Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

12 kwietnia 2024

Świadectwo energetyczne – za jego brak są surowe kary!

Aż 5 tysięcy złotych grzywny! Taka kara czeka właścicieli nieruchomości, które zostały wystawione na sprzedaż lub pod wynajem. Nowelizacja ustawy, która wprowadza obowiązkowe świadectwa energetyczne budynków, weszła w życiu w kwietniu 2023 roku. Certyfikat energetyczny dotyczy zarówno mieszkań, domów wolnostojących, jednorodzinnych, jak i lokali komercyjnych, czy usługowych. Warto pamiętać, że od 28 kwietnia 2024 roku obowiązek sporządzania świadectw energetycznych będzie dotyczył każdego budynku (tych wybudowanych przed 2009 też). Wyjaśniamy, czym jest świadectwo energetyczne i na co ma wpływ.

Świadectwo energetyczne – co to?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku to dokument, który informuje potencjalnego nabywcę lub najemcę o efektywności energetycznej budynku, czyli o rocznym zapotrzebowaniu na energię, aby budynek ogrzać, ochłodzić, wentylować, zapewnić ciepłą wodę, czy oświetlenie. W celu łatwiejszej interpretacji wyniku audytu energetycznego nieruchomości przypisuje się tzw. klasę energetyczną.

Klasy energetyczne budynku

Zapewne doskonale znane są Ci kolorowe paski, które określają klasę energetyczną urządzeń AGD i producenci, którzy w reklamach podkreślają, że pralka lub lodówka posiada klasę energetyczną A+. Taką samą formę oceny zdecydowano się zastosować przy charakterystyce budynków. Uprawnione osoby z https://domoweswiadectwo.pl/, dokonując przeglądu dokumentów i wykonując audyt energetyczny, mogą przypisać nieruchomości klasy od G do A+, gdzie A+ oznacza budynek, który czerpie tylko z odnawialnych źródeł energii i sam wytwarza jej więcej, niż potrzebuje. Analogicznie klasa G oznacza budynki o najmniejszej możliwej efektywności energetycznej. Oznacza to, że  generują tak duże starty ciepła, że ogrzanie ich jest bardzo kosztowne.

Jak poprawić efektywność energetyczną nieruchomości?

Każde świadectwo efektywności energetycznej budynku zawiera nie tylko przypisaną klasę, ale i indywidualnie opracowane zalecenia, których wdrożenie zagwarantuje poprawę efektywności energetycznej. Celem wprowadzenia obowiązkowych certyfikatów jest odnalezienie budynków, które w największym stopniu działają na niekorzyść środowiska i zachęcenie ich właścicieli do przeprowadzenia termomodernizacji. Może być nią wymiana okien, instalacja paneli fotowoltaicznych, ocieplenie budynku lub inne prace zaproponowane przez zespół audytorów na podstawie przeprowadzonej analizy. Warto podkreślić, że w wielu przypadkach uzyskanie dofinansowania z funduszy UE uzależnione jest właśnie od klasy energetycznej budynku. Jeśli zatem starasz się o fundusze unijne lub gminne dla swojego gospodarstwa domowego, przeprowadź niezbędną termomodernizację i skontaktuj się z firmą Lideko, która zdalnie przygotuje aktualizację dotychczasowego certyfikatu energetycznego.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx