Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 kwietnia 2024

Jak zapewnić organizmowi odpowiednią ilość witamin?

Nasz organizm potrzebuje odpowiedniej ilości witamin. W przypadku ich niedoboru źle funkcjonuje, a my po prostu źle się czujemy. Dlatego warto zastanowić się w jaki sposób możemy dostarczyć naszemu ciału odpowiednią ilość składników odżywczych, mikroelementów oraz witamin. Jest na to kilka praktycznych sposobów. Odpowiednią ilość witamin i minerałów możemy dostarczać właściwą dietą, a także suplementacją diety kroplówkami witaminowymi.

W biegu i stresie często zapominamy o prawidłowym odżywianiu oraz przyjmowaniu witamin. Dlatego warto zwolnić i zastanowić się jak możemy odpowiednio zadbać o nasz organizm. Na szczęście w dobie suplementów diety, cateringów dietetycznych i innych pomocnych rozwiązań nie będzie to trudne.

Jak zadbać o odpowiednią do prawidłowego funkcjonowania organizmu ilość witamin w diecie?

Jeśli chcemy dostarczać witaminy naszemu organizmowi w sposób naturalny warto zadbać o odpowiednią dietę. Spora ilość warzyw i owoców w codziennej diecie, pełnoziarniste pieczywo, pełnoziarnisty makaron to prosta droga do zapewnienia naszemu organizmowi odpowiednich składników mineralnych takich jak witamina C, witamina A, witamina B, witamina E, witamina K, magnes i wiele innych mikroelementów. Aby zdrowo się odżywiać trzeba kupować zdrowe produkty i odpowiednio je przyrządzać tak, by stworzyć zdrowe posiłki. Jednak nie zawsze mamy na to czas. W takim przypadku można zastanowić się nad wyborem np. cateringu dietetycznego. To też pomoże rozwiązać nasz problem, jeśli jesteśmy bardzo zabiegani i nie mamy czasu na gotowanie lub po prostu tego nie lubimy. Dieta to podstawa dostarczania odpowiednich witamin. Jednak co zrobić, jeśli i tak mimo to cierpimy na niedobory witamin?

Niedobory witamin a suplementy diety

Nawet najlepiej odżywiającym się osobom zdarza się cierpieć na niedobór witamin. Dlatego warto zastanowić się nad odpowiednią suplementacją. Na rynku znajdziemy wiele suplementów diety, jednak warto zwracać uwagę na ich skład, by wybrać te najlepsze dostępne na rynku.

Pamiętajmy, że niedobory witamin mogą wiązać się z niektórymi chorobami, np. autoimmunologicznymi. Jeśli cierpimy np. na niedoczynność tarczycy bądź cukrzycę nie wystarczy nam jedynie wysoko specjalistyczna dieta, ale potrzebna będzie również odpowiednia suplementacja. Warto to skonsultować z lekarzem by wiedzieć jakie suplementy diety stosować i co oprócz diety i suplementacji możemy jeszcze zrobić, by zapewnić naszemu organizmowi jak najlepsze funkcjonowanie.

Czym jest kroplówka witaminowa? Kiedy warto stosować kroplówki witaminowe?

Innym sposobem na dostarczanie organizmowi witamin takich jak witamina A czy witamina B może być kroplówka witaminowa. Profesjonalny koktajl witaminowy podawany przez pielęgniarkę po konsultacji z lekarzem zawiera odpowiednią dawkę najważniejszych witamin oraz mikroelementów dostosowanych indywidualnie do potrzeb pacjenta. Na kroplówkę witaminową decydują się między innymi sportowcy czy zwykli pacjenci, którzy zdają sobie sprawę z tego, że nie są w stanie regularnie przyjmować np. tradycyjnych suplementów diety oraz witamin. Chcą tym samym jednorazowo zapewnić swojemu organizmowi dostęp do witamin poprzez kroplówkę. W takim przypadku warto rozważyć tę opcję.

Pomysł kroplówki witaminowej narodził się już w latach 60-tych ubiegłego wieku, więc nie jest to nowatorski i niezbadany pomysł. Kroplówka witaminowa była przez lata udoskonalana, a jej skład aktualizowany. Dlatego dziś jest w pełni bezpieczna dla pacjenta. Niemniej jednak, podobnie jak przy stosowaniu wszelkich zabiegów medycznych, warto jej przyjęcie skonsultować z lekarzem i zapytać, czy możemy taką kroplówkę przyjąć. Warto się nad tym zastanowić, gdyż jest to jeden z ciekawszych sposobów na zapewnienie naszemu organizmowi zdrowia i dostępu do witamin.

Jaki jest skład kroplówek witaminowych?

Pierwotnie kroplówki witaminowe zawierały witaminę C, kompleks witamin z grupy B, oraz magnez i wapń. Obecnie dysponujemy znacznie szerszą paletą kroplówek witaminowych o dużo bogatszym składzie. Pod pojęciem kroplówek witaminowych obecnie rozumie się nie tylko wlewy witaminowe, ale również wlewy dożylne zawierające inne substancje odżywcze. Ze względu na składniki i zastosowanie wlewów witaminowych o różnym składzie nadano im różne nazwy marketingowe, takie jak kroplówka na kaca, kroplówka dla sportowców, kroplówka odchudzająca, detox, kroplówka przeciwstarzeniowa, itd.

Jak wybrać odpowiednią kroplówkę witaminową?

Wybierając odpowiednie dla siebie wlewy witaminowe warto kierować się nie tylko indywidualnymi potrzebami, ale również zdecydować się na konsultację z lekarzem, pielęgniarką lub farmaceutą, ponieważ każdy organizm jest inny.

Zanim zdecydujemy się na wlewy witaminowe pamiętajmy, że żadne preparaty farmaceutyczne nie zastąpią nam prawidłowo zbilansowanej diety. terapie witaminowe zawierają tylko wybrane składniki odżywcze, nie zawierają wszystkich niezbędnych składników dietetycznych, których potrzebuje zdrowy organizm. 

Gdy już podejmiemy decyzję, że potrzebujemy kroplówkę witaminową to zadbajmy, aby jej skład dostosować do aktualnego stanu zdrowia, predyspozycji i oczekiwań. Inny będzie skład kroplówki wzmacniającej układ odpornościowy, inny zapewni regenerację organizmu po wysiłku, a inne kroplówki uzupełniają niedobory witamin. Składy preparatów witaminowych również są bardzo różne, pomimo podobnej nazwy marketingowej. Z tego powodu przy wyborze kroplówki nie warto sugerować się jej nazwą. Najlepiej dobrać jej skład indywidualnie, konsultując się z lekarzem lub farmaceutą.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx