Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lutego 2024

Kursy online dla HR – warto korzystać i podnosić kwalifikacje

Kursy z HR online są przeznaczone dla osób, które pracują w branży Human Resource oraz dla tych, którzy chcą zdobyć nowy, ciekawy zawód. Ostatnie badania pokazują, że branża HR jest jedną z najstabilniejszych na rynku, eksperci przewidują je ciągły rozwój. Osoby, które ukończą wartościowe kursy online z tej dziedziny, nie muszą obawiać się bezrobocia.

Kursy z HR online – kto może z nich korzystać?

Zdalne kursy z HR cieszą się coraz większą popularnością. Osoby, które obserwują trendy na rynku pracy, zauważają, że pojawiają się liczne oferty pracy w działach zajmujących się zarządzanie zasobami ludzkimi. To powoduje, że coraz więcej osób chce związać się z tą dziedziną. Kursy HR nie mają jednej grupy odbiorców. Jedynym wymogiem jest wykształcenie średnie. Wiek, status zawodowy, doświadczenie nie mają znaczenia. To dobra opcja dla ludzi młodych, którzy szukają swojego miejsca na rynku pracy oraz dla pracowników, którzy nie czują się dobrze na wykonywanym stanowisku, chcą coś zmienić, rozwijać się, awansować.

Zdalne kursy z HR są często wybierane przez menadżerów, którzy chcą zbudować zgraną i skuteczną ekipę. Kursy online pozwalają na naukę w dowolnym czasie, dlatego można z nich korzystać, jednocześnie ucząc się lub pracując. W internecie są różnego typu szkolenia, dlatego każdy może dopasować je do swoich potrzeb.

Jakie zdalne szkolenia z HR dostępne są w internecie?

W internecie można znaleźć szeroką ofertę szkoleń, dotyczących branży HR. Niektóre dotyczą HR twardego, czyli kadr i płac (przykład takiego szkolenia tutaj: https://spd2.pl/course/specjalista-do-spraw-kadr-i-plac-szkolenie-online-z-certyfikatem-men/), inne HR miękkiego, czyli rekrutacji i zarządzania pracownikami. W zależności od swoich potrzeb i możliwości, można wybrać szkolenia w formie synchronicznej i asynchronicznej. Te pierwsze odbywają się na żywo, w czasie rzeczywistym. Wykładowca łączy się w określonym dniu, o określonej godzinie z kursantami i wszyscy aktywnie biorą udział w zajęciach. Zaletą tej formy jest bezpośredni kontakt z wykładowcą, któremu można zadać pytania, poprosi o wyjaśnienie trudniejszych zagadnień. Możliwa jest praca w grupie, wypełniania dokumentów, ćwiczenia rozmów rekrutacyjnych, czyli zajęcia praktyczne.

Minusem jest konieczność dopasowania terminu szkolenia do swojego grafiku. Drugą dostępną formą są kursy asynchroniczne. Są nagrane wcześniej, a osoby, które chcą otrzymać do nich dostęp, muszą wykupić szkolenie. Materiały przygotowane są w różnych formach, kursanci mogą korzystać z nagrań audio i video, blogów, otrzymują materiały, które mogą wydrukować. W tej formie można uczyć się w dowolnym czasie, w swoim tempie, nie trzeba dopasowywać się do innych osób. Minusem jest brak wykładowcy, dlatego trudne zagadnienia trzeba wyjaśniać we własnym zakresie. Zarówno kursy synchroniczne, jak i asynchroniczne mogą kończyć się egzaminem i otrzymaniem zaświadczenia lub certyfikatu MEN. To ważny dokument, który warto pokazać pracodawcy. Na pewno ułatwi otrzymanie pracy, awans czy podwyżkę.

Czym zajmują się pracownicy działów HR?

Działy HR zastępują działy kadr i płac. Od kilku lat pracodawcy zaczynają dostrzegać, że sukces firmy zależy od ludzi, którzy w niej pracują. Ekipa musi być zgrana, efektywna i zmotywowana. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór pracowników, którzy powinni mieć odpowiednie kwalifikacje i predyspozycje. W wyborze odpowiednich pracowników pomagają HR-owcy. To oni wyręczają przełożonych w prowadzeniu procesu rekrutacyjnego, posiadają do tego odpowiednie narzędzia i kwalifikacje (o szkoleniach dla rekruterów szerzej m.in. tutaj: https://szkoleniaikursyonline.pl/szkolenia-online-dla-poczatkujacych-rekruterow/). Ale rekrutacja to nie jedyne obowiązki HR-owców. Zajmują się również planowaniem ścieżki kariery, typują pracowników na szkolenia, wymyślają sposoby na motywowanie załogi. Często są łącznikiem między szefostwem a pozostałymi pracownikami. Do HR-owców można zgłaszać swoje pomysły, prosić o rozwiązanie konfliktów. Obowiązków jest dużo, mogą być różne w zależności od wielkości i branży przedsiębiorstwa. Aby dobrze wykonywać swoją pracę, należy posiadać określone kwalifikacje, które można zdobyć nakursachz HR online.

Kursy z HR online – czego można się na nich nauczyć?

Kursy z HR twardego różnią się zakresem tematów do szkoleń online z HR miękkiego. HR twardy w dużej mierze skupia się na przepisach, ustawach i dokumentach. Kursanci poruszają takie zagadnienia jak:

 • Dokumenty dotyczące stosunku pracy, np. świadectwa pracy,
 • Aneksy do umów,
 • Prawidłowe kontrolowanieewidencji czasu pracy,
 • Tworzenie teczek osobowych,
 • Naliczanie wynagrodzeń i ekwiwalentów finansowych,
 • Rozliczanie przedsiębiorstwa z urzędem skarbowym oraz ZUS-em.
 • Załatwianie formalności związanych z wypowiedzeniem umowy o pracę,
 • Prowadzenie nadzoru nad aktami osobowymi,
 • Obliczanie i pilnowaniem harmonogramów urlopów,
 • Kierowanie pracowników na badania lekarskie,
 • Współpracowanie z urzędami i instytucjami państwowymi,
 • Pilnowanie przestrzegania obowiązujących przepisów.

Tematów jest o wiele więcej, dlatego kursy podzielone są na moduły, ułatwiające przyswojenie wiedzy. Kursy online z HR miękkiego dotyczą rekrutacji i procesów związanych z zarządzania pracownikami. Główne tematy, które są na nich poruszane to:

 • Proces rekrutacyjny – od stworzenia ogłoszenia o pracę, umieszczenia go w środkach przekazu, zapoznanie się z CV, wybranie kandydatów, przeprowadzenie wszystkich etapów rozmów, do wybrania najlepszego kandydata (tutaj ciekawe szkolenie na ten temat: https://spd2.pl/course/szkolenie-online-specjalista-do-spraw-rekrutacji-z-zaswiadczeniem-men/),
 • Dbanie o dobrą komunikację i skuteczne przekazywanie informacji
 • Analizowanie potrzeb szkoleniowych
 • Organizowanie szkoleń,
 • Projektowanie ścieżek kariery,
 • Diagnozowanie problemów w zakresie motywacji i spadku efektywności pracy,
 • Motywowanie pracowników do rozwoju, wydobywanie z nich większego potencjału,
 • Tworzenie systemów motywacyjnych,
 • Kreowanie i rozwijanie kultury organizacji, wartości oraz stylu pracy.

W zależności od znajomości branży HR można wybrać zdalne kursy dla osób początkujących lub zaawansowanych. Praca w branży HR gwarancje stabilne zatrudnienie i atrakcyjne zarobki. Każdy, która ma odpowiednie predyspozycje i chce mieć pewność zatrudnienia, powinien zainteresować się kursami online z HR.

5 2 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx