Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

Komornik sądowy: co może, jakie ma uprawnienia? Pytamy specjalistę…

W przypadku egzekucji długu istnieje szansa, że w końcowej fazie postępowania naprzeciw nas stanie komornik sądowy. To funkcjonariusz, który posiada dość szerokie uprawnienia, które służą mu do odzyskania należności. Rodzi się jednak pytanie, co może zabrać komornik sądowy, jakie naprawdę ma uprawnienia i co stanie się z zajętym przez niego majątkiem dłużnika?

Co może zając komornik sądowy?

To najczęściej podnoszona kwestia – co może zabrać komornik sądowy? Czy może pozbawić nas domu, albo zająć większość wynagrodzenia? Choć brzmi to dość drastycznie, to według kodeksu postępowania cywilnego, komornik sądowy może zająć nieruchomości, w tym mieszkania, domy czy działki dłużnika. Ponadto komornik może zająć także ruchomości, czyli wszystkie te przedmioty należące do dłużnika, które będzie można spieniężyć poprzez licytacje komornicze. Do przykładów należą samochody, meble, przedmioty kolekcjonerskie, sprzęt elektryczny i elektroniczny itp.

Ponadto komornik sądowy może zająć część wynagrodzenia za pracę na poczet spłaty długu. Jest to jedna z najczęściej praktykowanych form ściągania należności z dłużnika, pod warunkiem, że sam dłużnik posiada oczywiście jakiekolwiek wynagrodzenie w postaci pensji, emerytury czy renty. Jak podaje komornik sądowy komornik-bielan.pl zajęcie ruchomości, nieruchomości lub wynagrodzenia jest jednak swego rodzaju ewentualnością i następuje dopiero po wielokrotnym wezwaniu dłużnika do dobrowolnego uregulowania należności oraz po przedstawieniu propozycji polubownych, gdy np. komornik sądowy proponuje rozłożenie długu na raty.

Czy komornik sądowy może zabrać dłużnikowi wszystko?

Zgodnie z zapisem kodeksu postępowania cywilnego istnieją wyjątki, wśród których znajdziemy ruchomości, jakich komornik sądowy nie może zająć podczas prowadzonego postępowania egzekucyjnego. Są to urządzenia domowe, takie jak pościel i odzież, w tym bielizna. Ponadto komornik sądowy nie może zabrać dłużnikowi zapasów jedzenia oraz opału na okres miesiąca wprzód.

Wyjątki dotyczą także zwierząt na utrzymaniu dłużnika, które zapewniają przetrwanie jemu i jego rodzinie. Komornik sądowy musi pozostawić dłużnikowi jedną krowę lub dwie kozy albo trzy owce. Ponadto komornik sądowy musi także zostawić dla nich ściółkę oraz paszę, która wystarczy aż do kolejnych zbiorów.

Czy komornik sądowy może zabrać narzędzia do pracy lub książki do nauki?

Często spotykamy się także z pytaniem, co może komornik sądowy w kwestii zajmowania przedmiotów, głównie narzędzi, z których dłużnik korzysta w celach zarobkowych. W tym przypadku komornik sądowy nie może zabrać ani narzędzi, ani też surowców potrzebnych do wykonywania pracy, jednak może zająć przeznaczone do tego pojazdy mechaniczne.

Komornik sądowy nie może zajmować przedmiotów niezbędnych do życia osób niepełnosprawnych lub członków jego rodziny. W kodeksie postępowania cywilnego znajdziemy także zapis, w którym komornik sądowy nie może zabierać przedmiotów niezbędnych do nauki oraz przedmiotów przeznaczonych do praktyk religijnych.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx