Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

21 lutego 2024

Jaką gąbkę tapicerską wybrać?

Gąbka tapicerska nazywana również pianką jest produktem o szerokim zastosowaniu. Korzystają z niej między innymi rzemieślnicy, majsterkowicze, rolnicy i producenci mebli. Obecnie oferta gąbek tapicerskich na rynku jest bardzo rozbudowana. Podpowiadamy na co warto zwrócić przy zakupie tych materiałów. 

Gąbka tapicerska – gdzie kupić?

Niezależnie od tego czy jest się fachowcem, czy niedzielnym majsterkowiczem, to w pewnym momencie gąbka tapicerska stanie się dla Ciebie koniecznością. Przed udaniem się do sklepu warto poczytać o rodzajach pianek, ich parametrach jak gęstość i sztywność i o tym na co mają wpływ. Z taką wiedzą o wiele łatwiej będzie dokonać udanego zakupu, co pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Gąbkę tapicerską warto nabyć u sprawdzonego, solidnego sprzedawcy, dzięki czemu ma się pewność że będzie ona spełniała określone standardy i posiadała odpowiednie certyfikaty. Piankę można też zakupić w hurtowniach lub sklepach on-line, co pozwala zaoszczędzić czas związany z dojazdem do stacjonarnego dostawcy. 

Na co zwrócić uwagę podczas doboru gąbki?

Najczęściej pianka tapicerska jest wyprodukowana z poliuretanu, jest to uniwersalny produkt o szerokim zastosowaniu, oznaczany jest literą T(PU, PUR). Drugim popularnym rodzajem są gąbki typu HR, czyli wysoko elastyczne. Można też spotkać rzadziej używane pianki lateksowe oraz visko elastyczne. Standardowo gąbka tapicerska jest sprzedawana w arkuszach o wymiarach 200×120 cm i grubościach od 0,5 do 12 cm.
Przy wyborze pianki tapicerskiej należy zwrócić uwagę na jej gęstość, im ten parametr jest wyższy, tym większa jest jakości i wytrzymałość materiału. Ważną kwestią jest również sztywność gąbki określające jej twardość i odporność na odkształcenia.

Jaką piankę tapicerską wybrać? 

Dobór odpowiedniej gąbki tapicerskiej nie jest prosty, w razie wątpliwości warto skonsultować się z fachowcem. Należy wyjaśnić, co oznaczają litery i cyfry w nazwie pianek, dla przykładu T14 oznacza gąbkę poliuretanową o gęstości 14 kilogramów na metr sześcienny. Pozostałe dwie cyfry w nazwie mówią nam o elastyczności pianki np. T3542. Oznacza to, że aby wygiąć taką piankę potrzeba ucisku o wartości 4,2 kPa. Najtańszymi gąbkami dostępnymi na rynku są te oznaczone symbolem T. Podpowiadamy jaką piankę dobrać do zagłówków, siedzisk, materacy i krzeseł. 

Jaka pianka tapicerska na zagłówek?

Jeśli chodzi o zagłówki i wezgłowia doskonałym wyborem będzie pianka tapicerska o mniejsze gęstości – T14, T18 i T25. Nie powinna on też być zbyt duża i gruba, idealna będzie gąbka o grubości ok. 5 centymetrów.

Jaka pianka tapicerska na siedzisko?

W przypadku siedziska dla dzieci lub krzesła warto zastosować piankę o grubości 3-7 cm. Nie sprawdzą się tutaj gąbki o zbyt niskiej gęstości, idealnym wyborem będzie pianka tapicerska T25 iT35. W przypadku renowacji starego mebla zawsze warto przeanalizować jakie materiały zostały wykorzystane do ich wypełnienia i jaką miały grubość.

Jaka gąbka tapicerska na materac?

Do wypełniania materacy dziecięcych można zastosować pianki tapicerskie T25, nie wytrzymają one jednak zbyt długo ciężaru osób dorosłych i w ich przypadku trzeba zdecydować się na gąbkę T35 lub T40. W przypadku materaców dobrze sprawdzi się też pianka wysoko elastyczna HR 40, która charakteryzuję się dużą sprężystością i wytrzymałością.

Jaka pianka tapicerska na krzesła?

Przy krzesłach i taboretach najlepiej zastosować piankę tapicerską T30 lub T35, gdyż są one mocne i wytrzymałe. Dla osób lubiących mniej zapadające się i sztywniejsze meble tapicerowane poleca się piankę T40.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx