Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 maja 2024

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Wysokość Twoich rachunków za prąd nie napawa optymizmem? A próbowałeś podjąć działania, które pozwolą je zmniejszyć? Poza standardowymi sposobami, jak np. wymiana żarówek na energooszczędne bądź modyfikacja nawyków dotyczących korzystania z oświetlenia czy sprzętów elektronicznych, możesz także zdecydować się na zmianę sprzedawcy prądu. Taki krok może przynieść Ci znaczące oszczędności. Co trzeba jednak zrobić, aby zmienić sprzedawcę prądu? Sprawdź, jak wygląda ten proces krok po kroku.

Jak wybrać sprzedawcę prądu?

Na początek musisz uświadomić sobie, że cena prądu może być różna w zależności od wybranego sprzedawcy. Potraktuj zatem energię jak każdy inny towar. Wybierając go z pewnością zainteresuje Cię koszt, więc porównaj ceny u poszczególnych sprzedawców. Sprawdzić możesz również dostępne taryfy energetyczne, gdyż większość firm proponuje zróżnicowane oferty, które łatwo można dostosować do swojego trybu życia. Do najpopularniejszych należą m.in. taryfa nocna (z niższą stawką za energię w porze nocnej), weekendowa (w tym przypadku niższa stawka obowiązuje w weekendy), czy standardowa, w której obowiązuje taka sama stawka za energię przez całą dobę. Zweryfikować musisz jeszcze, czy dany sprzedawca energii działa w Twoim rejonie zamieszkania. Jego zasięg terytorialny może być bowiem ograniczony. 

Zmiana sprzedawcy prądu – kolejne etapy

Jeśli chcesz zmienić sprzedawcę prądu, musisz przygotować się na kilkuetapowy proces. Zobacz, co po kolei powinieneś zrobić.

  1. Wybór sprzedawcy prądu – krok pierwszy to wybór sprzedawcy prądu, o czym pisaliśmy już wyżej. Porównaj także dostępne oferty.
  2. Zawarcie nowej umowy – jeśli wybrałeś już ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb, musisz zawrzeć umowę z nowym sprzedawcą prądu. Kiedy powinieneś to zrobić? Z chwilą wygaśnięcia obowiązującej Cię dotychczas umowy. Warto to zatem odpowiednio wcześniej sprawdzić.
  3. Wypowiedzenie umowy z dotychczasowym sprzedawcą – dopiero w trzecim kroku powinieneś wypowiedzieć umowę na sprzedaż energii. Jeśli robisz to po raz pierwszy, konieczne będzie złożenie wypowiedzenia tzw. umowy kompleksowej, czyli takiej, która obejmuje jednocześnie sprzedaż i dystrybucję energii. W przypadku gdy zmieniasz sprzedawcę energii po raz kolejny, wystarczy wypowiedzenie umowy sprzedaży.  Musisz je złożyć w formie pisemnego oświadczenia. Więcej informacji na ten temat uzyskasz u sprzedawcy energii.
  4. Zawarcie umowy dot. dystrybucji energii – ten krok nie dotyczy każdego. Jeżeli wcześniej zmieniałeś już sprzedawcę prądu, to możesz go pominąć. Gdy zmiana sprzedawcy energii odbywa się pierwszy raz, musisz jednak zawrzeć umowę o świadczeniu usług dystrybucyjnych z operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD). 
  5. Poinformowanie OSD o zmianie sprzedawcy prądu – gdy zmienisz sprzedawcę energii, musisz poinformować o tym Operatora Systemu Dystrybucyjnego. W tym celu powinieneś wypełnić stosowny formularz znajdujący się na stronie internetowej odpowiedniego OSD. W formularzu podaj dane dotyczące stron nowej umowy, a także terminy jej obowiązywania i planowanych dostaw prądu. Operator powinien umożliwić Ci zmianę sprzedawcy w okresie 21 dni od dnia otrzymania powiadomienia.
  6. Rozliczenie z dotychczasowym sprzedawcą – zanim możliwe będzie wprowadzenie w życie nowej umowy, powinno nastąpić jeszcze rozliczenie końcowe z dotychczasowym dostawcą. Ma ono miejsce w dniu rozpoczęcia nowej umowy sprzedaży prądu. Wówczas to OSD sprawdza stan licznika, a następnie przekazuje go zarówno dotychczasowemu, jak również nowemu dostawcy energii. Powinno to nastąpić w ciągu 5 pierwszych dni kolejnego miesiąca. Może się okazać, że konieczne będzie dostosowanie układów pomiarowo-rozliczeniowych, czyli wymiana licznika. Dobrą informację stanowi fakt, że odbywa się ona na koszt operatora systemu dystrybucyjnego.

Zmiana sprzedawcy energii – czy można zrobić to prościej?

Wizja przechodzenia każdego z opisanych wyżej etapów wydaje Ci się problematyczna? Chcesz oszczędzić czas i zapomnieć o formalnościach? Jak najbardziej istnieje taka możliwość. Wystarczy, że powierzysz dopełnienie procedury nowemu sprzedawcy. Konieczne będzie jedynie udzielenie mu pełnomocnictwa. Wówczas to on będzie pełnił rolę Twojego reprezentanta przed Operatorem Systemu Dystrybucyjnego, jak również przed dotychczasowym sprzedawcą. Pełną usługę pod tym względem proponuje m.in. innogy Polska. Co istotne, poprzez serwis Moje innogy firma ta udostępnia swoim klientom możliwość śledzenia procesu zmiany sprzedawcy, co z pewnością okaże się wygodnym rozwiązaniem. 

Czy warto zmienić sprzedawcę energii?

Zmiana sprzedawcy energii może przynieść Ci oszczędność nawet na poziomie 15% rocznie. Musisz jednak wiedzieć, że taryfa opłat dla odbiorców z grup taryfowych G (dedykowanych gospodarstwom domowym) składa się z opłat stałych (np. opłata handlowa) oraz zmiennych (opłata za dostarczoną energię), które są zależne od ilości zużytej energii elektrycznej. Jak już się domyślasz, tylko te drugie mogą ulec obniżeniu. Opłaty stałe pozostają niezmienne.

Jeśli Twoje rachunki za prąd wydają Ci się za wysokie, to możesz podjąć działania, które pomogą Ci je obniżyć. Zalicza się do nich także zmiana sprzedawcy energii. To krok często pomijany, a niesłusznie, ponieważ może przynieść znaczące oszczędności w skali roku.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx