Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 kwietnia 2024

Jak wybrać najlepsze rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne pozwalają na osiągnięcie kilku celów w ramach jednego urządzenia: dają nam cień i chłód w upalne dni, a także bronią przed nieproszonymi „gośćmi”. Jak wybrać same rolety oraz odpowiedni dla nich silnik? Na co zwrócić uwagę?

 1. Rolety zewnętrzne – dlaczego warto się zdecydować?
 2. Rodzaje rolet zewnętrznych
 3. Silniki do rolet zewnętrznych – najważniejsze rodzaje
 4. Na co zwrócić uwagę wybierając silnik do zamykania rolet zewnętrznych?
 5. O czym pamiętać przy zakupie rolet?

Rolety zewnętrzne – dlaczego warto się zdecydować?

Rolety zewnętrzne pełnią wiele funkcji, które bezpośrednio przekładają się na naszą jakość życia. Z jednej strony dzięki nim możemy łatwo kontrolować poziom nasłonecznienia pokoi, co szczególnie przydaje się latem, a z drugiej stanowią one również dodatkową barierę do pokonania dla potencjalnego intruza. Jednocześnie dzięki ogromnemu wyborowi możemy z łatwością dopasować typ, kolor i sposób montażu rolety do wyglądu naszej elewacji oraz możliwości dyktowanych względami technicznymi. Korzystanie z rolet zewnętrznych jest proste, ponieważ dzięki wbudowanemu silnikowi nie potrzebujemy używać siły, by je podnieść lub też opuścić.

Rodzaje rolet zewnętrznych

To, jaki typ rolet będziemy w stanie wykorzystać zależy poniekąd również od etapu, na którym o nich pomyślimy. Jeżeli dom lub mieszkanie są jeszcze w trakcie budowy, mamy do dyspozycji większą ilość opcji. Z kolei w przypadku obiektów już ukończonych nie zawsze będziemy w stanie skorzystać z niektórych rozwiązań. Do najpowszechniej wykorzystywanych rodzajów rolet zewnętrznych zaliczamy:

 • rolety naokienne: montuje się je we wnęce okiennej razem z samym oknem, przez co nie musimy koniecznie uwzględniać ich w projekcie budowy domu – możemy dokonać instalacji przy okazji wymiany okien. Kaseta wystaje poza linię elewacji, co na mniejszych oknach może powodować zmniejszenie ilości światła, jakie będzie przez nie wpadać;
 • rolety elewacyjne: najprostszy system pod względem montażu, ponieważ umieszcza się go na elewacji. Nie musimy wymieniać całych okien, jednak z drugiej strony trzeba liczyć się z mniej estetycznym wyglądem po instalacji;
 • rolety nakładane: w przypadku tego typu rolet kaseta jest całkowicie chowana w ścianie i nie wystaje poza linię ściany. To opcja bardzo estetyczna, nie zmieniająca wyglądu elewacji. Minusem rozwiązania jest konieczność uwzględnienia we wcześniejszych planach budowy lub też wymiana razem z całym oknem;
 • rolety nadprożowe: skrzynka rolety umieszczana jest w nadprożu. To rozwiązanie wymaga wcześniejszego uwzględnienia w planach budowy;
 • rolety podtynkowe: instalowane w elewacji budynku, muszą być uwzględnione z odpowiednim wyprzedzeniem podczas budowy. Podobnie jak wersja nakładana, rolety podtynkowe również cechują się wysoką estetyką.

Silniki do rolet zewnętrznych – najważniejsze rodzaje

Silniki do rolet dostępne są – podobnie jak same rolety – w różnych wariantach, dzięki czemu możemy dopasować system idealny do naszych potrzeb. Do najczęściej wykorzystywanych zaliczymy:

 • silniki radiowe: silniki sterowane radiowo są wygodną opcją, ponieważ można nimi zarządzać z dowolnego miejsca w domu – wystarczy nam do tego zwykły pilot. Wiele modeli posiada funkcję wykrywania przeszkód, co pozwala na uniknięcie uszkodzenia rolety, a także nie wymaga od nas patrzenia na nią podczas podnoszenia lub opuszczania. Ich minusem jest zauważalnie wyższy koszt;
 • silniki przewodowe: silniki sterowane przewodowo są najprostsze w budowie. Sterujemy mechanizmem poprzez odpowiedni przycisk na ścianie. Minusem tego rozwiązania jest brak czujnika przeszkód, przez co zarówno podnoszenie, jak i opuszczanie rolety musi odbywać się z zachowaniem ostrożności i pod naszą obserwacją.

Na co zwrócić uwagę wybierając silnik do zamykania rolet zewnętrznych?

Aby wybrany model silnika dobrze współpracował z naszymi roletami, musi być w stanie wygenerować moc dostatecznie dużą, by swobodnie opuszczać i podnosić pancerz. Jest to istotne szczególnie w przypadku rolet zewnętrznych antywłamaniowych, które cechują się dodatkowymi elementami i są przez to cięższe. Pierwszym krokiem do ustalenia, jak dużej mocy potrzebujemy jest więc policzenie wagi samego pancerza rolety. W zależności od niej silniki do rolet mogą generować moc na poziomie od 30 Nm do aż 120 Nm. Wiele wytrzymałych, wysokiej jakości modeli znajdziesz na stronie: https://dopasujrolety.pl/25-silniki.

O czym pamiętać przy zakupie rolet?

Jeżeli chcemy zacząć swoją przygodę z roletami zewnętrznymi, w pierwszej kolejności musimy ustalić, jaki ich rodzaj jest możliwy to montażu na naszych oknach, a także czy chcemy aby pełniły one również funkcję antywłamaniową. Wielu producentów oferuje możliwość podłączenia rolet na oknach do ogólnego systemu bezpieczeństwa w naszym domu, co znacząco zwiększa jego odporność na włamanie. Wybierając same rolety należy również od razu uwzględnić to, jakiego silnika będziemy potrzebować. Wersje z detekcją przeszkód są droższe, jednak z drugiej strony zapewniają nam zauważalnie wyższy komfort użytkowania.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx