Cisy: sadzonki idealne na żywopłot? Oto porady eksperta!

ogrodowy młyn

Sadzonki cisa to jedne z najczęściej ostatnimi laty wybierane rośliny iglaste. Ich popularność rośnie ze względu na ich dostojny charakter, stosunkowo mało problematyczną uprawę i wyjątkowe walory dekoracyjne. Cisy krzewy zdobią polskie ogrody, zarówno jako żywopłoty, ale także jako ciekawe i oryginalne kompozycje w postaci przyciętych figur, np. szalenie modne w ostatnich sezonach bonsai z cisa. Dzisiaj o tym, jak wykorzystać sadzonki cisa opowie nam ekspert z serwisu OgrodowyMlyn.pl

Cisy: odmiany na żywopłot – dlaczego to właśnie te iglaki?

To całkiem oczywisty wybór. Chociaż w Polsce ciągle najpopularniejsze na żywopłot są sadzonki żywotników, czyli znane tuje, to cisy powoli i sukcesywnie gonią je w tym wyścigu na najchętniej wybierane iglaki. I mają k temu spore argumenty. Cisy krzewy to odmiany zimozielone, bardzo tolerancyjne w przypadku stanowiska, na jakim planujemy żywopłot – sadzonki cisy poradzą sobie zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i zacienionych i nie wpłynie to wyraźnie na ich rozrost, może nieco rzutować na odcień zieleni igieł. Oprócz tego sadzonki cisa (ogrodowymlyn.pl/15-cis-sadzonki) wytrzymają nawet bardzo mroźne zimy, więc jej tolerancja na temperaturę jest bardzo wysoka.

To ten bardziej praktyczny aspekt, sadzenie cisów w ogrodzie ma jednak jeszcze wymiar czysto dekoracyjny i to, prawdę powiedziawszy największa motywacja klientów sklepu ogrodowymlyn.pl. Cis pospolity to świetny przykład – sadzonka gwarantuje bardzo dekoracyjny, gęsty żywopłot o zwartym zaroście i przepięknych odcieniach zieleni. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w przeciwieństwie do niektórych odmian żywotnika, cisy (sadzonki) rosną stosunkowo powoli i przez wiele lat.

Fot. Cis pospolity

Cis na żywopłot: jakie odmiany?

Spośród bardzo wielu odmian, my zwykle oferujemy te sadzonki roślin, które najlepiej przyjmują się w naszym klimacie, są sprawdzone i mają największe walory dekoracyjne. Jest to więc wcześniej wspomniany cis pospolity ale także cisy pośrednie np. hilli lub farmen, oraz cis japoński w odmianie nana.

Kiedy przycinać cisy?

Z tym pytaniem w ogrodowymlyn.pl stykamy się niezwykle często – wokół cisów utworzyła się całkiem nowa gałąź architektury krajobrazu, oparta w całości na modelowaniu krzewów w ciekawe i oryginalne kształty, jednak o tym jak formować cisty zapewne lepiej opowiedzieliby Państwu wykwalifikowani ogrodnicy. A kiedy przycinać cisy? Są dwa dobre terminy, jeden to wczesna wiosna, w okolicach kwietnia, kiedy przycinamy roślinę przygotowując ją do kolejnego sezonu. Można za to zabrać się także późnym latem, na przełomie sierpnia i września.

Czy cis jest trujący?

W aspekcie planowania żywopłotu to bardzo ważne pytanie. Owszem, cis owoce ma trujące, tak dla ludzi jak i dla zwierząt domowych, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Sadzenie cisa musi iść w parze z odpowiednią edukacją zwłaszcza tych najmłodszych domowników i ich gości, aby nie doszło do przykrych incydentów. Nie ma co jednak popadać w skrajności – cisy sadzonki są powszechnie stosowane w naszej przestrzeni publicznej, w ogrodach i ogródkach działkowych i takie incydenty są naprawdę sporadyczne.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx