Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

5 grudnia 2022

Jak wybrać najlepsze rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne pozwalają na osiągnięcie kilku celów w ramach jednego urządzenia: dają nam cień i chłód w upalne dni, a także bronią przed nieproszonymi „gośćmi”. Jak wybrać same rolety oraz odpowiedni dla nich silnik? Na co zwrócić uwagę?

 1. Rolety zewnętrzne – dlaczego warto się zdecydować?
 2. Rodzaje rolet zewnętrznych
 3. Silniki do rolet zewnętrznych – najważniejsze rodzaje
 4. Na co zwrócić uwagę wybierając silnik do zamykania rolet zewnętrznych?
 5. O czym pamiętać przy zakupie rolet?

Rolety zewnętrzne – dlaczego warto się zdecydować?

Rolety zewnętrzne pełnią wiele funkcji, które bezpośrednio przekładają się na naszą jakość życia. Z jednej strony dzięki nim możemy łatwo kontrolować poziom nasłonecznienia pokoi, co szczególnie przydaje się latem, a z drugiej stanowią one również dodatkową barierę do pokonania dla potencjalnego intruza. Jednocześnie dzięki ogromnemu wyborowi możemy z łatwością dopasować typ, kolor i sposób montażu rolety do wyglądu naszej elewacji oraz możliwości dyktowanych względami technicznymi. Korzystanie z rolet zewnętrznych jest proste, ponieważ dzięki wbudowanemu silnikowi nie potrzebujemy używać siły, by je podnieść lub też opuścić.

Rodzaje rolet zewnętrznych

To, jaki typ rolet będziemy w stanie wykorzystać zależy poniekąd również od etapu, na którym o nich pomyślimy. Jeżeli dom lub mieszkanie są jeszcze w trakcie budowy, mamy do dyspozycji większą ilość opcji. Z kolei w przypadku obiektów już ukończonych nie zawsze będziemy w stanie skorzystać z niektórych rozwiązań. Do najpowszechniej wykorzystywanych rodzajów rolet zewnętrznych zaliczamy:

 • rolety naokienne: montuje się je we wnęce okiennej razem z samym oknem, przez co nie musimy koniecznie uwzględniać ich w projekcie budowy domu – możemy dokonać instalacji przy okazji wymiany okien. Kaseta wystaje poza linię elewacji, co na mniejszych oknach może powodować zmniejszenie ilości światła, jakie będzie przez nie wpadać;
 • rolety elewacyjne: najprostszy system pod względem montażu, ponieważ umieszcza się go na elewacji. Nie musimy wymieniać całych okien, jednak z drugiej strony trzeba liczyć się z mniej estetycznym wyglądem po instalacji;
 • rolety nakładane: w przypadku tego typu rolet kaseta jest całkowicie chowana w ścianie i nie wystaje poza linię ściany. To opcja bardzo estetyczna, nie zmieniająca wyglądu elewacji. Minusem rozwiązania jest konieczność uwzględnienia we wcześniejszych planach budowy lub też wymiana razem z całym oknem;
 • rolety nadprożowe: skrzynka rolety umieszczana jest w nadprożu. To rozwiązanie wymaga wcześniejszego uwzględnienia w planach budowy;
 • rolety podtynkowe: instalowane w elewacji budynku, muszą być uwzględnione z odpowiednim wyprzedzeniem podczas budowy. Podobnie jak wersja nakładana, rolety podtynkowe również cechują się wysoką estetyką.

Silniki do rolet zewnętrznych – najważniejsze rodzaje

Silniki do rolet dostępne są – podobnie jak same rolety – w różnych wariantach, dzięki czemu możemy dopasować system idealny do naszych potrzeb. Do najczęściej wykorzystywanych zaliczymy:

 • silniki radiowe: silniki sterowane radiowo są wygodną opcją, ponieważ można nimi zarządzać z dowolnego miejsca w domu – wystarczy nam do tego zwykły pilot. Wiele modeli posiada funkcję wykrywania przeszkód, co pozwala na uniknięcie uszkodzenia rolety, a także nie wymaga od nas patrzenia na nią podczas podnoszenia lub opuszczania. Ich minusem jest zauważalnie wyższy koszt;
 • silniki przewodowe: silniki sterowane przewodowo są najprostsze w budowie. Sterujemy mechanizmem poprzez odpowiedni przycisk na ścianie. Minusem tego rozwiązania jest brak czujnika przeszkód, przez co zarówno podnoszenie, jak i opuszczanie rolety musi odbywać się z zachowaniem ostrożności i pod naszą obserwacją.

Na co zwrócić uwagę wybierając silnik do zamykania rolet zewnętrznych?

Aby wybrany model silnika dobrze współpracował z naszymi roletami, musi być w stanie wygenerować moc dostatecznie dużą, by swobodnie opuszczać i podnosić pancerz. Jest to istotne szczególnie w przypadku rolet zewnętrznych antywłamaniowych, które cechują się dodatkowymi elementami i są przez to cięższe. Pierwszym krokiem do ustalenia, jak dużej mocy potrzebujemy jest więc policzenie wagi samego pancerza rolety. W zależności od niej silniki do rolet mogą generować moc na poziomie od 30 Nm do aż 120 Nm. Wiele wytrzymałych, wysokiej jakości modeli znajdziesz na stronie: https://dopasujrolety.pl/25-silniki.

O czym pamiętać przy zakupie rolet?

Jeżeli chcemy zacząć swoją przygodę z roletami zewnętrznymi, w pierwszej kolejności musimy ustalić, jaki ich rodzaj jest możliwy to montażu na naszych oknach, a także czy chcemy aby pełniły one również funkcję antywłamaniową. Wielu producentów oferuje możliwość podłączenia rolet na oknach do ogólnego systemu bezpieczeństwa w naszym domu, co znacząco zwiększa jego odporność na włamanie. Wybierając same rolety należy również od razu uwzględnić to, jakiego silnika będziemy potrzebować. Wersje z detekcją przeszkód są droższe, jednak z drugiej strony zapewniają nam zauważalnie wyższy komfort użytkowania.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx