Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 kwietnia 2024

Kierownik budowy – edukacja, zadania, obowiązki

Do najważniejszych funkcji samodzielnych w budownictwie jest miedzy innymi kierowanie robotami budowlanymi oraz kierowanie budową, dlatego niezbędne jest uzyskanie odpowiednich uprawnień. By je zdobyć, niezbędne jest wykształcenie, praktyka zawodowa i zdanie egzaminu państwowego, do którego trzeba się rzetelnie przygotować. Jak wygląda proces edukacji oraz praca po zdobyciu uprawnień?

Zadania i obowiązki kierownika budowy

Zakres działań kierownika dokładnie określa ustawa Prawo budowlane. Zawiera ona również informacje kto oraz na jakich zasadach może ubiegać się o uprawnienia budowlane. Szkolenia z tego zakresu, kursy i warsztaty pomogą jeszcze lepiej przygotować się do pracy w zawodzie. Co do zasady kierownik budowy może zajmować się projektowaniem i sprawdzaniem projektów architektoniczno-budowlanych, sprawować nadzór autorski, kierować robotami lub wytwarzaniem elementów budowlanych, wykonywać nadzór inwestorski i sprawować kontrolę techniczną utrzymania obiektów budowlanych. Kierownik jest odpowiedzialny za rozdzielanie i nadzorowanie postępu prac na budowie, sprawowanie kontroli nad dostarczaniem materiałów w terminie oraz prowadzenie dokumentacji budowlanej. Jego obowiązkiem jest znajomość i przestrzeganie zasad BHP oraz przepisów Prawa budowlanego.

By zostać kierownikiem trzeba mieć doświadczenie oraz umiejętności interpersonalne, które pomogą w zarządzaniu zespołem. Wymagana jest zdolność jasnego formułowania poleceń, komunikatywność, dobre zorganizowanie i odporność na stres. Kierownik powinien być również punktualny, solidny i dokładny. Swoje zadania wykonuje głównie na miejscu robót lub u klientów. Może być również szefem dla samego siebie i założyć własną działalność gospodarczą.

Jak zostać kierownikiem budowy?

By ubiegać się o stanowisko kierownika, trzeba ukończyć studia wyższe na kierunku budownictwo lub architektura i uzyskać co najmniej stopień magistra. Takie wykształcenie pozwala na uzyskanie uprawnień w stopniu nieograniczonym. Jeżeli ukończyłeś studia inżynierskie, możesz ubiegać się o uprawnienia budowlane w stopniu ograniczonym. W obu przypadkach niezbędne są dwuletnie praktyki na budowie. W trakcie ich trwania, pod okiem wykwalifikowanego kierownika kandydat podejmuje się pełnienia funkcji technicznych.

Kolejnym krokiem jest przystąpienie do egzaminu państwowego. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku z obu części egzaminu kandydat może awansować lub szukać zatrudnienia na stanowisku kierowniczym. Jako kierownik budowykonieczne będzie stałe doskonalenie swoich umiejętności i aktualizacja wiedzy. Pomocne będzie szkolenie z prawa budowlanego, które pomoże zrozumieć poszczególne zagadnienia, nowelizacje czy zmiany wynikające, na przykład z Polskiego Ładu. Warto zaufać specjalistom w branży i wybrać sprawdzone warsztaty, na przykład prowadzone online przez SBM Centrum Szkolenia Ustawicznego.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx