pracy nie stało się miejscem, którego nie będziesz lubić.

Nie przenoś kłopotów z pracy do domu

W budowaniu dobrej relacji z szefem pomoże szczera, otwarta rozmowa w cztery oczy. Tylko w ten sposób można bezpośrednio wyrazić swoje uczucia. Możesz podzielić się z przełożonym swoimi obawami, a także wyrazić frustracje. Rozmowa powinna być jednak konstruktywna i skupiać się wyłącznie na rozwiązywaniu problemów. Nie chodzi o to, abyś zaczął krytykować szefa. Twoim zadaniem jest szczere omówienie relacji między wami.

Jeśli nie możesz dogadać się z przełożonym, zapytaj znajomych z pracy, jak sobie radzą. Być może ktoś z nich znalazł się w podobnej sytuacji? Wówczas może podpowiedzieć, jak poradzić sobie z emocjami, ale też znaleźć wspólne pomysły na rozwiązanie konfliktu z szefem. Możecie np. udać się do przełożonego, aby omówić problem. Niezwykle istotne jest, aby nie przenosić kłopotów z pracy do domu. Problematyczne zachowanie szefa nie powinno przenikać do prywatnego życia. Nie pozwalaj na to, aby źle się czuć, gdy kończysz pracę.

Jeśli wszystkie inne strategie zawiodą…

Praca z toksycznym szefem nie jest prosta. Wywoływać może ogromny lęk i stres, a także odbierać pewność siebie. Dlatego bardzo ważne jest opanowanie metod radzenia sobie ze stresem. Możesz robić wiele rzeczy, np. medytować, ćwiczyć jogę czy regularnie uprawiać inną aktywność fizyczną.

Co w przypadku, gdy żadna strategia się nie sprawdza? Co, jeśli przełożony wcale się nie zmienia i wciąż stresujesz się każdym dniem? Wówczas poważnie zastanów się nad zmianą pracy. Jeśli w pracy cierpi twoja psychika, czujesz się nieswojo i źle, lepiej zrezygnować ze stanowiska. Czasem okazuje się to najrozsądniejsze wyjście. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prawa pracy, możesz zajrzeć m.in. tutaj: https://www.gowork.pl/poradnik/prawo-pracy/.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx