Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 maja 2024

Dieta dla sportowców

Dieta w życiu sportowców stanowi jeden z ważniejszych elementów. Sposób odżywiania jest bardzo istotny, niezależnie od tego czy jesteśmy zawodowymi sportowcami, czy też osobami, dla których sport jest ogromną pasją.

Dieta w życiu sportowców stanowi jeden z ważniejszych elementów. Sposób odżywiania jest bardzo istotny, niezależnie od tego czy jesteśmy zawodowymi sportowcami, czy też osobami, dla których sport jest ogromną pasją. Dieta dla osób aktywnych fizycznie powinna być odpowiednio skomponowana i dostosowana zarówno do płci, wieku jak i do rodzaju uprawianej dyscypliny sportowej. Na rodzaj diety ma również wpływ charakter naszej aktywności fizycznej. Powinniśmy określić czy jest ona siłowa, wytrzymałościowa, sprinterska lub jeszcze inna. Do najważniejszych składników pokarmowych, jakie powinny być dostarczane osobom uprawiającym sport jest przede wszystkim białko i węglowodany. Bardzo duża grupa osób uprawiających konkretny wysiłek fizyczny, przyjmuje specjalne suplementy diety, które dostarczają im niezbędnych składników odżywczych, wpływających na przyrost masy mięśniowej.
Jakie są zasady diety dla sportowców?
Dieta dla sportowców powinna zawierać duże ilości białka i węglowodanów., które powinny dostarczać około 60% całkowitego zapotrzebowania na energię w ciągu całego dnia. Z tego względu, jadłospis osób uprawiających sport powinien być bogaty w duże ilości takich produktów jak brązowy ryż, makarony, kasze, pieczywo razowe, płatki owsiane itp. Jeśli nasze treningi są naprawdę intensywne i pragniemy zadbać o zarys naszych mięśni, skierujmy uwagę na zawartość białka w diecie. Gdy jego podaż będzie dla nas odpowiednia, zapobiegniemy zużywaniu białek ustrojowych i tkanki mięśniowej. Źródło pełnowartościowego białka znajdziemy w takich produktach jak mleko, produkty mleczne, chude mięso i ryby. Spożywane produkty powinny być delikatne i lekkie. Warto zaznaczyć, by dania były łatwostrawne i by nie zalegały w żołądku. Ograniczmy spożywanie produktów wzdymających, czyli takich jak bób, fasola, groch, cebula, czosnek itp. W diecie każdego sportowca bardzo istotną rolę odgrywa tłuszcz, który dostarcza nam energię. Znaczącym aspektem jest również sposób przygotowywania posiłków. Powinniśmy postawić na przygotowywanie posiłków na parze, gotowanie lub duszenie. Nie spożywajmy posiłków przed treningiem. Najlepszym rozwiązaniem jest spożycie określonych produktów na około 3 godziny przed treningiem. Zarówno w diecie dla sportowców jak i w każdej innej diecie, nie powinniśmy zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Podczas intensywnych ćwiczeń, wraz z potem tracimy bardzo wiele wody i elektrolitów. Zbyt duża utrata płynów powoduje zmniejszenie się wydolności naszego organizmu. Nie korzystajmy jednak z napojów gazowanych czy bardzo zimnych. Wybierzmy napoje izotoniczne, które zagwarantują nam wiele cennych elektrolitów. Kiedy powinniśmy pić? Przed, w trakcie i po treningu. Najlepszą metodą jest metoda małych łyków. Gdybyśmy pili zbyt dużo, przyczynilibyśmy się do zwiększenia objętości płynów w naczyniach, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia pracy serca.

Artykuł stworzony przy współpracy z firmą Food2Door świadczącą usługi cateringu dietetycznego.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx