Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

Znak współczesnych czasów czyli czipowanie zwierząt

Niniejszy artykuł poświęcony jest czipowaniu zwierząt domowych. Jest to temat niezwykle ważny ze względu na bezpieczeństwo naszych pupili.

Co to właściwie jest czipowanie zwierząt?

Czipowanie zwierząt to zyskująca na popularności metoda elektronicznego oznaczania pupili. Staje się ona coraz bardziej popularna, gdyż zmniejsza problem bezdomności zwierząt. 

Ponadto szybko można odnaleźć właściciela zagubionego psa czy kota. Jest to rokujące ku zmniejszeniu liczby zwierząt w schroniskach. Obecnie jest to wymagane, aby móc podróżować z psem po krajach Unii Europejskiej. 

Pierwsze czipy wszczepiano zwierzętom już w latach 70-tych. Na początku ta metoda nie była jednak tak popularna i wszechobecna. W tamtym okresie, a nawet do około 2000r psy czy koty oznaczano metalowymi zawieszkami na obrożach z wygrawerowanymi danymi właściciela. 

W latach 80 zostały usystematyzowane pod względem wielkości. Każdy z czipu posiada swój 15-cyfrowy kod, w którym 3 pierwsze cyfry wskazują na kraj pochodzenia zwierzęcia.

Co nieco o czipach

Czipy to malutkie mikropocesory, które wszczepiane są pod skórę zwierzęcia w okolicę karku lub łopatek. Są wielkości ziarna ryżu. Jego działanie jest uzależnione jedynie od fal radiowych.

Nie podlega on żadnym wymianom, gdyż okres jego działania jest dłuższy niż czas życia zwierzęcia. Czip znajduje się w hipoalergicznym szkle i w takiej formie jest wszczepiany pod skórę.

Mikroczipy aplikowane są pod skórę specjalną strzykawką. Jest to zabieg bezbolesny i trwa tylko kilka sekund. Pies czy kot nie odczuwa przy tym żadnego bólu czy dyskomfortu. Więcej możesz przeczytać o tym klikając w poniższy link: http://www.vetpassion.pl/czipowanie-zwierzat/

Oprócz psów i kotów właściciele czipują również konie, fretki a nawet żółwie. Takiego zabiegu podejmuje się lekarz weterynarii, który ma do tego specjalne kwalifikacje.

Jest to zabieg, który musi być wykonany prawidłowo, gdyż jest to wprowadzenie do skóry ciała obcego. 

Zalety i wymogi czipowania zwierząt

Czipowanie zwierząt jest ważne, kiedy planujemy podróż zagraniczną. Obecnie, każde z podróżujących zwierząt musi mieć swój paszport, a do tego niezbędne jest posiadanie czipa. 

W paszporcie znajduje się specjalny kod kreskowy czipa. Straż graniczna jest w stanie przeprowadzić kontrolę zwierzęcia podczas przekraczania granicy.

Czipowanie wymagane jest także w legalnych hodowlach zwierząt. Rozmnażanie jest ustawowo możliwe tylko i wyłącznie w zarejestrowanych hodowlach. Każde urodzone zwierze musi być oznakowane, zarejestrowane oraz zaczipowane. 

Podstawową zaletą czipowania zwierząt jest przede wszystkim możliwość szybkiej i sprawnej identyfikacji. Zagubione zwierzę szybko zostanie poinformowane właściciela o znalezieniu. 

Ceny czipowania zwierząt

Czipowania psa można dokonać w każdym województwie w Polsce. Ceny tego zabiegu nie są wysokie, co ma także aspekt psychologiczny.

Niskie ceny zabiegu implantacji mikroczipu mają za zadanie zachęcić wszystkich właścicieli czworonogów do ich czipowania. Dzięki temu zmniejszy się w Polsce problem bezdomności zwierząt i problem przepełnionych schronisk.

Cena zabiegu waha się od 25 do 50 złotych w zależności od miasta. Jest to zabieg jednorazowy, bezbolesny i warty swojej ceny. Zmniejsza to ryzyko nieodnalezienia psa w razie zaginięcia a także identyfikację podczas podejrzenia kradzieży zwierzęcia, co nierzadko zdarza się w obecnych czasach.

Dzięki czipom nie tylko będziemy mogli odnaleźć naszego psa, ale także pomóc w ujęciu przestępcy. Psy czy koty a w szczególności rasowe, często kradzione są w celach rozrodczych do nielegalnych pseudohodowli. 

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx