Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 maja 2024

Dlaczego warto wybrać dom z poddaszem?

Planując budowę domu, musimy podjąć kilka istotnych decyzji. Pierwszą z nich jest wybór lokalizacji, drugą projekt domu, który ma stanąć na naszej działce. Do wyboru mamy najczęściej trzy opcje: dom parterowy, dom piętrowy, albo dom z użytkowym poddaszem. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć temat domów z poddaszem i wskazać zalety takiego wyboru.

Wielkość domu a wielkość działki
Dom z poddaszem użytkowym to udany kompromis
Zalety domów z poddaszem użytkowym

Wielkość domu a wielkość działki


O tym, jak duży dom możemy zbudować, decyduje często wielkość posiadanej działki. Jeśli jest ona niewielka, siłą rzeczy wybór projektów domów, staje się do pewnego stopnia ograniczony. Dom parterowy nie może być wówczas zbyt duży. Z jednej strony ogranicza nas zatem prawo budowlane, które mówi wyraźnie, ile metrów od granicy działki musi stać dom, z drugiej zaś parterowa, niewielka bryła nie ma zbyt dużej powierzchni mieszkalnej.
Mając do czynienia z niewielką działką, wiele osób decyduje się na projekt domu piętrowego, który pozwala uzyskać dwukrotnie większą powierzchnię na tym samym fundamencie. Trzecią opcją jest dom z poddaszem użytkowym. Dla osób, które mogą kojarzyć poddasze ze strychem znanym z domu np. u babci, mamy dobrą wiadomość. Dzisiejsze poddasza użytkowe w niewielkim stopniu przypominają ciemne i duszne strychy, na których trzymało się pudła z niepotrzebnymi rzeczami, ewentualnie rozwieszało się pranie. Projekty domów jednorodzinnych z poddaszem są dziś bez wątpienia atrakcyjnym rozwiązaniem.

Dom z poddaszem użytkowym to udany kompromis

Przy okazji budowy domu należy pamiętać, iż oprócz jego wielkości liczą się funkcjonalność i koszt budowy.
Dzięki zastosowaniu dachu dwuspadowego powierzchnia mieszkalna na poddaszu niewiele odbiega od tej na parterze. Mówiąc wprost tzw. skosy w niewielkim stopniu wpływają na dostępną powierzchnię. Dom z poddaszem pozwala ponadto na budowę dużego balkonu, który bez względu na porę roku pozwoli cieszyć się widokiem na okoliczny krajobraz bez konieczności wychodzenia z domu.

Zalety domów z poddaszem użytkowym

1. Możliwość uzyskania znacznie większej powierzchni mieszkalnej na niewielkiej działce w porównaniu z domem parterowym. Dzięki temu rozwiązaniu odzyskamy cenne metry terenu wokół domu.
2. Niższy koszt budowy wobec tradycyjnej bryły piętrowej, w której trzeba stawiać dodatkowe ściany, ocieplać je itd.
3. Możliwość wydzielenia stref w domu, podobnie jak w wersji piętrowej, w której na dole mamy część wspólną, a bardziej prywatną – sypialnie znajdują się na górze.
4. Jeśli tylko ustawimy nasz dom odpowiednio do stron świata, okna dachowe zapewnią nam doskonałe oświetlenie nie tylko części poddasza, ale doświetlą również część parteru.
5. Wysoka energooszczędność, a co za tym idzie niższe koszty ogrzewania i straty ciepła.
Więcej o zaletach można przeczytać na stronie http://www.budoskop.pl/budownictwo/art,443,dlaczego-warto-wybudowac-dom-z-poddaszem-i-jak-go-urzadzic.html

Wady domów z poddaszem

Pomimo wielu zalet dom z poddaszem ma dwie potencjalne wady. Obie wiążą się bezpośrednio z wyborem projektu domu. Zbyt mała bryła domu może powodować, iż powierzchnia mieszkalna będzie sporo mniejsza ze względu na skosy na górnej kondygnacji. Druga wada jest po części związana z pierwszą. Jeśli wybierzemy kształt dachu inny niż dwuspadowy, uzyskamy na poddaszu wiele skosów, które w znaczący sposób zmniejszą powierzchnię użytkową. Trudno wówczas o wstawienie np. pełnowymiarowej szafy czy chociażby kabiny prysznicowej. Ze względu na duże skosy, kabina owszem zmieści się, ale raczej na środku pomieszczenia, a nie o to nam raczej chodzi. Spróbujmy na etapie wyboru projektu wyobrazić sobie rozkład pomieszczeń, które chcemy posiadać. Wybierzmy projekt dopasowany do ilości domowników, naszych potrzeb i preferencji. Tylko wówczas dom z poddaszem spełni pokładane w nim nadzieje i będzie udanym wyborem na lata.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx