Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

12 kwietnia 2024

Jaką włóczkę wybrać?

Do robótek ręcznych bądź szydełkowania pięknych wzorów, niezbędne są odpowiednie włóczki wełniane. Sprawdź, czego potrzebujesz, aby zrealizować swoje wymarzone projekty, a następnie odwiedź sklep z włóczkami.

Potrzebne będą także odpowiednie druty, ale dziś skupimy się na włóczkach. Przekonaj się, czego szukasz do każdej robótki, a my zapraszamy aby zanurzyć się w fascynujący świat włóczek. Odkryj razem z nami włóczkę do różnych dzianin.

Włóczki – najważniejsze rodzaje

Zanim rozpoczniemy robótki ręczne zachęcamy do zapoznania się z najpopularniejszymi rodzajami włóczek, które mają określone cechy. Znając je, łatwiej dobierzesz włóczki do dziergania na swetry, czapki czy domowe ozdoby. Zacznijmy od rozróżnienia na włóczki pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. Do włóczek pochodzenia zwierzęcego zaliczymy:

  • wełna merino – wełna merynos pozyskiwana jest od wyjątkowej rasy owiec, żyjących w Australii oraz Nowej Zelandii. Wyróżnia ją nie tylko miękkość w dotyku oraz fakt, że nie gryzie, ale także elastyczność. Z tego względu wełna merino wykorzystywana jest m.in. przez producentów bielizny termoaktywnej.
  • wełna szetlandzka – druga najpopularniejsza wełna owcza pozyskiwana jest od owiec żyjących naturalnie na wyspach szetlandzkich. Wyróżnia ją znakomita wytrzymałość oraz gęstość. Produkty z tej wełny charakteryzują się długą żywotnością, a każda nitka jest niezwykle trwała. Tego typu wełnę posiada każdy sklep z włóczkami.
  • moher – czas na wełnę kozią, z której powstaje materiał, dotykany z przyjemnością. Moher pozyskuje się z kozy angorskiej i świetnie sprawdza się jako materiał na różnego rodzaju chusty oraz szale.
  • kaszmir – jak sama nazwa wskazuje, kaszmir pozyskuje się z wełny kóz kaszmirskich. Zwierzęta te wytwarzają jednak nieduże ilości wełny, co z kolei przekłada się na wysoki koszt tego materiału. Niemniej faktura kaszmiru jest przyjemna w dotyku, a także zapewnia przyjemne ciepło.
  • wełna z alpak – alpaki są niezwykle popularne nie tylko ze względu na swój uroczy wygląd. To także włóczka, którą można pozyskać z ich sierści. Oprócz wytrzymałości jej największym atutem jest to, że jest przyjazna dla alergików i często pozwala im zastąpić inne włókna.

Włóczki naturalne pochodzenia roślinnego

W tej grupie prym wiedzie oczywiście włóczka bawełniana, czyli jeden z najpopularniejszych rodzajów włóczek na całym świecie. Bawełna nie ulega mechaceniu, cechuje się wytrzymałością oraz gładką fakturą. Dostępne są różne grubości bawełny, w zależności od potrzeb.

Alternatywą dla bawełny może być bambus. Włóczki tego typu powstają z włókien celulozy pozyskiwanej z tej egzotycznej rośliny. Włóczki są co prawda dość delikatne, ale za to rozciągliwe, dlatego warto mieć je w swoim asortymencie.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx