Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

Dom aukcyjny – miejsce, które warto odwiedzić chociaż raz

Aukcja sztuki to rozrywka wyłącznie do bogatych kolekcjonerów? Niekoniecznie. W domach aukcyjnych również osoby z chudszym portfelem mogą znaleźć coś dla siebie, w dodatku mogą to być naprawdę atrakcyjne, wartościowe rzeczy. Czego debiutant na rynku sztuki może się spodziewać w takim miejscu?

Czym jest dom aukcyjny?

W Polsce aukcje dzieł sztuki to stosunkowo nowa rzecz. Domy aukcyjne znajdują się niemal wyłącznie w wielkich miastach, a Warszawa jest pod tym względem niekwestionowanym liderem. Wiele takich placówek to połączenie domu aukcyjnego z galerią – wtórny obrót dzieł sztuki to nie jedyna działalność takiej placówki, pozyskiwane są także zupełnie nowe prace młodych, nieznanych artystów.

Na warszawskim rynku licytacje dzieł sztuki odbywają się bardzo często – każdego miesiąca można wziąć udział w przynajmniej jednym takim wydarzeniu. Co można kupić podczas takiej aukcji? Wszystko, co wiąże się ze sztuką, od kosztownych obrazów po kolekcjonerskie komiksy.

Kiedy warto tam iść?

Każda pora jest dobra, warto jednak wcześniej zapoznać się z ofertą wybranego domu aukcyjnego. Wiele galerii, jak na przykład pieknagallery.pl, koncentruje się przede wszystkim na sztuce współczesnej i takie właśnie dzieła znajdują się w ich ofercie aukcyjnej. Są też miejsca, gdzie nabyć można prace znacznie starsze oraz cenne antyki.

Termin planowanej aukcji sprawdzić można na stronie internetowej domu aukcyjnego, a dokładny opis dzieł oraz ich fotografie znajdziemy w specjalnie przygotowanych katalogach – coraz częściej dostępne są one w formie elektronicznej, wystarczy pobrać je ze strony albo wysłać zgłoszenie na podany e-mail.

Jak licytować?

Każdy dom aukcyjny ma swoje zasady, według których organizuje licytację dzieł sztuki oraz ich sprzedaż, ale generalnie większość aukcji wygląda podobnie. Zazwyczaj na aukcję nie można przyjść z ulicy, tylko trzeba wcześniej zgłosić chęć uczestnictwa w licytacji, ale samo uczestnictwo w aukcji jeszcze do niczego nie zobowiązuje – wolno być tylko widzem.

Licytować można na kilka sposobów: osobiście, przez telefon, poprzez specjalny formularz on-line, za pośrednictwem pracownika galerii. Najczęściej kupujący licytują osobiście, ponieważ udział w aukcji to nie tylko same zakupy, ale i ciekawe wydarzenie kulturalno-towarzyskie, podczas którego można spotkać innych miłośników sztuki.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx