Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 kwietnia 2024

Zacznij oszczędzać energię z programem Czyste Powietrze plus

Zacznij oszczędzać energię w swoim domu z programem Czyste Powietrze plus

Od 15 lipca 2022 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadza udoskonalenie do programu Czyste Powietrze o nazwie „Czyste Powietrze plus” i wprowadza następujące zmiany dla beneficjentów z drugiej i trzeciej grupy programu, którzy chcą wymienić kocioł na paliwo stałe (piec):

  1. Większa kwota dotacji. Program przewiduje zwiększenie poziomu finansowania do 47 tys. zł dla beneficjentów z drugiej grupy, oraz do 79 tys. zł dla beneficjentów z trzeciej grupy.
  2. Załatw wszystko przez internet. Przesyłanie wszystkich dokumentów (wniosek o dotację oraz umowy zawartej z wykonawcą prac termomodernizacyjnych) za pośrednictwem generatora wniosków o dofinansowanie NFOŚiGW (GWD) z możliwością podpisania wniosku elektronicznie profilem zaufanym.
  3. Odwiedź punkt informacyjno-konsultacyjny w swojej gminie. W przypadku braku możliwości podpisu elektronicznie, po przesłaniu wersji elektronicznej wniosku, należy wydrukować formularz, ręcznie podpisać i przesłać pocztą lub przekazać za pośrednictwem punktu informacyjno-konsultacyjnego w swojej gminie.
  4. Trzy umowy z wykonawcami. W ramach realizowanego przedsięwzięcia możliwe będzie zawarcie do trzech umów z wykonawcami. Mogą one zostać dostarczone na etapie uzupełniania wniosku, na co wnioskodawca będzie miał 10 dni roboczych.
  5. Przyznanie pierwszej transzy pieniędzy w ciągu jednego miesiąca. Rozpatrzenie wniosku o przystąpienie do programu czyste powietrze plus nie powinno trwać więcej niż 14 dni. Następnie w ciągu kolejnych 14 dni od zawarcia umowy dla beneficjenta będzie uruchomiona transza zaliczkowa na konto wykonawcy, czyli 50 % przyznanej wartości dotacji jako część jego wynagrodzenia i będzie wypłacane bezpośrednio na jego konto, zgodnie z maksymalnymi poziomami dofinansowania oraz warunkami programu (czyli od chwili założenia wniosku do momentu przyznania transzy zaliczkowej nie powinien minąć 4 tygodnie)
  6. Przyznanie drugiej transzy pieniędzy w ciągu jednego miesiąca po zakończeniu prac. Po zakończeniu prac całego przedsięwzięcia właściciel remontowanego domu jednorodzinnego składa wniosek o końcową płatność. Rozpatrzenie wniosku o płatność przez właściwy terytorialnie WFOŚiGW, wraz z wypłatą pozostałych pieniędzy z dotacji, powinno nastąpić w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów przez beneficjenta, które powinny zawierać wszystkie faktury, protokół odbioru prac, który będzie dokumentował wykonanie całości prac oraz potwierdzenie uregulowania wkładu własnego przez beneficjenta.

Przypominamy, że w ramach programu Czyste Powietrze + można wykonać audyt energetyczny, który jest w 100 % refundowany z WFOŚiGW do wysokości 1000 zł.

Wykonywaniem audytów energetycznych z dużym doświadczeniem specjalizuje sięfirma CEB.COM.PL tel:787583988. Oprócz rzetelnego audytu energetycznego, który wspomaga proces przyznania dotacji, audytor energetyczny udzieli ewentualnych wskazówek remontowych tak, aby prace termomodernizacyjne przebiegły sprawnie bez popełniania błędów, które mogą generować dodatkowe niepotrzebne koszty. Więc jeżeli ktoś nie jest pewny swoich wyliczeń i obawia się odrzucenia wniosku, a co za tym idzie utraty dużej kwoty dotacji z powodu podania zbyt niskiej grubości zastosowanego styropianu czy wełny mineralnej, to warto zlecić wykonanie audytu energetycznego, żeby mieć spokój i świadomość prawidłowego wypełnienia wniosku, który trzeba złożyć w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx