Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

8 lutego 2023

Kursy online dla początkujących księgowych

Kursy online dla początkujących księgowych cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Praca w księgowości daje duże możliwości, kusi atrakcyjnymi zarobkami. Księgowi nie narzekają na brak pracy, nie grozi im bezrobocie. Mogą przebierać w ofertach zatrudnienia lub założyć własne biuro rachunkowe. Możliwości jest bardzo dużo, ale potrzebne są odpowiednie kwalifikacje. Zdalne kursy są jedną z metod, pozwalającą zdobyć uprawnienia do pracy w księgowości.

Kursy online dla początkujących księgowych – alternatywa do nauki stacjonarnej

Dzisiaj niemal każdy żyje w biegu, czas wypełnia praca i domowe obowiązki. Ciężko znaleźć czas na rozwój, kursy stacjonarne z księgowości są dla wielu osób niedostępne. Alternatywą są kursy zdalne, które są tak samo efektywne jak tradycyjne nauka, ale pozwalają na większą dyspozycyjność, można je z łatwością dopasować do swojego grafiku. Kursy online dla początkujących księgowych mają o wiele więcej zalet. Główne z nich to:

 • Duża dostępność – ze zdalnych kursów mogą korzystać wszystkie osoby zainteresowanie nauką, bez względu na stan zdrowia czy miejsce zamieszkania.
 • Niskie ceny – kursy online dla początkujących księgowych są dużo tańsze niż takie same szkolenia, prowadzone w tradycyjny sposób. Organizatorzy szkoleń online nie muszą ponosić kosztówzwiązanych z wynajęciem sali czy opłaceniem dojazdu wykładowcy. Płaci się jedynie za przekazywaną wiedzę.
 • Oszczędność czasu – na kursy online nie trzeba dojeżdżać, uczyć się można we komfortowych warunkach, we własnym domu.
 • Łatwość obsługi – szkolenia online dla księgowych odbywają się na nowoczesnych platformach e-leariningowych, które są łatwe w obłudzie, nie wymagają specjalistycznej wiedzy.

Jak zostać księgowym?

Jest wiele sposobów, które umożliwiają zdobycie kwalifikacji do pracy w zawodzie księgowego. Osoby, które od początku wiedzą, co chcą robić w życiu, mogą wybrać szkołę średnią ekonomiczną lub studia o kierunku ekonomia czy finanse. To dobra metoda, ale bardzo czasochłonna. Dla osób, które mają inne wykształcenie i chcą się przekwalifikować, lepszym rozwiązaniem będą kursy online dla początkujących księgowych. Dzięki szkoleniom można zdobyć podstawowe kwalifikacje do pracy w księgowości. Osoby, którym praca się spodoba, mogą dalej się szkolić. Dla nich dostępne są kursy bardziej zaawansowane, umożliwiające prace na samodzielnych stanowiskach. W Polsce obowiązuje cztery stopnie certyfikacji księgowych, tzn. księgowy, specjalista ds. rachunkowości, główny księgowy i dyplomowany księgowy.

Kto sprawdzi się w pracy w księgowości?

Aby zostać księgowym, potrzebne są nie tylko odpowiednie kwalifikacje, które można zdobyć na kursach online dla początkujących księgowych, ale również odpowiednie cechy charakteru. To praca bardzo wymagająca i odpowiedzialna, ale również ciekawa, wymagającą logicznego myślenia i dużej samodzielności. Aby sprawdzić się na tym stanowisku, trzeba być osobą systematyczną, cierpliwą i dokładną. W księgowości nie można pozwolić sobie na niedbalstwo, bo może to dużo kosztować. Księgowi powinni być dobrze zorganizowani, terminowi i punktualni. Przydaje się zdolność do analitycznego myślenia oraz szybkiego przetwarzania informacji. Trzeba umieć podejmować samodzielne decyzje, wybierać zadania priorytetowe i te, które mogą jeszcze poczekać. Księgowi często pracują w dużym stresie, pod presją czasu. Stres musi działać na nich mobilizująco, nie może zniechęcać do pracy. Powinni umieć wykonywać kilka spraw jednocześnie, bo zdarza się, że pilnie trzeba wysłać pismo do Urzędu Skarbowego, napisać raport i stworzyć sprawozdanie. Bardzo ważne, aby osoby, które chcą związać się z księgowością, lubiły się uczyć. Praca wymaga częstego dokształcania się, ponieważ nieustannie wchodzą w życie nowe przepisy. Trzeba dużo czytać, przeglądać prasę branżową oraz brać udział w zdalnych kursach z księgowości.

Kursy online dla początkujących księgowych – czego można się na nich nauczyć?

W internecie można znaleźć bardzo dużo zdalnych kursów, przeznaczonych dla początkujących księgowych. Zainteresowani mają do wyboru szkolenia asynchroniczne lub synchroniczne, odbywające się w czasie rzeczywistym. Bardzo ważne, aby kursy online prowadzone przez doświadczone osoby, z dużą wiedzą, przygotowane do zdalnego nauczania. Kursy online dla początkujących księgowych powinny przygotowywać do pracy w księgowości. Główne zagadnienia, któremuszą zostać omówione to:

 • Prowadzenie działalności gospodarczej,
 • Ubezpieczenia społeczne,
 • Wypełnianie deklaracji podatkowych,
 • Prowadzenie ksiąg rachunkowych,
 • Kontrole podatkowe,
 • Przygotowanie sprawozdania finansowego,
 • Majątek trwały i obrotowy,
 • Obrót pieniężny,
 • Operacje walutowe,
 • Metody inwentaryzacji,
 • Sporządzenie rachunku zysków i strat,
 • Gromadzeniu i archiwizowaniu dokumentacji księgowej,
 • Omówienie programów księgowych,
 • Ochrona Danych Osobowych w księgowości.

To nie wszystkie tematy, które mogą być omawiane na szkoleniach online. Jest ich o wiele więcej, dlatego przed wyborem kursu warto sprawdzić ofertę różnych firm szkoleniowych. Ważne, aby wybrać zdalny kurs dla początkujących księgowych, który kończy się wydaniem certyfikatu. To bardzo ważne, ponieważ umożliwia wykonywanie zawodu.

Kursy online dla początkujących księgowych pozwalają na zmianę swojej ścieżki zawodowej, umożliwiają zdobycie nowego zawodu. Praca jest ciekawa, ale wymaga wiedzy i odpowiedzialności. Kończąc dobry kurs, nie trzeba bać się bezrobocia. Ofert pracy dla księgowych jest bardzo dużo, dlatego warto dać sobie szanse na sukces.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx