Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

Jak wygląda sytuacja na rynku pracy w 2020?

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, pod koniec 2019 roku wskaźnik bezrobocia wynosił 5,1% i do tej pory nie przestaje spadać. W niniejszym artykule wyjaśnimy Ci, co mogło być powodem tego zjawiska, jakie sektory mają się w Polsce najlepiej oraz jakie kroki należy podjąć, aby znaleźć swoją wymarzoną pracę. W obliczu tak dużego wyboru stanowisk do objęcia łatwo poczuć się odrobinę zagubionym.

Co spowodowało, że bezrobocie w Polsce spadło?

Gdy sięgniemy pamięcią o kilka lat wstecz, przypomni nam się zapewne czas wielkiego bezrobocia zaraz po upadku komunizmu i transformacji ustrojowej. Pojawiło się wówczas kilka problemów, których nie rozwiązano przez długi czas. Po pierwsze, osoby wykształcone w poprzednim ustroju zostały przygotowane do objęcia zawodów, stanowisk, które w nowym ustroju przestały istnieć. Wcześniej panowało przyzwyczajenie, żeby pozostawać w znalezionej pracy do końca życia. Społeczeństwo miało małą elestyczność, pojedyncze osoby nie były zdolne do przebranżowienia. Dziś jest inaczej. Na rynek pracy weszło kolejne pokolenie odpowiednio wykształconych ludzi, których podejście do wybierania zawodu znacząco różni się od podejścia poprzednich pokoleń. Młodsze osoby są skłonne do zmieniania pracy co 2 lata, motywując się ciągłym rozwojem i szukaniem równowagi między życiem prywatnym, a zawodowym.

Kolejnym „winowajcą” spadku bezrobocia są portale, na których umieszczane są oferty pracy – Praca jest jednym z takich portali. Ma to bezpośredni związek z pojawieniem się internetu. Dawniej osoba bezrobotna udawała się do urzędu pracy lub przeglądała ogłoszenia w gazecie. Czasami takie reklamy pracodawców można było znaleźć na słupach. W dzisiejszych czasach mamy o wiele łatwiejsze zadanie. Podania o pracę, czyli w dzisiejszej wersji cv (wzór przykłady – CV-maker) możemy składać masowo. Nie znaczy to jednak, że możemy robić to w sposób niedbały, co zostanie wyjaśnione w kolejnym akapicie.

Jakich posad możemy znaleźć najwięcej?

Osobom bez doświadczenia można polecić prace sezonowe, najczęściej letnie – ogrodnictwo, sadownictwo. Nie brakuje również prac przy inwentaryzacji, w produkcji, w szeroko pojętym sektorze usług, np. call center. Wystarczy wyszukać hasło typu „oferty pracy – Jobs” i pojawi się wiele satysfakcjonujących wyników. Poza tym znajdziemy wiele ofert pracy w branży logistycznej, budowlanej, transportowej, nieruchomości, szczególnie jako robotnicy i wykwalifikowani specjaliści. Bardzo prężnie rozwija się w Polsce branża IT. Polscy programiści są jednymi z najzdolniejszych na świecie i są doceniani przez pracodawców zagranicznych. Mamy możliwość pracy stacjonarnej (w biurze) oraz zdalnej. Poza programowaniem w branży IT możemy zająć się także grafiką komputerową, UX designem lub testowaniem oprogramowania.

Jak zdobyć wymarzoną pracę?

W odpowiedzi na umieszczone ogłoszenie naszym zadaniem będzie wysłanie do pracodawcy specjalnie przygotowanego CV. Należy stosować się do kilku zasad, aby właśnie nasza kandydatura została uznana za najbardziej atrakcyjną. CV musi być przede wszystkim rzeczowe, konkretne, zwięzłe. Ma dostarczać wszystkie informacje, które pracodawca chciałby poznać. Spokojnie, istnieją gotowe wzory, które należy jedynie uzupełnić (cv wzór przykłady – CV-maker). Korzystając z szablonu, należy zadbać o to, żeby w naszej aplikacji nie znalazły się błędy ortograficzne, stylistyczne, czy inne defekty. CV jest naszą wizytówką, należy mieć to na uwadze.

Pamiętaj, że w przypadku najbardziej obleganych stanowisk rekruter poświęca na przeczytanie każdego CV około 20 sekund. Gdy kandydat nie postara się o to, aby przykuć uwagę, ma małe szanse na powodzenie. Kandydat musi też dać jasno do zrozumienia, że zapoznał się z daną ofertą pracy i aplikuje na konkretne stanowisko. Nie wpisujmy w doświadczeniu, że zbieraliśmy truskawki, jeśli staramy się o pracę jako elektryk. 

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx